Yükleniyor
Menopoz Nedir?

Menopoz Nedir?

  • Menopoz Nedir?
  • Menopoza Kaç Yaşında Girilir?
  • Menopoz Belirtileri Nelerdir?
  • Menopoz Tedavisi Nasıl Olur?

En anlaşılır tabiri ile menopoz, kadınlarda adet sürecinin doğal yollarla kendiliğinden sona ermesidir. Giderek yavaşlayan adet döngüsüne menopoz dönemi adı verilebilmesi için bir yıl boyunca adet görülmemesi gerekir. Bu süreç içerisinde kadınlarda çeşitli belirtiler meydana gelir ve vücutta bazı değişimler yaşanır. Halk arasında en bilinen belirtileri aniden basan terlemeler ve yorgunluktur.

Menopoza Kaç Yaşında Girilir?

Menopoza girme yaşı ile ilgili çok sayıda çalışma yapılmış olup ortalama 51 yaşında kadınların çoğunun bu sürece girdiği belirtilir. Ülke içerisinde bu yaşın 45 ile 47 arasına düştüğü de görülür. Görülme yaşı kendi içerisinde erkek ve geç olarak ikiye ayrılır ve otuz yaşının altında görülüyorsa erken menopoz, ellili yaşların ortalarında görülüyorsa geç menopoz olarak ifade edilir. Erken menopozun kadınların yaklaşık yüzde 1 – 2 lik kısmında görüldüğü açıklanmıştır. Kaç yaşında menopoza girileceğinde etkili olan durumlar arasında annenin ya da teyzenin bu sürece girme yaşı önem taşır.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz belirtileri geniş bir yelpazeye sahiptir. En sık görülen belirtilere bakıldığında bunlar arasında adet kanamalarının kesilmesi, gece terlemeleri, uykusuzluk, çarpıntı, depresyon, sinirlilik hali, unutkanlık, ağlama nöbetleri, ciltte kuruluk, konsantrasyon zorluğu, kilo almaya yatkın olma, saçların dökülmesi ya da kırılması gibi belirtiler yer alır. Bunlara ek olarak bazı kadınlarda zihinsel fonksiyonlarda yavaşlama, eklem ağrıları, osteoporoz gibi belirtiler de meydana gelir.

Menopoz Tedavisi Nasıl Olur?

Menopoz tedavisi için hastanın durumu ve ailesinin tıbbı geçmişi göz önünde bulundurularak planlama yapılır. Bu süreçte östrojen, kalsiyum, cilde yapışan bantlar, D vitamini ve bifosfonatlar gibi uygulamalar gerçekleştirilir. Hormon tedavisinin uygulanması için laboratuvar tetkikleri yapılmakta olup bunlar arasında PAP Smear testi, lipid profili, ultrason ile yumurtalıkların kontrolü, tam kan sayımı, rahim iç tabakasının gözden geçirilmesi, mamografi, kemik yoğunluk ölçümü ve karaciğer fonksiyon testleri yer alır. Menopoz sürecine girildikten sonra kemik erimesi ortaya çıktığından dolayı bu dönemde kadınların egzersiz yapmaları son derece önemlidir. Fiziksel aktiviteleri fazla olan ve belli bir program çerçevesinde egzersiz yapan kadınlarda bu tarz durumların görülme olasılığı daha düşüktür.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Sıtkı Güven için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Sıtkı Güven Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler