Yükleniyor
Yaz Aylarında Beslenme Rutini Nasıl Olmalıdır?

Yaz Aylarında Beslenme Rutini Nasıl Olmalıdır?

  • Yaz Aylarında Beslenme Rutini Nasıl Olmalıdır?
  • Peki yaz aylarında beslenme rutini nasıl olmalıdır?

Yazın maalesef kışın beslendiğimiz gibi beslenemiyoruz havaların sıcaklığından dolayı iştah kapanması yaşanması kaçınılmaz oluyor. Genelde soğuk içecek tüketiyoruz ve buda midede şişlik oluşmasına neden oluyor ve bazı gıdalardan mahrum kalıyoruz. 

Peki yaz aylarında beslenme rutini nasıl olmalıdır?

Öncelik ile sıcak aşırı tuzlu, kızarmış ve baharatlı yiyecekler tüketilmemesi gerekir. Kırmızı et ise çok fazla tüketilmemeli ve tüketilmesi gerektiği kadar tüketilmelidir. Sebze ağırlıklı sandviçler, az yağlı olacak şekilde süt ürünleri, soğuk çorbalar, meyvelerden yapılmış olan Salatalar, ızgarada pişmiş balık, salata çeşitleri vb. besinler tercih edilmelidir. Hafif besleyici ve yağsız ürünler tercih edilmeli kurutulmuş olan meyve yerine taze meyve tüketimi yapılmalıdır. Pekmez, bal gibi şekerli ürünlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Tatlı için ise dondurma ve taze meyve tercih edilmelidir aynı zamanda porsiyon kontrolüne dikkat edilmesi gerekir. Bol bol yeşillik tüketilmelidir. Hazır olan salata sosları ise tercih edilmemelidir. Protein alımı arttırmalı Karbonhidrat alımı azaltılmalıdır. Yemeklerin yanına alınan kurubaklagil, patates, makarna ve salata 1 su bardağını geçmemelidir. Yemek yemek bitirildiği zaman masadan kalkıp biraz hareket edilmelidir.

Makarna tercihi ise domates soslu spagetti ve deniz mahsüllü ürünler kullanılmalıdır kremalı olan ürünler kullanılmamalıdır. Sandviçler de ise soğan, salatalık, marul, renkli binerler tercih edilmelidir.

Bu makaleyi yazmış olan, Dyt. Beyza Ünlü için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dyt. Beyza Ünlü

Diyetisyen

Dyt. Beyza Ünlü Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler