Yükleniyor
Bipolar Hastalığının Zararları

Bipolar Hastalığının Zararları

  • Bipolar Hastalığının Zararları
  • Bipolar hastalığının sağlığa zararları şunlardır:

Günümüzde yaygınlaşmaya başlayan bu hastalık, ruhsal sağlığımıza birçok durumdan zarar verir. Ruhsal sağlığımızdan ziyade bedenimize de zararları bulunmaktadır. Bu hastalığın tanımını kısaca yapacak olursak; karakterize bir bozukluktur. Taşkınlık ve sinirlenmeleri, hastalığın seyrine göre çok normal bir durum olarak karşılanır. Ruhsal olarak çökkünlük yaşayan hastalar, aydan aya değişik depresyonlar geçirirler. Bir depresyonu atlatamazken, kendilerini başka depresyonların içinde bulurlar. Beyinleri sürekli çalıştığından, günden güne kendilerini daha yorgun hissetmeye ve düşüncelerini durduramamaya başlarlar. Sürekli çalışan beyindeki stres, normal bir insanın strese girmesinden çok daha fazladır. Fazla düşünmeye odaklı bu hastalık, düşüncelerin durdurulamaması ve her an insanın kendini küçümsemesinden kaynaklanır. Özgüvensizlik ve asosyallik bu hastalığa zemin hazırlayabilir. 

Bipolar hastalığının sağlığa zararları şunlardır:

  • Saç dökülmesi ve beyazlaması. Bipolar bozukluğun kişiyi strese soktuğu bilinir. Bu durumsa stres halindeki bireylerin, saçlarının döküldüğünü ve beyazladığını gösterir.
  • İştahsızlık ve kilo kaybı. Hayat sevincini kaybetmeye meyilli kişiler oldukları, beyninde yaşadığı olumsuz durumlardan bellidir. Sürekli düşünmeye odaklanmış ve vücuduna verdikleri zararlardan habersizlerdir.
  • Çok fazla uyumak. Sağlıklı uykunun 7-8 saat olarak belirlendiği bu dönemde, 12-13 saat boyunca uyurlar. Fazla uykunun da getirisiyle günü mutsuz ve endişeli geçirirler.
  • Özgüvensizlik ve odaklanamama. Ana odaklanmalarının imkanı yoktur çünkü beyinleri her saniye başka bir şeye odaklanmalarını sağlar. Bu durumsa insan ilişkilerinde onları kötü duruma sokar ve özgüvenlerini neredeyse alır götürür.
  • Gastrit ve reflü gibi mide rahatsızlıklarına maruz kalırsınız. Bu hastalıkların insan vücudunda önemi ve yeri ayrıdır. Düzensiz ve dengesiz beslendiğiniz için mide asidini düzgün kıvamda tutamaz ve karnınızın her gün ağrıdığını hissedersiniz.
  • Alkol kullanma isteği uyandırır. Bu durumsa kişinin, kendine aşağılık hissiyatı duymasından kaynaklanır. Oldukça istemsiz hareketlerde bulunabilir ve tehlikeli hale dönüşebilir.

Bipolar bozukluğu hastalığının meydana getirdiği, ruhsal açıdan ve bedenen sağlığa getirdiği zararlardan bahsettik. Hastalığın yaşadığımız dönemde yaygın olduğu bilinmekle birlikte, birçok tedavisi de vardır. Her hastalığın bir ilacı olduğu gibi bu hastalığın da ilacı kendinizi keşfetmekle başlıyor diyebiliriz. Tabi ki hastalığınızın olduğunu anladığınız sırada bu işin uzmanına başvurmanız gerekebilir ancak hastalığın ilerlemediğini düşünüyorsanız, birkaç küçük tüyoyla bu durumdan kurtulabilirsiniz. Spor yapmanın, özgüveninize ve düşüncelerinize büyük önemi vardır. Spor yapmayı deneyin ve düşüncelerinizi aşın. Egzersiz yapmak belki de anlamsız düşüncelerinizi kırmanız anlamına gelecektir. Kitap okuyun ve özgürleştiğinizi fark edin. Bu sayede kendinize aşıladığınız, bipolar bozukluğun size aşıladığı düşüncelerden kurtulun.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Ufuk Çalışkan için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Ufuk Çalışkan Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt