Yükleniyor
Uykunun Sağlığa Yararları Nelerdir?

Uykunun Sağlığa Yararları Nelerdir?

 • Uykunun Sağlığa Yararları Nelerdir?
 •  İşte uykunun sağlığa yararları şunlardır:

Uyku, hayatımızda, bedenimiz ve ruhumuz için önemli bir rol sergiler. Uykunun, hal ve durumlarımıza yansıdığı görülür ve anlaşılır. Temel ihtiyaçlarımızdan olan bu durum, insana, düzenli ve doğru bir şekilde uygulanabildiği durumlarda ayrı bir huzur verebilir. Günümüzde birçok kişinin, uykuya dair sıkıntıları bulunmakta. Kimisi sık sık uyanmaktan şikayetçi, kimisi ruhsal sağlıksızlıklardan dolayı uykusunu alamadığından şikayetçi. Normal bir bireyin, uyuması gereken zaman dilimi 7-8 saat arasıdır. Gerekli olanın ne altına inilmelidir, ne üstüne çıkılmalıdır. Üstüne çıkılırsa, gereksiz üşengeçlikler ortaya çıkabilir, altına inilirse mide sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumun düzenli bir şekilde hayatınıza alıştırabilmeniz halinde, size getirisi tahmin ettiğinizden fazladır. Sağlıklı yaşamın temellerini hayatınıza atmaya başlarken, kendinizi onarmanızdaki huzuru da tadabileceksiniz. Uykunun sağlığa birçok yönden yararı bulunduğunu belirtmiştik.

 İşte uykunun sağlığa yararları şunlardır:

 • Hastalıklara karşı, vücut direnç gösterir. Hastalığa yakalanma oranınızı azalttığı gibi, hastalığa yakalanma durumunuzda ise çabuk iyileşmenize neden olur. Düzenli uykunun sağlığa getirdiği mühim konulardan birisidir.
 • Sindirim sisteminizi düzgün çalıştırır ve vücut organları kendini doğru bir şekilde yeniler. Bu durumsa günlük yaşamınızda sizi huzurlu ve sağlıklı hissettirir.
 • Kilo boy endeksinizin düzgün olmasını sağlar. Kilonuzun gerektiği kadar olmasında ki sebeplerden bir tanesi, düzenli uyku uyumanızdır.
 • Kalp sağlığını ve hafızayı güçlendirir. Kalbin diri olmasını ve gençleşmesini sağlar.
 • Düzenli uyku uyuyan bireylerin, diğer kişilere göre stres seviyesi daha düşüktür. Bu durumsa sağlıklarında birçok yönden olumlu yönden etkiler.
 • Düzenli uykunun, ruh sağlığına olumlu etkileri olur. Ruhunuzdaki huzurun, temel sebeplerinden birisi düzenli uyku uyuyan bir birey olmanızdan kaynaklıdır.
 • Odaklanmanız kolay olur. Odaklanmanızın kolay oluşunun, hayatınıza birçok pozitif getiriş vardır.
 • Öğrenmeyi ve anlamayı kolaylaştırır. Bu durumsa, iş hayatınızda ve özel hayatınızda birçok olumlu sonuç elde etmenizi sağlar.
 • Vücutta büyüme hormonunun salgılanmasına neden olur. Bu durumsa uykunun, insan için önemini bir kez daha açıklamış olur.
 • Güne güzel başlamak ve kendini iyi hissetmek. Düzenli uykunun başka bir faydası da, psikolojik olarak insana kendisini iyi hissettirmesidir. Bu durum insan sağlığı açısından da birçok önem taşır.

Yukarıda belirttiğimiz maddeler dahilinde, uykunun insan sağlığına birçok faydasını görmüş oldunuz. Düzenli uyku uyumanın hayatımızda önemli rol oynadığını daha öncede belirtmiştik. Hayat konforumuz için, kendimize yapabileceğimiz en güzel iyiliklerden birisi, düzenli uyku uyumamızdır. Bu durumun uygulanmaması halinde, hayatınızda yaşayacağınız olumsuzluklara göğüs gerebilmeniz gerekiyor; aksi takdirde, ruhsal sağlık sorunları da yaşamanız muhtemeldir.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Ufuk Çalışkan için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Ufuk Çalışkan Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt