Yükleniyor
Doğal Beslenme

Doğal Beslenme

  • Doğal Beslenme
  • Doğal beslenmede temel unsurlar 
  • Bağışıklık Sistemimiz 
  • Bağışıklığı Güçlendirme Yolları 
  • Doğal Beslenmedeki Temel Unsurlar 
  • D Vitamininin Önemi

Doğal beslenme ile ilgili özellikle de günümüzde bir çok araştırmalar mevcut bulunmaktadır. Hele de bununla ilgili yapılan bir çok açıklama birbirinden farklı olduğu için insanların da kafasını karıştırmaktadır. Birinin doğru dediği diğeri tarafından yanlış olarak görülmektedir. İnsanlar da bu durum karşısında şaşkın bur şekilde ne yapacağını bilememektedir. Ancak tüm bunlara rağmen şunu söyleyebiliriz ki doğal beslenmenin de temel unsurları bulunmaktadır. Sadece detaylara inildiğinde farklılıklar görülmektedir. Nedir bu temel unsurlar ?

Doğal beslenmede temel unsurlar 

  Doğal beslenme demek, en başta insanın hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi amacıyla gerekli olan doğru besinleri vücuduna alıp kullanmasıdır. Sağlıksız bir beslenmede vücut, bu besinleri alır ve gerektiği gibi kullanarak yoluna devam eder. Ancak sağlıksız dediğimiz besinler ise vücut tarafından kabul edilmediği gibi bir de insan bedeninde arızalara yol açabilir. Bu hemen de olabilir uzun yıllar sonra da ortaya çıkabilir. Örneğin; bozulmuş bir gıdayı tükettiğinizde vücut, aradan çok fazla zaman geçmeden bulantı ve kusma gibi tepkiler vererek sizin yaşam konforunuzu çok kısa bir sürede berbat edebilir. Bunun yanında bazı gıdalar da bazı insanların vücudunun ters tepki vermesine neden olabilir. Bunun adına da alerjik reaksiyon denir. Günümüz şartlarını da göz önünde bulundurursak zor hayat şartları ve yoğun iş temposuna bağlı olarak ayak üstü tüketilen bir çok gıda vücudunuzun bağışıklığını da olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Bağışıklık Sistemimiz 

  İnsan vücudunda bağışıklık sistemi çok önemli bir yere sahiptir. Bu da vücudun hastalıklara karşı kendi savunmasını oluşturması için önemlidir. Bundan dolayıdır ki özellikle hazır gıdalar tüketerek vücudumuzdaki bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyebiliriz. Sadece gıdalar değil yaşam koşullarının ağır olmasına bağlı olarak yaşanan duygu durum bozuklukları ve buna bağlı bir şekilde oluşan sınır ve stres, yine bağışıklığı düşürmektedir.

Bağışıklığı Güçlendirme Yolları 

  İnsan vücudunun bağışıklık sistemi bir çok nedene bağlı olarak güçlenmekte ya da zayıf duruma düşebilmektedir. Buna bağlı olarak ta bağışıklık sistemi hastalıklara karşı dayanacak bir direnç kazanmaktadır. Aslında buna biz bağışıklığı güçlendirme değil de “Bağışıklığımızı nasıl güçlü durumda tutabiliriz “? desek daha doğru bir cümle kurmuş oluruz. Çünkü bağışıklığımızı güçlü tutmamız için en önemli yapmamız gereken alkali beslenmektir. Dolayısıyla asidik beslenmeden uzak durarak dahi bağışıklığımızı hastalıklara karşı daha dirençli bir hale getirebiliriz. Örnek verecek olursak ;kola gibi asit içeriği çok olan içecekler tüketmeyerek bunu yapabiliriz. Ve de alkali oranı daha yüksek bir su içerek te bunu yapmamız mümkündür. Alkali oranı yüksek ise “PH oranı yüksek su” demektir. Zaten suların hepsinin de üzerinde PH oranı yazmaktadır. Alkali oranı yüksek olan bir insan vücudu hastalıklara karşı her zaman daha dirençli bir şekilde savaş vermekte ve buna bağlı olarak ta hastalığa yakalanma riski düşmektedir.

  Tabii ki sadece bunları yaparak bağışıklığımızı daha güçlü tutarız demiyoruz ama temel olarak bilinmesi gereken budur diyebiliriz. Çünkü bunun yanında vücudun ihtiyacı olan bir dizi vitamin ve mineral de buna eşlik etmektedir.

Doğal Beslenmedeki Temel Unsurlar 

  Dengeli ve doğal bir beslenme için izlenecek yolların başında yiyecek ve içenlerin haftalık bir plan dahilinde liste yapılmasıdır. Tabi alış veriş esnasında abur cubur olarak tabir edilen şeylerin de alınmaması gerekir. Bir günlük tutarak her gün ki ruh halinizin durumunu ve yiyip içtiklerinizi kayıt altına alabilirsiniz. Tüm bunları yaparken de tabii ki güçlü bir irade sahibi olmanız gerekir. Çünkü sabır gerektiren bu meşakkatli yolda kararlı ve güçlü bir irade olmadan hedefinize ulaşmanız da zor olacaktır.

D Vitamininin Önemi

  D vitamini bir çok insanın bilmediği ve bilinçsiz bir şekilde hareket ederek faydalanmadığı bir vitamin değil aslında vücudumuzda bulunan bir hormondur. Ancak yapılması gereken bunu aktif hale getirmektir. Bunun da en doğal yolu güneşlenmektir. Evet, yanlış duymadınız “ güneşlenmek”. Günün belirli saatlerinde en fazla yarım saat ellerimizin güneşle temas halinde olması dahi bizim yeterince d vitamini almamızı sağlayacaktır. Saat 11 ile 16 arasında bunu yapabilirseniz bu sizin bağışıklığınızı oldukça güçlü tutacak ve hastalıklara yakalanma riskinizi en aza indirecektir.

Bu makaleyi yazmış olan, Dyt. Beyza Ünlü için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dyt. Beyza Ünlü

Diyetisyen

Dyt. Beyza Ünlü Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt