Yükleniyor
Kilo Üzerine ve Sağlık

Kilo Üzerine ve Sağlık

  • Kilo Üzerine ve Sağlık
  • Sağlıksız Kilolar
  • Şeker
  • Spor ve Kilo ilişkisi

Sağlıksız Kilolar

Hepimiz sağlıklı kilolar ile yaşamak isteriz ancak meydana gelen fizyolojik psikolojik ve sosyal sorunlar bunun önüne geçebilmekte, Sağlık denilince aklımıza ilk görsel olgular geliyor ancak durum tam tersi oluyor, çünkü fizyolojik ve biyolojik sağlığının ödüllerinden bir tanesi de güzel ve sağlıklı bir vücut ölçüleridir. Hepimiz gün içindeki yaşadığımız olaylara farklı psikolojik reaksiyonlar vermekteyiz. Bu durum fazla yeme alışkanlığını da meydana getirmekte ,günümüzde artan yanlış beslenme düzeni ve ürettiğinden daha çok tüketme durumunun meydana gelmesiyle, fabrikasyon gıdaların artmasına sebep olmuştur. Gün içinde yediğimiz besinlerin güvenirliğini ve sorgulamadan beslenmek sağlıksız kilolarla yaşamak demektir. Bu kilolar ayrıca başka hastalıkların da habercisi olacaktır ki yapılan bilimsel çalışmalar bunun göstergesi, ve tabi arkasından gelen psikoloji bozulması da düşünürsek, bu durum hiç küçümsenmeyecek boyutlarda diyebiliriz.

Şeker

Sağlıklı kilolar için öncelikle beslenme düzeninde değişikler yapmak şart. Buna öncelikle hayatımızdan şekeri çıkartarak başlayabiliriz ,şeker pek çok hastalığın sebebi olduğu konusunda bilim insanları hemfikir ve ayrıca birçok otoimnun (bağışıklık sistemi)hastalıklara sebebiyet verebilmekte tabi ilk başlarda birden kesmek kişiyi zorlayabilir bunu yavaşça azaltarak bırakmak daha yararlı olacaktır. Şekerli içeceklerde yapılan 88 araştırma ayrıca bunu doğrular nitelikte, ayrıca kanser gibi büyük hastalıklara davetiye çıkararak, hayatı tehlikemizi de büyük oran da riske atar yapılan bilimsel çalışmalar ışığında şekerin ayrıca şekerin doyumsuzluğa yol açtığı da ortaya konmuştur. Bu durumda şekeri bir düşman olarak görmek istediğimiz forma ulaşmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek için gerekli olan irade biçimidir.

Spor ve Kilo ilişkisi

Spor yapmak sağlıklı bir hayatın vazgeçilmez parçası olabilir ancak bir o kadar da onunla birlikte yaşadığımız gerçeğine sorgulamak gerekir. Teknik olarak bakacak olursak ne kadar çok enerji harcarsak, aynı zamanda o kadar çok kalori yakarız bu da kilo vermemize işaret eder ancak bunun yanı sıra beslenme düzeninde yaptığımız değişiklikler destekleyebiliriz diğer türlü verdiğimiz kiloların geri gelmesi kuvvetle muhtemel olacaktır. Yaptığımız egzersizler sadece kilo vermekle birlikte aynı zamanda daha dayanıklı ve dirençli olmamızı da sağlayacaktır. Yapmamız gerekenler açık bir şekilde sürekli aktif kalmaya çalışmalıyız. Günlük olarak yapacağımız ufak yürüyüşler bile vücudumuza yarar sağlar.

Bu makaleyi yazmış olan, Dyt. Burcu Çevik için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dyt. Burcu Çevik

Diyetisyen

Dyt. Burcu Çevik Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt