Yükleniyor
Sağlıklı Yaşam İçin 5 Adım

Sağlıklı Yaşam İçin 5 Adım

  • Sağlıklı Yaşam İçin 5 Adım
  • Su tüketimi neden önemli?
  • Doğru su tüketimi nasıl yapılır?
  • En az kaç litre su tüketilmeli?
  • Yürüyüşün önemi nedir?

Bu makalemizde insanların daha sağlıklı bir yaşantı sahibi olması için hangi kurallara önem vermesi gerektiğini ve bunları on madde halinde siz değerli okuyucularımıza sunmak istedik. Günümüz koşullarında sağlıklı kalmak kendinize gösterdiğiniz ilgi ile yakından ilişkili olmaktadır. Yaşantınızdaki insanlar ve çevresel faktörler sağlık durumunuzu etkileyecek temel unsurlar olsa bile bu unsurların başında ve her şeyde önemli karar verici olan siz gelmektesiniz. Sağlık dünya ülkelerinin gözde konusu olmakla birlikte düzenlenen programlarda bulunan doktorlar insanların bağışıklık sistemi ile ilgili bir sürü ek karışım ve tarif vermektedir. Bunların hepsi kendini alanında ispat etmiş doktorlarımız tarafından verilse de izlediğiniz zamanda kalmaktadır. Ve hayatınızı değiştirecek düzeye gelememektedir. Düzenlediğimiz bu on madde ile daha sağlıklı bir birey olarak mevcut yaşantınızın sağlık potansiyelini yükseltebilirsiniz maddeler başlıklar halinde aşağıdaki bölümde ele alınmıştır:

1- Günlük Su tüketiminiz çok önemli
Gün içerisinde hareket halinde kalan metabolizmanın yağ yakımı ve sindirim sistemimizin sağlıklı bir şekilde işlemesi için su tüketimi önemli konular arasındadır. Başta önemsiz ve klişe gibi görünse de sağlıklı yaşan için su tüketimi değerli bir olgu olmaktadır.

Su tüketimi neden önemli?

Su tüketimi yukarıda saymış olduğumuz faydalarına ek olarak cildi yeniler, içerdiği mineraller sayesinde vücudunuzdaki mineral ve vitaminleri düzenleyici bir rol oynar. Bu bağlamda mevcut vücut dengesinin sağlanabilmesi için metabolizma ve kilonuza oranla standart bir su tüketimi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bilmeniz gereken bir başka unsur ise suyun mevcut organlarımız arasından böbrek ve boşaltım sistemine de olumlu etki sağladığıdır. Boşaltım sistemi sorunlarınızın olması yeteri kadar veya aşırı su tüketimi gerçekleştirdiğinizin işareti olarak sayılmaktadır.

Doğru su tüketimi nasıl yapılır?

Su tüketimi aynı yemek yeme faaliyeti gibi aralıklı ve düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bunun sebebi vücudun sahip olduğu sindirim ve boşaltım sisteminin ani ve fazla su alımı gerçekleştirerek zorlanmasının önüne geçmektedir.

En az kaç litre su tüketilmeli?

Sindirim sistemi ve yaşa göre farklılık göstermekle birlikte uzmanlara göre”2.5 litre” su tüketimi gerçekleştirmemiz gerekiyor. Su tüketiminin sınırlı tutulması aşırıya kaçılmaması önem arz etmektedir.

2- Günlük yürüyüş rutini oluşturun
Eylemin kalıcı olması için sürekli olması gerekmektedir. Yürüme planlarınızı önceden yapmanız yürüme faaliyetlerine uyum sürecinizi olumlu etkileyecektir. Başta küçük ve gerçekçi hedefler koyarak ileri ki zamanda ise hedeflerinizi istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz.

Yürüyüşün önemi nedir?

Yürüyüşün önemi ayrıca bir makale konusudur fakat burada başlıca özelliklerinden bahsetmek gerekirse sağlıklı bir kalp ve sindirim sisteminin düzene girmesi için yürüyüşler olmazsa olmazdır. Yürüyüş yapan bireyler hem fizyolojik hem de psikolojik sağlıklarını korumuş olurlar.

3-Hayatınızdaki stresi minimal edin
Stres birçok merkezi sinir sistemi hastalıklarına yol açmaktadır. Stres düzeyinizi arttıran sizi yoran ve umursamayan insanları hayatınızdan çıkarın mutlu olmak için stresinizi azaltmak için bu yöntemi uyguladığınızda kendinizin daha verimli olduğunu göreceksiniz. Sizi mutsuz eden insanlar her yerde hayatınızın her alanında karşınıza çıkacaktır. Ama mesafeli durup onlardan etkilenmemeniz ilerde kalp hastalıklarının ve birçok ruhsal sorunun önüne geçecektir. Sizlere değer veren ve yanında mutlu olduğunuz insanları hayatınıza dâhil edin, hayatınızın kalitesinin arttığını ve daha mutlu olduğunuzu göreceksiniz.

4-Salata ve Meyveyi Günlük Yeme alışkanlıklarınız haline getirin
Günlük beslenme programlarınızdan salatayı eksik etmeyin. Salata içerisinde bulunan vitaminler sayesinde bağışıklık sisteminizi koruyacak ve düzenini sağlayacak temel unsurdur. Yemeklerin yanında yapılması yediğiniz yemeklerdeki vitamin ve mineral faydanızı arttıracak ve bu sayede vitamin eksikliğinden kaynaklanan hastalıkların önüne geçmiş olacaksınız.

5- Fastfood’ dan olabildiğince uzak durun
Bu madde gününü hızlı yaşamak zorunda kalanlar için düzenlenmiştir. Mevcut hayat koşullarında bireyler oldukça hareketlidir. Ve buna bağlı olarak hazır gıda tüketimleri oldukça artmıştır. Alışkanlık haline gelen bu olumsuz davranış etkilerini uzun dönemde obezite ve karaciğer yağlanması olarak gösterecektir. Bu maddeyi okuyan değerli okuyucu hazır gıda alışkanlığınız fazlaysa bunu minimal seviyeye indirmeniz oldukça değerli bir unsurdur. Mevcut yaşam kalitesini belirleyecek yegâne kişi sissiniz.

“Vücudunuza iyi bakın. Yaşamak zorunda olduğunuz tek yer orasıdır.” Jim Rohn

Bu makaleyi yazmış olan, Cihat Özcan için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Cihat Özcan

Diyetisyen

Cihat Özcan Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt