Yükleniyor
Vajinismus Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Vajinismus Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

  • Vajinismus Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
  • Vajinismus Neden Ortaya Çıkar?
  • Vajinismusu Anlayabilmek Mümkün Mü?
  • Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus hastalığı, kadınlarda görülen oldukça önemli bir cinsel işlev bozukluğudur. Kadınlarda en sık görülen problemlerden biri olarak karşımıza çıkan vajinismus hastalığı, cinsel ilişki esnasında kadının kasılarak ilişkiyi imkansız hale getirmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalığa yakalanan kadınlar partneri ile cinsel ilişkiye giremezken, bazı durumlarda girse dahi herhangi bir keyif alamamakta, hatta daha çok acı hissetmektedir.

Vajinismus hastalığı, her kadında farklı şekillerde ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık her ne kadar ilk zamanlarda kendini belli etmeyip gizli olarak seyretse de, ilerleyen süreçlerde kadın ile erkeğin yakınlaşmasına engel olabilmekte, ilişkiyi gerçekleştirilemez bir hale getirebilmektedir.

Vajinismus Neden Ortaya Çıkar?

Vajinismus semptomlarının neden ortaya çıktığı hakkında tıbbi olarak paylaşılan herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Bu hastalıktan kaynaklı olarak görülen belirtilerin daha fazla araştırılması gerekmektedir. Fakat genel olarak vajinismus nedenlerine bakılacak olursa; uzmanlar bu hastalığın daha çok psikolojik sorunlardan kaynaklandığını ifade etmektedir. Örneğin; kadının geçmiş zamanlarda başından geçen cinsel saldırı, taciz, tecavüz gibi kötü durumlar ya da bu alanda duyulan korkular, vajinismus nedenlerine örnek olarak gösterilebilmektedir.

Vajinismusu Anlayabilmek Mümkün Mü?

Vajinismjus belirtileri bu hastalığın anlaşılabilmesini sağlamaktadır. Genellikle cinsel ilişkiye karşı oldukça büyük bir korku duymak, jinekolog korkusu, cinsel ilişkinin ağrılı ve sancılı bir şekilde gerçekleşmesi, hastanın kendisini kasması neticesinde penisin vajinaya dahil olamaması ya da belli bir kısmının dahil olmasu, ilişki esnasında bacakların açılamaması ve farklı pozisyonların denenememesi gibi durumlar vajinismusa işaret etmektedir.

Kendisinde bu gibi vajinismus belirtilerinden biri ya da birkaçı görülen kadınların, bu alanda uzman olan hekimlere müracaat ederek profesyonel bir destek alması, ikili ilişkiler açısından faydalı olabilmektedir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus tedavisi, genellikle vajinismus egzersizleri ile gerçekleştirilmektedir. Örneğin; nefes tekniği, genital masaj, aynalı egzersizler ve parmak egzersizleri, kadının rahatlamasına ve bu sorunun üstesinden gelmesine büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

Nefes tekniği; derin ve doğru nefes teknikleri ile kadının psikolojik açıdan rahatlaması ve ilişki esnasında yaşamış olduğu kasılmaların önüne geçilmesi sağlanmaktadır.

Aynalı egzersiz; vajinismus hastalığının üstesinden gelebilmek için öncelikle kadının cinsel organını tanıması gerekmektedir.

Genital masaj; ayna ile incelenmiş olan cinsel organa bir masaj yağı ile mesaj yapmak faydalı olabilmektedir.

Parmak egzersizleri; vajinismus hastalığının tedavisinde uygulanabilecek egzersizlerden biridir. Her ne kadar bu yöntem hastalara hoş gelmese de, en etkili yöntemlerden biri olarak bilinmektedir.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Ufuk Çalışkan için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Ufuk Çalışkan Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt