Yükleniyor
Vajinismus Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Vajinismus Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  • Vajinismus Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
  • Vajinismus Nedenleri
  • Vajinismus Belirtileri
  • Vajinismus Tedavisi

Vajinismus, kadının cinsel ilişki sırasında kontrolsüz yani istem dışı şekilde kasılması nedeniyle ilişkiye girememesidir. Vajinismusun pek çok çift arasında yaşanan cinsel problemlerin başında gelmesiyle birlikte genelde teşhis koyulamaz veya tabu olarak kabul edildiği vakalarda da tedavi yöntemi düşünülmemektedir. Bu problemi yaşayan kadınlar; kasılma, panik atak veya çarpıntı hislerine kapılarak çeşitli sorunlar yaşamaktadır.

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus ile ilgili pek çok araştırma neticesinde en çok rastlanılan sorunlarından başında çocukluk döneminde yaşanan ruhsal gelişimlerdir. Ailelerin çocuklara uyguladığı aşırı baskıcı tutumlar ve cinselliğin ayıp ya da bir tabu olarak düşünülmesi bu hastalığı ciddi oranda tetikleyebilmektedir. Cinselliğin ayıp ve günah olarak algılandığı toplumlarda yetişen kadın bireyler bilinçaltına yerleşen algılar nedeniyle utangaçlık veya farklı şekilde kendini olumsuz yönlerde geliştirmektedir.

Vajinismus Belirtileri

Cinsel ilişki sırasında aşırı ağrı ve acı duyma, kasılma, kadının cinsel ilişki anında bacaklarını kapayarak eşini engellemek istemesi, vajinal ilaçların kullanılamaması, vajinal muayene olamama korkusu gibi belirtiler söz konusudur. Vajinismus, cinsel isteksizlik sorunu ile çoğu zaman karıştırılsa da vajinismusta kişiler partnerlerine karşı cinsel istek duyarlar ve ön sevişme sırasında herhangi bir sorun yaşamazlar. Sıkıntı yaşanan tek nokta ise cinsel birleşme sırasında oluşmaktadır. Çok ileri vakalarda ise kadın tamamen cinsel isteğini yitirmektedir.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi öncelikle eşler arasında yapılan bir psikoterapi ile sağlanabilmektedir. Eş zamanlı olarakta jinekolojik değerlendirme ve muayeneler yapılmalıdır. Bu muayene sırasında herhangi bir alet vs. kullanılmazken ağrısız bir muayene ile rahimdeki kasılmaların izlenmesi ve hastalığın seviyesini saptamak amaçlanmaktadır. Ardından da vajinismus hastası olan kadına psikoterapi ile birlikte eşinin desteğinin sağlanması ve onun anlayışının olması en iyi yöntem olarak belirlenmektedir. Egzersizlerden de yardım alınarak başta Kegel egzersizleri ile pelvik kasları güçlendirmeye yönelik egzersizler önerilmektedir. Ayrıca gevşeme egzersizleri de kadın için rahatlatıcı ve cinsel ilişki esnasında kasılmayı önleyici tedavi adımlarından biri olarak uygulanmaktadır. Çok kolay şekilde tedavi edilebilen vajinismus sorununda en büyük destek eşten sağlandığı vakalarda her şey çok daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde çözümlenmektedir. Önemli olan eşin anlayış ve desteği olurken vajinismus nedeniyle boşanan ve ayrılan çiftler de toplumumuzda oldukça fazladır. Bu hastalığın yaşandığı vakalarda eşin anlayış göstermemesi, kadının ya da erkeğin bilinçsizliği, cinselliğin tabu olarak görülmesi ve utanılması da uzmanlara danışılmasını uzaklaştıran veya geciktiren sonuçta da ayrılığa neden olabilen bir durum yaratabilmektedir. Vajinismus başta olmak üzere cinsel sorunların tümünde mutlaka bir uzmandan destek almak oldukça doğal ve gerekli bir adımdır. Her hastalık gibi cinsel hastalıklar da mevcuttur ve tedavisi de mümkündür.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Sıtkı Güven için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Sıtkı Güven Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt