Yükleniyor
Yeni Doğan Bebek Nasıl Beslenmeli?

Yeni Doğan Bebek Nasıl Beslenmeli?

  • Yeni Doğan Bebek Nasıl Beslenmeli?
  • Emzirme Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?
  • Çalışan Anneler Nasıl Emzirmeli?

Yeni doğan bebek beslenmesi oldukça önemli bir konudur ve ebeveynlerin çok dikkatli davranması gerekir. Yeni doğan bir bebek, ilk altı ay boyunca anne sütü ile beslenmektedir. Yani altı aydan önce herhangi bir farklı gıda verilmesine gerek yoktur. Bebek, ne kadar çok anne sütü tüketirse, annenin ürettiği süt de buna orantılı olarak o kadar artacaktır. Yeni doğan bebekler, genelde iki saat ara ile emzirilmektedir. Yeni doğan bebeklerin günde en az on kez emzirilmeye ihtiyacı vardır. Anne sütünün yeni doğan bebekler üzerinde çok fazla etkisi vardır. Öyle ki bu etkiler sadece beslenmeyle kalmaz. Yeni doğan bebekler, anne sütü ile beslenerek kendilerini güvende hissetmektedir.

Emzirme Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer rahat olmadığınız bir pozisyonda emzirme yapıyorsanız, hemen pozisyonunuzu değiştirmeniz gerekir çünkü sizin rahat etmediğiniz bir pozisyonda da bebeğiniz hiç rahat edemez. Eğer bebek, yanlış bir pozisyonda ise huzursuzlaşmaya başlar ve sizi strese sokabilir. Bu gibi sebeplerden dolayı emzirme sırasında en çok pozisyona dikkat edilmelidir. Pozisyonun yanı sıra, yeni doğan bebekler ilk altı ay boyunca ek gıdaya ihtiyaç duymadığı için günde sıklıkla emzirilmeye ihtiyaç duyacaktır. Yani bebeğinizin istek ve tepkilerine kulak vererek sütünüzü arttırabilir ve süt üretimini kolaylaştırabilirsiniz. Son olarak bebeğinizi emzirmeye başlamadan önce ellerinizi sabunlu su ile iyice yıkamanızda fayda var. Unutulmaması gerekir ki emzirme öncesi hijyen, her şeyden önemlidir.

Çalışan Anneler Nasıl Emzirmeli?

Eğer çalışan bir anneyseniz, bebek emzirme konusu sizin için iki kat daha zor olacaktır fakat endişe duymanıza gerek yok. Biberonlar sayesinde bebeğinizi emzirmek için uygun pozisyon aramanıza gerek kalmaz. Ayrıca eğer evde olamadığınız bir zaman diliminde bebeğinizi emzirmek isterseniz, yine devreye biberonlar giriyor. Biberonlar sayesinde eşinizden veya bir yakınınızdan bebeğinizi emzirmesini isteyebilirsiniz. Biberonları temiz tuttuğunuz ve hijyene dikkat ettiğiniz sürece hiçbir sorun olmayacaktır. Tabii biberonlar, çabuk kirlenen bir yapıda olduğu için temizlik konusuna daha fazla dikkat etmelisiniz ve belirli aralıklar ile biberon değişimi yapmalısınız.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Duygu Karaer Öztürk için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Duygu Karaer Öztürk

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Duygu Karaer Öztürk Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt