Yükleniyor
Mide Dostu Probiyotik Faydaları Nelerdir?

Mide Dostu Probiyotik Faydaları Nelerdir?

  • Mide Dostu Probiyotik Faydaları Nelerdir?
  • Mide dostu probiyotiklerin faydaları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

Yapılan pek çok araştırmaya göre hastalıkların temelinde mide bağırsak sorunları yatmaktadır. Mide bağırsak sorunlarına iyi gelen canlı organizma içeren fermente ürünlerle alın bakterilere ise probiyotik denilmektedir. Sağlıklı bir mide ve bağırsak için düzenli olarak probiyotik alınmalıdır. Bunu ya fermente gıdalar yoluyla ya da tablet veya toz halinde bulunan probiyotik takviyeler yoluyla alabilirsiniz. Turşu, ev yapımı yoğurt, kefir, soya ürünleri en çok probiyotik barındıran gıdaların başında gelmektedir. 

Mide dostu probiyotiklerin faydaları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

• Bağırsaklarda bulunan dost bakterilerin dengelenmesine yardımcı olarak bağırsak sorunlarının çözümüne yardımcı olmaktadır. Sindirim sistemi kaynaklı alerji, zihinsel sorunlar gibi alt yatan rahatsızlıkları da dolaylı yoldan tedavi eder.

• Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen ishalin tedavisinde oldukça başarılıdır. Özellikle antibiyotik gibi ağır ilaçların neden olduğu mide bağırsak sorunlarına karşı etkilidir.

• Bağırsak sağlığı dolaylı yollardan zihinsel sağlığı etkilediği araştırmalar ile de kanıtlanmış bir gerçektir. Zihnin daha verimli çalışmasını katkıda bulunur. Aynı zamanda bağırsak ve mide sağlığı sinir sistemi üzerinde de bir hayli etkilidir. Depresyon, kaygı, panik atak gibi pek çok sinirsel rahatsızlığa karşı probiyotik kullanımı fayda sağlamaktadır.

• Probiyotik kullanımının bilinmeyen bir özelliği ise kötü kolesterolü düşürüp kan basıncını düzenlemesidir. Bu özelliği sayesinde kalp damar sağlığını olumlu anlamda etkilemektedir. Sağlıklı bir kalp için düzenli probiyotik alımına özen gösterilmelidir.

• Yapılan pek çok araştırmaya göre düzenli probiyotik kullanımı egzama gibi pek çok alerji sorununa karşı fayda sağlamaktadır. İyileşmeyi hızlandırmada etkili olduğu gibi alerjik tepkimeleri azaltır.

• Sindirim sistemi bozukluklarına karşı fayda sağladığı ispatlanmıştır.

• Mide ve bağırsaklarda bulunan dost bakterileri çoğaltıp zararlı bakterileri etkisiz hale getirdiği için bağırsak sağlığını ve doğrudan da bağışıklık sistemini etkilemektedir. Bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı direnç oluşturur.

Bu makaleyi yazmış olan, Dyt. Beyza Ünlü için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dyt. Beyza Ünlü

Diyetisyen

Dyt. Beyza Ünlü Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt