Yükleniyor
Akdeniz Diyeti Nedir? Akdeniz Örnek Diyet Listesi Nasıl Olmalı?

Akdeniz Diyeti Nedir? Akdeniz Örnek Diyet Listesi Nasıl Olmalı?

 • Akdeniz Diyeti Nedir? Akdeniz Örnek Diyet Listesi Nasıl Olmalı?
 • Akdeniz diyetinin sağlığa faydaları nelerdir?
 • Akdeniz örnek diyet listesi nasıl olmalı? 

41 diyet arasında en sağlıklı diyet şekli olan Akdeniz diyeti son dönemin en popüler diyetlerinden biridir. Peki nedir Akdeniz diyeti? Akdeniz diyetinin sağlığa faydaları nelerdir? Akdeniz örnek diyet listesi nasıl olmalı? En çok tam tahıl ürünlerinin, sebzelerin, kuru yemişlerin, zeytinyağının kullanıldığı ve balığın bolca tüketildiği, kırmızı etin ve şekerin sadece özel günlerde, çok nadir kullanıldığı bir diyet tipidir. Akdeniz diyetinde süt ürünleri, yumurta, ve tavuk gibi ürünlerin ise haftada bir veya iki defa, daha ılımlı bir şekilde, porsiyonu azaltılarak tüketilmesi öneriliyor. 

Akdeniz diyeti çok katı kuralların olmadığı, insanların daha çok sağlıklı besinlerin tüketimiyle yetindiği bir diyet türüdür. İçinde sert kurallar barındırmadığı için insanlar bu diyet türüne daha ılımlı bakıyorlar. Diyet sisteminin temelinde Akdeniz ikliminde yetişen besinlerin tüketimi yer alıyor bu da daha çok mevsimsel beslenmeyi ön plana çıkarıyor. 

Akdeniz diyetinin sağlığa faydaları nelerdir?

 • Akdeniz diyetinin vücuda çok olumlu etkilerin olduğu belirtiliyor. Kalp krizi riskini azalttığı söyleniyor. 
 • Kanser ve diyabetten koruyor. 
 • Tip-2 diyabet görülme riskini azaltır. 
 • Alzheimer hastalığından korur. Beyin sağlığını koruduğu ve unutkanlığı önlediği belirtiliyor. 
 • Sindirim sistemini düzene sokarak, hazımsızlığı gideriyor bu sayede hemoroid yani kabızlık gibi hastalıkların önüne geçiyor. 
 • Yüksek tansiyon ve kolesterolün düşmesini sağlıyor. 
 • Depresyona iyi geliyor. 
 • Daha sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi sağlıyor. 
 • Zeytinyağının çokça kullanıldığı Akdeniz diyeti meyve ve sebzelerin rahatlıkla kullanıldığı bir diyet olduğu için sağlığa yararlı olduğu konusunda hiçbir insanın aklında soru işareti bırakmıyor. 
 • Akdeniz diyetinde yapılan en büyük hatalardan biri çok fazla zeytinyağı kullanımıdır. Diyeti uygulama esnasında mutlaka tüketim oranına dikkat edilmesi gerekiyor.

Akdeniz örnek diyet listesi nasıl olmalı? 

Akdeniz örnek diyet listesi kişinin kilosuna, yapısına hatta hastalığına göre bile değişkenlik gösterebilir. Akdeniz diyeti hafif, meyve ve sebze ağırlıklı olduğu için çoğu zaman diyeti uygulamak isteyen kişilere de uygun olabiliyor. 

Her gün tüketilebilecek besinler: kuru baklagiller, tam tahıllı ürünler, ceviz, badem, fındık gibi kuru yemişler, mevsim meyveleri. Bu besinler bir diyetisyen veya bilir kişi yardımıyla öğün olarak tüketilebilir. Hayvansal gıda olarak ise balık ağırlıklı beslenme akşam veya öğle öğünü için mükemmel bir gıda seçimi olabilir. Ekmek olarak buğday veya kepek ekmeği tercih edilebilir. 

Sınırlı tüketilmesi gereken besinler: Kırmızı et ayda sadece bir kere tüketilmesi gerekiyor. Tavuk ve yumurta ise gün aşırı kullanılması gerekiyor. 

Tüketilmesi tavsiye edilmeyen gıdalar: İşlenmiş ürünler, şekerli gıdalar, fruktoz şuruplu ürünler, salamura ve sakatat ürünleri. Akdeniz diyetinde tamamen tüketilmemesi gereken ürünler yoktur ama diyetisyenler şeker ve işlenmiş ürünler gibi gıdaların hiç tüketilmediği takdirde diyetten daha fazla verim alınacağını savunuyorlar. 

Bu makaleyi yazmış olan, Dyt. Burcu Çevik için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dyt. Burcu Çevik

Diyetisyen

Dyt. Burcu Çevik Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt