Yükleniyor
Vajinismus Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür?

Vajinismus Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür?

  • Vajinismus Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür?
  • Vajinismus Nedir?
  • Vajinismus Belirtileri Nelerdir?
  • Vajinismus Hastalığının Tedavisi Mümkün Müdür?

Vajinismus, pek çok kadında görülebilen bir tür cinsel işlev sorunudur. Türkiye’de neredeyse her 10 kadından birinde rastlanan bu problem, ilk etapta kendini pek belli etmezken, ilerleyen zamanlarda rahatsız edici bir hal alabilmektedir.

Cinsel ilişki, kadın ve erkeğin beden ve organlarının birleşmesi ile gerçekleşen bir tür eylem olarak tanımlanmaktadır. Üstelik bu eylem, kadın ve erkeğin üremesi adına gerekli olan doğal bir eylemdir. Cinsel ilişkiye giren bir kadın ve erkeğin haz duyması, evliliklerin ya da ikili ilişkilerin mutlu ve sürdürebilir olması için hayati önem taşımaktadır.

Fakat kadın ya da erkekte meydana gelen bazı cinsel işlev bozuklukları, ilişki sırasında duyulan hazzın önüne geçebilmekte, ilişkiyi olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Örneğin; kadınlarda görülen vajinismus, cinsel ilişki esnasında kadının haz duymasının önüne geçerek, adeta bir duvar haline gelmesine neden olabilmektedir. Bu hastalık ortaya çıktığı ilk zamanlarda kendini belli etmezken, ilerleyen süreçte ilişkiyi etkileyebilecek şekilde açığa çıkmaktadır.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus rahatsızlığı, kadınlarda görülen ve cinsel ilişki esnasında istek dışı bir kasılma yaşayarak ilişkiyi adeta imkansız kılan bir problemdir. Vajinismus hastalığı olan kadınlar, çoğu zaman eşleri ile bir cinsel ilişki yaşayamaz. Herhangi bir cinsel birliktelik söz konusu olsa dahi, herhangi bir keyif alınamamakta ve üstelik haz yerine acı duyulmaktadır.

Vajinismus hastalığının ortaya çıkışında, tıbbi açıdan kesin ve net bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat genel olarak vajinismus nedenlerinin psikolojik sorunlara dayandığı ifade edilmektedir. Kadının çocukluk ya da yetişkinlik döneminde yaşamış olduğu taciz, tecavüz gibi durumlar ya da cinsel ilişki ile alakalı korku ve kaygılar, bu hastalığın oluşmasında bir neden olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus hastalığı, her kadında farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak görülen vajinismus belirtileri ise; cinsellikten korkmak, ağrılı cinsellik, bacakların açılamaması, penisin vajinaya dahil olamaması ve jinekolog korkusu gibi durumlardır.

Vajinismus Hastalığının Tedavisi Mümkün Müdür?

Vajinismus tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Oldukça basit olarak işleyen tedavi sürecinde, genellikle kadınların şikayetlerine odaklanılarak bir tedavi yöntemi yürütülmektedir. Bu hastalığın en önemli tedavi yöntemleri ise vajinismus egzersizleridir. Vajinismus egzersizleri, tedavi sürecini hızlandıran ve olumlu olarak seyretmesini sağlayan en önemli yöntemlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Sıtkı Güven için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Sıtkı Güven Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt