Yükleniyor
Günümüzün Hastalığı Obezite ile Baş Etme Yolları

Günümüzün Hastalığı Obezite ile Baş Etme Yolları

 • Günümüzün Hastalığı Obezite ile Baş Etme Yolları
 • Obezite Belirtileri
 • Obezite Nedenleri
 • Obezite Tedavi Yöntemleri

Günümüz yaşam koşullarında en sık rastladığımız sağlık sorunlarında biri de şüphesiz aşırı kilo alımı sonucunda kendini gösteren obezitedir. Nitekim obezite, her 10 kişiden birinde görülebilmektedir. Risk grubunu özellikle de kadınlar oluşturmaktadır. Bu rahatsızlık, kişinin görüntü olarak zorluklar yaşamasının yanı sıra farklı fizyolojik sorunları da beraberinde getiriyor. Obezite rahatsızlığı aşırı kilo alımı sonrasında yaşam koşullarını zorluyor ve bunun sonucunda da kişilerin hayat kalitelerinde düşmeye neden oluyor. Bu sorunların yanı sıra bu kişilerde obezite ile birlikte farklı sorunlar da kendini gösterebiliyor. Obezitenin bu gibi birçok olumsuz sonuçları beraberinde getirmesi sonucunda obeziteye karşı önlemlerin alınması ve bu konuda eksik bilgilerin giderilerek kişilerin bilinçlenmesinde fayda olacaktır. 

Obezite Belirtileri

Obezite, kendisini farklı şekilde belli edebilmektedir. Bu belirtilerin obezite belirtisi olduğu konusunda bilinçlenerek de obezitenin önüne kısmen geçilmesi mümkün olabilmektedir. Obezitenin bilinen bazı belirtileri şu şekildedir:

 1. Kişide sürekli kendini gösteren uyku halinin mevcut olması, yemeklerden sonra hemen uyuma ihtiyacı hissedilmesi obezite belirtisi olarak bilinmektedir. 
 2. Yemeklerden sonra doyum hissedememe, yemeklerden doyum alamama, sürekli acıkma durumunun olması obezite olan bireylerde sık karşılaşılan durumlardan biridir. 
 3. Kişinin hareketsizleşme halinin uzun sürmesi, kabızlık problemlerinin artması, aşırı tembellik hali görülmesi de obezitenin başka belirtileri arasında kendini göstermektedir.

Genel anlamda bakıldığında obezitenin iki ana belirtisinin aşırı acıkma ve uyku ihtiyacı olduğu görülmektedir. Bu durumların aşırı görülmesi halinde bir uzmana başvurmada ve gerekli testlerin uygulanmasında yarar vardır. 

Obezite Nedenleri

Obezitenin birçok nedeni vardır. Bu nedenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Depresyon ilaçlarının ya da diğer bazı ilaçların belli yan etkilerinin olması sonucunda obezite görülebilmektedir. 
 2. Alkol ve sigara kullanımında artış olması durumu obeziteye neden olabilir.
 3. Genetik geçişli bazı hastalıklar obezite nedeni olabilmektedir. 
 4. Gereksiz yaşanan üzüntüler, stres, olumsuz yaşam koşulları veya sürekli endişe obezite durumunda etkili olabilir. 
 5. Cinsiyete ve yaşa bağlı olarak obezite gelişimi gerçekleşebilir.
 6. Kadınlarda doğum sonrasında veya hamilelikte fazla kilo alımı obezite nedeni olabilir. 
 7. Metabolizma hastalıkları neden olabilmektedir.
 8. Gelir durumlarının yol açtığı sıkıntılar sonucunda obezite rahatsızlığı görülebilir. 
 9. Bazı hormon problemleri obeziteye yol açabilmektedir. 
 10. Hareketsiz yaşam, beslenme düzensizlikleri ve yanlış beslenme sonucunda obezite hastalığı görülmektedir. 

Obezite Tedavi Yöntemleri

Vücuttaki yağ dokusundaki artış sonucunda görülen obezite hastalıklar baş etmek her ne kadar zor olsa da gerekli ve yeterli tedavi yolları ile baş etmek mümkün olabilmektedir. Bu nedenle hastalık konusunda umutsuzluğa kapılmayıp tedavi yolları arayışında olmak önemlidir. Obezitenin farklı birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Bu yöntemler şu şekildedir:

1. Egzersiz Tedavisi: Obezitede kişinin fiziksel aktivitesi oldukça önemlidir. Kişi günlük, düzenli olarak fiziksel aktiviteler yapmalı; bu aktiviteler spor veya yürüyüş olabilir. Bu aktiviteler sayesinde sonuçta obezite de azalma veya kesin iyileşme görülebilmektedir. Bu nedenle en etkili yöntem bu yöntemdir diyebiliriz. 

2. Farmokolojik Tedavi: Bu tedavi yöntemi ilaç tedavisi şeklinde gerçekleşir. Obezite durumunun fazla şekilde ilerlemesi durumunda ilaç tedavisine başvurulur. Bu tedavi şekline bir hekim tarafından karar verilmektedir. İlaçlar doktor kontrolünde kullanılmalı ve yan etkilere karşı dikkatli olunmalıdır. İlaç tedavisi ardından ilerleme kaydedilmesi halinde bir diyetisyene yönlendirilen hasta tedaviye diyetisyen ile devam eder. 

3. Cerrahi Tedavi: Cerrahi yöntem, kişinin besinlerden aldığı enerjinin azaltılması ile gerçekleşir. Hastaların yüksek enerjilerden ve yağ kütlelerinde kurtulması sağlanır. Doktor kontrolünde gerçekleşen operasyonla vücutta biriken yağ oranı azaltılır. Diğer yöntemlere göre daha az tercih edilir. Fakat ilerleyen vakalarda uygulanması zorunlu hale gelir. 

4. Beslenme Tedavisi / Sağlıklı Diyet: Uzman kontrol altında yapılacak olan diyet programları obezite üzerinde olumlu etkiler bırakmaktadır. Yapılacak olan diyet programının kişinin vücut yapısına ve bünyesine uygun şekilde olması amacıyla uzman kontrolünde olması şarttır. Yapılan diyet programı ile günde yaklaşık olarak 500- 600 kalori verilmektedir. Bu da ayda 10 kilo civarında kilo vermeye yardımcı olacaktır. Diyet yönteminin obezitede ki en etkili yöntem olduğunu da söylemeliyiz. 

5. Davranış Tedavisi: Fazla kilolara sahip olan bireylerin ruh hali genellikle çökük şekildedir. Bu kişiler kendilerini uzunca bir süre boyunca toparlayamayıp sıkıntı yaşarlar. Bu sıkıntıların sonucunda bu kişiler, daha fazla yemeye başlayabilirler. Bu şekilde kişiler, istemeyerek bir davranış bozukluğu yaşarlar. Bu nedenle bu olumsuzlukların yaşanmaması açısından kişi kontrollü olmalıdır. Kontrollü olmadığı sürece bu sıkıntıları yaşamaya devam edecektir. Bu yöntem daha sağlıklı zayıflamada oldukça önemlidir. 

Bu makaleyi yazmış olan, Cihat Özcan için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Cihat Özcan

Diyetisyen

Cihat Özcan Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt