Yükleniyor
D Vitaminin Faydaları

D Vitaminin Faydaları

  • D Vitaminin Faydaları
  • D Vitaminin Sağlığa Faydaları

D vitamini güneş ışınlarının etkisiyle vücutta üretilebilen bir vitamindir. Bu sebeple diğer bir adıda güneş vitaminidir. Yağda eriyebilen yağlar grubunda yer almasının yanı sıra D1, D2 ve D3 türleri bulunur. Genel olarak gün ışığı ile elde edilse de bazı besinlerin içerisinde de bulunur.
 

D Vitaminin Sağlığa Faydaları

D vitaminin bu kadar önemli olmasının sebebi başta bağışıklık sistemini desteklemesi ve minerallerin emilimini arttırmasıdır. Ayrıca normal gelişiminin desteklenmesi için de D vitaminine ihtiyaç duyulur.

Hastalıklarla Savaşır

D vitaminin bilimsel kanıtlarla desteklenen yararlarının başında bazı hastalıklara karşı koruması bulunur. Bunların başında grip ve soğuk algınlığı hastalıkları gelir. Ayrıca kalp ve damar hastalıklarına karşı da koruma sağladığı kanıtlanan özellikleri arasındadır. Bunların yanında multiple skleroz hastalığını önlemede de D vitamini etkin rol oynar.

Depresyonu Azaltır

D vitamini eksikliğinin depresyon ve anksiyete bozukluğuna sebep olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Ayrıca depresyon tedavisinde D vitamini kullanımı semptomların azalmasını sağlar.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Yapılan çalışmalar D vitaminin kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Zayıflama döneminde D vitamini ve kalsiyum takviyesi alanların iştahlarını daha kolay düzenleyebildikleri bulunmuştur.

Kanseri Önler

Boston Üniversitesinde yapılan çalışmalar D vitaminin kanseri önlemede ve kanser hücrelerinin azalmasında etkili olduğunu göstermektedir. Bu araştırmalar özellikle kemik ve deri kanserleri üzerine yapılmıştır.

Kolon kanseri üzerine yapılan bir diğer çalışmada deneklerin günlük olarak 645 IU almaları durumunda kanser olasılığını @ oranında azalttığı bulunmuştur.

Bunların yanında daha fazla güneş alan bölgelerde yaşayan kişilerin daha az meme, pankreas, prostat ve kolorektal kanserlerine yakalanması D vitaminin kanseri önlemede etkili olduğunu düşündürmektedir.

Bu özelliklerinin yanında fare deneylerinde yapılan çalışmalarda D vitaminin tümörlerin büyümelerini engellediği ve kanseri azalttığı ortaya çıkmıştır.

Şekeri Dengeler

Yapılan araştırmalardan çıkan bir diğer sonuç ise D vitaminin pankreası uyararak insülin üretmesini sağladığı olmaktadır. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülen Tip 2 diyabet riski yeterli D vitamini alımıyla azalmaktadır.

Yüksek Tansiyonu Düşürür

Yapılan bir çalışmada hipertansiyon hastalarının D vitamini seviyelerinin 0 arttırılması ile hem büyük hemde küçük tansiyon değerlerinin düştüğü belirlenmiştir. Daha sonrasında da bu seviyelerin düşük değerlerde kaldığı gözlemlenmiştir. Nedenin ise D vitaminin hipertansiyona sebep olan renin adlı bir hormonu azalması sağladığı için olduğu düşünülmektedir.

Kemikleri Güçlendirir

Kalsiyumun vücut tarafından işlenebilmesi için D vitaminine ihtiyaç vardır. Bu sebeple D vitamini eksikliği dişlerin ve kemiklerin normal gelişimini devam ettirebilmesi ve yoğunluğunun azalmaması için önemlidir. Ayrıca kalsiyum ve D vitamini desteklerinin birlikte alınması osteoporozun kemik erimesine olan etkisini azaltmaktadır.

Kasları Güçlendirir

D vitamini eksikliğinin kaslarda zayıflamaya yol açtığı bilinmektedir. Bu sebeple ileri yaşta ki insanların D vitamini seviyelerini arttırmaları hem kas yoğunluğunu arttırır hem de düşme risklerini azaltır. 

Diş Sağlığını Güçlendirir

Kalsiyum emilimini arttıran D vitamini diş ve ağız sağlığında da önemli rol oynar. Diş çürükleri ve diş eti iltihaplarının risklerini düşürdüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca antimikrobiyal peptidlerin uyardığı için ağız içinin daha hijyenik olmasını sağlar.

Bebeklerin Genel Sağlıkları Üzerine Etkilidir

Yapılan çalışmalar bebeklerin her gün düzenli olarak D vitamini almasının arter duvar sertliğine yakalanma ihtimalini azalttığı göstermiştir.

Çocukluk çağı hastalıkları içerisinde yer alan atopik dermatit, egzama, astım ve steroide dayanıklı astım hastalıklarının tedavilerine büyük ölçekli yardımcı olmaktadır.

Doğurganlığı Arttırır

Doğurganlığı arttırmak için kullanılan diyetlerin özellikle D vitamini açısından yüksek olması gerekir. Çünkü D vitamini stres ve depresyonu azaltarak doğurganlığı arttırmaktadır.

Gebelik esnasında ortaya çıkan ve yüksek tansiyonla karakterize olan preeklampsi, D vitamini düşük olan kadınlarda daha sık rastlanır. Bu sebeple hamilelik süresince D vitamini alımı daha büyük önem taşır. 

Kalp Damar Hastalıklarına Karşı Korur

D vitamini eksikliği olan kimselerin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinin @ daha fazla olduğu kanıtlanmıştır. Bu sebeple D vitamini seviyelerinin standartlarda tutulması önemlidir.

Raşitizm Tedavisinde Kullanılır

Raşitizm hastalığı genellikle çocuklarda görülen, D vitamini, kalsiyum ve fosfor eksikliği sebebiyle oluşan bir hastalıktır. Bu sebeple tedavisinde D vitamini takviyeleri kullanılır.

Bilişsel Sağlığı Arttırır

D vitamini eksikliğinin bilişsel sağlığın gerilemesine neden olduğu biliniyor. Bu sebeple düzenli olarak D vitamini takviyesi almak bilişsel sağlığını artırabileceği yönünde görüşler bulunuyor.

Sedef Hastalığı Tedavisinde Kullanılır

İçeriğinde D vitamini bulunan preparatı topikal olarak cilde uygulamak bazı kişilerde plak tipi sedefin tedavisinde kullanılır. 

Fosfat Ve Kalsiyum Seviyelerini Dengeler

Vücuda alınan kalsiyum ve fosfatın hücrelerde görev alabilmesi için D vitaminine ihtiyaç vardır. Olmaması durumunda ise mineraller işlenemez ve ihtiyaç duyulan miktarlar kemik ve diş gibi dokulardan alınır. Bu durum da kemik erimesi gibi sorunlara yol açar. Diğer bir deyişle D vitamini eksikliğinde mineral seviyeleri kontrol edilemez.

Periferik Arter Hastalığını Önler

Kanın uzuvlara ulaşmasını engelleyen bir hastalık olan periferik arter hastalığı, uzuvların hareketinde ağrıya neden olur. Ciddi durumlarda ise kalp krizlerine ve felce sebebiyet verir. Bu hastalığın riskini azaltan en önemli faktör ise D vitaminidir. Bu sebeple özellikle çocukların gün içerisinde güneş ışığı almaları önerilir.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Muhammet Cabır Özdemir için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Muhammet Cabır Özdemir

İç Hastalıkları

Uzm. Dr. Muhammet Cabır Özdemir Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt