Yükleniyor
Adet Sancısına İyi Gelen Doğal Bitki Çayları Nelerdir?

Adet Sancısına İyi Gelen Doğal Bitki Çayları Nelerdir?

  • Adet Sancısına İyi Gelen Doğal Bitki Çayları Nelerdir?

Adet sancısına iyi gelen doğal bitki çayları kişisel istek ve karara göre değil uzman hekim desteği alınarak doktor gözetiminde içilmelidir. Regl döneminde birbirinden farklı etkileri barındıran adet dönemi, doğurganlığın en aktif hale gedildiğini gösterir. Her ay en az 3 gün süreyle regl olan kadınlar bu dönemde aşırı, şiddetli ve etkisi sosyal hayatı etkiyecek kadar etkili olan sancılarla karşı karşıya kalmaktadır. Ağrı ve sancı şikâyetinin önüne geçmek için birbirinden mucizevi ve şifa kaynağı doğal bitki çayları tavsiye edilmektedir. Ağrılı ve bir hayli sancılı geçen regl döneminde kendinizi diğer günlerden daha halsiz, yorgun ve bitkin hissetmeniz son derece olağan bir durumdur. Ağrıların bir kısmı ise günlük işlerinizi zorlaştırdığı için sürekli dinlenme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bayanların regl döneminde oluşan ağrı ve sancılardan daha hızlı ve kolay bir şekilde kurtulması için oldukça rahat bir şekilde hazırlayabileceğiniz farklı yapıda bitki çayları bulunur. Doktor onayı aldıktan sonra hazırlanması önerilen bu çayları, kişisel karara göre uyguladığında çeşitli alerjik yan etkilerinin ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. Adet ağrılarınızın önüne geçmek ve regl dönemi sancılarından kurtulmak için birbirinden faydalı, şifalı ve mucizevi bitki çayları şunlardır:
 

Böğürtlen Çayı

Böğürtlen çayı içeriğindeki C vitamini sayesinde vücudun enerji potansiyelini artıran, direnç artırıcı bir özelliğe sahiptir. Oldukça kolay ve sancısız bir regl dönemi geçirmenize yardım eden bu çay daha depresifsiz bir dönem geçirilmenizde çok etkilidir. Böğürtlen Çayı için:

Böğürtlen çayı yapımı için öncelikle bir fincan suyu kaynatın. Bu sırada temiz ayıklanmış böğürtlenleri kaşıkla ezin ve posa haline getirerek kaynayan suyun içine dökün. Bir süre karıştırdıktan sonra çayı 10 dakika kaynatarak, çay posasını özenli bir şekilde süzdürün. Afiyet olsun.

Zencefil Çayı

Adet söktürücü özelliğinin yanı sıra rahatlatıcı etkisiyle dikkat çeken Zencefil çayı, ağrı kesici bir bitki içeriğine sahiptir. Regl döneminde 1 fincan içilmesi tavsiye edilen bu çayın yapılışı şu şekildedir: Zencefil çayı için öncelikle 15 gram taze zencefili özenli bir şekilde temizleyerek ince dilimler olacak şekilde temizleyin. Kaynar suyun içine attığınız zencefil kaynadıktan sonra yaklaşık 10 dakika demlenmesi için bir kenarda bekletin. Çayı hazırladıktan sonra ılık şekilde tüketin.

Papatya Çayı

Papatya çayı adet dönemden ortaya çıkan, ağrı sancı, kramp, ve şişkinliklerin önüne geçen oldukça sakinleştirici pek çok özelliğe sahiptir. Regl dönemini oldukça kolay ve acısız bir şekilde atlatmanıza yardım eden bu çayı şu şekilde hazırlayabilirsiniz:

Papatya çayı için öncelikle 2 yemek kaşığı kurutulmuş papatyayı kaynayan suyun içine atın ve karıştırın. 3 dakika kaynattığınız papatyalı karışımın demlenmesi için 5 dakika bir kenarda bekletin. Yeteri kadar beklettiğiniz papatya çayını iyice süzdürdükten sonra içine isteğinize göre bal, limon ekleyerek çayı daha aromalı hale getirerek keyifle içebilirsiniz.

Civanperçemi Çayı

Civanperçemi çayı adet sancılarına olan etkisinin yanı sıra insan sağlığı açısından pek çok faydalı ve şifa kaynağı etkiye sahiptir. Adet sancıları denildiğinde ilk akla gelen şifalı bir bitkiden hazırlanan bu çayın regl başlamadan 3 gün önce içilmesi tavsiye edilir. Civanperçemi çayı hazırlamak için şu adımları takip edebilirsiniz:

Civanperçemi çayı için öncelikle yarım suyu kaynar suyun içine 5 gram civanperçemi atın ve karışımı bir süre kaynatın. Çayı 3 dakika kaynatarak özenli bir şekilde süzdürün. Soğuyan çayı sabah ve akşam 1 fincan olmak üzere düzenli bir şekilde tüketin. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta her gün yeni bir çay hazırlayarak çayı taze bir şekilde tüketmenizdir.

Nane Çayı

Adet sancısına iyi gelen doğal bitki çayları içinde en çok rağbet gösterilen çaylardan olan nane çayı içeriğindeki zengin vitamin kaynağı sayesinde özellikle eklem, kas ve kemik yapınızı gevşeterek rahatlatıcı etki bırakır. Adet ağrılarında son derece etkili, koruyucu bir kalkan görevi gören nane çayı içeriğine taze nane yaprağının yanı sıra kurutulmuş nane yaprağını da ekleyerek çayı güvenli bir şekilde tüketebilirsiniz.

Safran Çayı

Safran çayı sizi en kısa sürede sonuca ulaştıran, sağlıklı olduğu kadar adet söktürücü özelliğiyle bilinir. Regl ağrısı, sancı giderici ve adet sancısı yok eden içerik bileşenlerine sahiptir. Safran çayı yapmak için öncelikle 1 bardak suyun içine bir tutam tel safran ekleyerek su kaynayana kadar bekleyin. Karışımı süzdürerek güvenle içebilirsiniz.

Rezene Çayı

Rezene çayı içeriğindeki mucizevi bileşenler sayesinde adet sancılarınızı gözle görülür bir şekilde azaltır. Regl sancı, kramp ve ağrılarınızı dindiren ve bu dönemin oldukça kolay geçmesini sağlayan bu çay, kasların oldukça gevşemesini sağlar. Rezene çayı yapmak için öncelikle kaynayan suyun içine 1 çay kaşığı rezene tohumu ekleyerek karışımı karıştırın. Karışımı 2 dakika daha kaynattıktan sonra 5 dakika kadar demlenmesi için bir kenara bırakın. Sonrasında rezene tohumlarını iyice süzdürdükten sonra çayı rahatlıkla içebilirsiniz. Tohumlara ek olarak dilerseniz karışımın içine 1 adet rezene yaprağı da ilave ederek daha etkili bir bitki çayı elde edebilirsiniz.

Ahududu Çayı

Ahududu çayı regl dönemindeki tüm sancı ve kramplarınızın azalmasını sağlayarak, düzensiz adetlerin giderek düzene girmesine yardım eder. Menopozun olumsuz etkilerini ortadan kaldıran, kadınların kritik gelişim dönemlerinde oldukça fayda sağlayan bir bitki çayı olarak oldukça tercih edilir. Ahududu çayı yapılışı ise şu şekildedir: 1 bardak kaynar suyun içine 1- 2 çay kaşığı kurumuş ahududu ekleyerek karışımı yaklaşık 5 dakika kadar dinlendirerek yavaşça süzün. Dilerseniz karışıma bal ekleyerek aroma zenginliği kazandırabilir bu sağlıklı çayı keyifle içebilirsiniz.

Karışık Bitki Çayı

İçinde aslanpençesinin yanı sıra adaçayı ve civanperçemi olan karışık bitki çayı, regl ağrılarınızı azaltarak ortadan kaldıran son derece etkili bir karışımdır. Rahatlatıcı etkisinin yanında kişiye enerji veren, ruhsal olarak sakinleştiren ve adet söktürücü bir özelliğe sahiptir. Karışık bitki çayı yapmak için: Öncelikle yarım litre suyu kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayan suyun içine yukarıda adı geçen bitkilerin her birinden 1 tutam alarak kaynamış suyun içine bırakın ve karışımı iyice karıştırın. 5 dakika demlenmesi için hazırladığınız bitki karışımını iyice dinlendirin. Çayı özenli ve dikkatli bir şekilde süzdükten hemen sonra gönül rahatlığıyla içebilirsiniz.

Maydanoz Sapı Suyu

Maydanoz sapı suyu genellikle zayıflamak isteyen kullanıcılar tarafından tercih edilir. Geciken adet dönemlerinin yanı sıra adet söktürücü etkisi ve sancı azaltan yapısıyla öne çıkan oldukça etkili bir bitki çayıdır. Ölçülü miktarda tüketilmesi öngörülen bu çayı özellikle hamilelerin, emziren annelerin ve ciddi kronik rahatsızlığı olan kişilerin tüketmemesi tavsiye edilir. Maydanoz sapı suyu tarifi için şu adımları izleyebilirsiniz: İlk olarak 5 adet maydanoz sapını ayırarak, kaynayan suyun içine bırakın. Suyun içinde rengi giderek sararmaya başlayan maydanoz saplarını gördüğünüzde ocağın altını kısın. Son aşamada maydanoz sapları tam koyu sarı renk aldığında ise, ocağın altını kapatarak maydanoz sapı suyunu bir süre dinlendirin. Adet sancısana iyi gelen doğal bitki çayları içinde oldukça ilgi gören bu maydanoz sapı suyunu ılık olarak tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Duygu Karaer Öztürk için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Duygu Karaer Öztürk

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Duygu Karaer Öztürk Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt