Yükleniyor
Gebelikte Ödem Nedir? Nasıl Önlenir?

Gebelikte Ödem Nedir? Nasıl Önlenir?

  • Gebelikte Ödem Nedir? Nasıl Önlenir?
  • Gebelikte Ödem Nedeni
  • Gebelikte Ödem Nasıl Önlenir? 
  • Hamilelikte Ödem Azaltmak için Tüketilebilecek Bitki Çayları Nelerdir?

Hamilelik sırasında ayaklarınızda ve ayak bileklerinizde çok fazla şişlik olabilir. Bunun nedeni ödemdir. Ödem, dokularda sıvı birikiminin artmasıdır. Ödem en çok hamileliğin son aylarında rahatsız eder. Gün sonunda ve yazın artarken çoğul gebeliklerde daha fazladır. Doğumdan sonra vücuttaki fazla sıvının atılmasıyla şişlik normale dönecektir. Doğumdan sonra bu sıvı atılımı sık idrara çıkma ve terleme ile sağlanır. Kardiyovasküler sistem değişiklikleri

Gebelikte Ödem Nedeni

  Gebelikte ödem normaldir çünkü sıvı tutulmasına bağlı olarak vücutta sıvı artışı olur ve kandaki kimyasal değişiklikler artmış fazla sıvının dokulara kaçmasına neden olur. Ek olarak, hamilelik ilerledikçe büyüyen rahim, kanın bacaklardan kalbe geri dönmesini engeller. Bu durumda kan bacaklarda ve bacak damarlarında birikir. kan damardan kaçarak ayaklarda ve ayak bileklerinde şişmeye neden olur.

Gebelikte Ödem Nasıl Önlenir? 

  Öncelikle hamilelik sırasında ödem, hamilelik süreci değerlendirildiğinde normalde karşılanması gereken bir durumdur. Ödem fazla kilo olarak görülmemelidir. Ancak daha fazla ödemi önlemek için kolayca alabileceğiniz önlemler vardır.

  Ayaklarınızı havaya kaldırın ve dinlenin: Hamilelik sırasında ayakların yorulması ve şişmesi normaldir. Gün içinde fırsat bulduğunuzda ayaklarınızı bir sandalyeye koyun ve bir süre kaldırın. Ayaklarınızı düz bir şekilde dinlendirin ve mümkünse, yükseltilmesi için altına bir yastık veya yükseklik koyun. Otururken bacak bacak üstüne atmayın. Çalışıyorsanız akşamları olabildiğince uzun süre evde oturun ve otururken ayaklarınızı asmayın. Uyurken ayaklarınızı kalp seviyesinin üzerinde tutun.

  Uzanın, dinlenin, çok uyuyun: Hamilelikten sonra, dinlenme veya uyku zaten doğumla sonrası bunlar hayal olacaktı. Bu yüzden bolca uyuyun, dinlenin ve dinlenirken sol tarafınıza yatmaya özen gösterin. Midenizi hafif yumuşak bir yastıkla destekleyebilirsiniz. Sıvı tüketin: Sanılanın aksine içme suyu şişliği artırmaz, aksine azaltır. Günde en az 8-10 bardak su içmeye özen gösterin.

  Kısa yürüyüşler yapın: Hamilelikteki diğer yaygın sorunlar gibi, düzenli egzersiz yapan ve yürüyenlerde şişlik daha hafiftir. Yürümek ve hareket etmek bacak damarlarınızın daha etkin çalışmasını sağlar ve doku boşluğunda biriken sıvının dağılmasını kolaylaştırır.

  Hafif ve rahat giysiler seçin: Sıkışan ve vücuda yapışan her türlü hava geçirmez giysiden uzak durun. Terletmeyen kumaşları tercih edin. Katmanlar halinde ama hafif giyin.

  Topuklu olmayan rahat ayakkabılar giyin: Şişlik çok rahatsız ediciyse ve varisli damarlarınız varsa, varis çorabı giymeniz faydalı olabilir. Hamileler için bu amaç için özel üretilmiş çorapları tercih edin.

  Diyetinize dikkat edin: Tuz kullanımını azaltmak ilk etapta şişliği azaltabilir ancak uzun vadede bir çözüm değildir. Uygun miktarda tuz alın. Yemeklere fazla tuz eklemeyin. Kontrollerinize müdahale etmeyin Hamilelik sırasında ödem genellikle zararsız bir durumdur ve hatta beklenir. Bununla birlikte, hamilelik aynı zamanda gizli şeker veya hipertansiyonun bir işareti olabilir. Bu nedenle doktor ziyaretleriniz önemlidir.

Hamilelikte Ödem Azaltmak için Tüketilebilecek Bitki Çayları Nelerdir?

Kuşburnu: C vitamini yönünden zengin bir bitkidir. Hastalığınız süresince vücudun genel direncini sağlar. Ayrıca ödem giderici özelliği vardır.

Papatya: Sindirimi kolaylaştırarak sizi ruhen rahatlatır. Ayrıca sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Rezene: Bağırsaklarınızda gaz oluşumunu engeller, sindirim sistemini rahatlatır ve ayrıca sindirime önemli ölçüde yardımcı olur.

Ihlamur: Ihlamur bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve sizi grip ve soğuk algınlığına karşı korur. Ihlamur ödem çözücü etkiye sahip olduğu için böbreklerinizi yormadan vücudunuzda biriken ödemi en aza indirir.

Zencefil: Hamilelikte olası mide bulantısını önler, vücutta şişme veya ödemi azaltır, hazımsızlığınızı düzeltir.

Yeşil Çay: Yeşil çaydaki kafein siyah çaya göre daha az olduğu için seçiminiz yeşil çay olmalıdır. Kan dolaşımınızı düzenleyen ve soğuk algınlığına karşı koruyan yeşil çay, bağışıklık sisteminizi de güçlendirir.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Duygu Karaer Öztürk için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Duygu Karaer Öztürk

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Duygu Karaer Öztürk Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt