Yükleniyor
Propolis Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Propolis Nedir ve Faydaları Nelerdir?

 • Propolis Nedir ve Faydaları Nelerdir?
 • Propolis Faydaları Nelerdir?
 • Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolis nedir? sorusu özellikle pandemi günlerinde merak edilmektedir. Bunun sebebi ise; uzman hekimlerin propolis'in insan bağışıklılığını güçlendirdiğini ve koronavirüs gibi hastalıklara karşı, koruyucu etkisi olduğunu söylemeleridir. Bu yüzden insanlar propolis hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istemekteler ve bu şekilde bu mucizevi ürünü kullanarak, virüslerden korunmak istemektedirler.

Propolis nedir? sorusuna ise şu şekilde cevap verebiliriz. Propolis; reçineye benzeyen ve arıların yaprakları iğneli olan ağaçlardan, bitkilerin tomurcuklarından ve gövdelerinde yer alan bölümlerinden topladıkları, başlarının üzerlerinde yer alan salgı bezleri vasıtası ile salgıladıkları ve bu emzimlerle ürettiği bir sıvıdır. Propolisin antioksidan özelliğinin fazla olması sadece insan sağlığına değil, aynı zamanda arıcılar tarafından farklı şekillerde kullanılmasını sağlamaktadır. Arıcılar bal almak için kurmuş oldukları kovanlarını, diğer böcek ve bakteri gibi şeylerden korumak için propolisten faydalanmaktadırlar. Bu şekilde peteklerin temizliği daha iyi sağlanmış olur ve dışarıdan kovana zararlı maddeler giremez. Bu şekilde kovandan çıkan balın kalitesi daha iyi olmaktadır.

Propolis Faydaları Nelerdir?

İnsan sağlığına oldukça faydası olan propolisin faydaları saymakla bitmemektedir. Propolis faydaları arasında en fazla bilinen özelliği ise ürünün, bakterilere karşı antioksidan özelliğinin bulunmasıdır.

Faydaları ise şu şekildedir.

 • Antioksidan özelliğinin yanı sıra, antimikrobiyal gibi etkili bir özelliği de bulunan propolis, kovanların mantar oluşumunu önler.
 • Peteklerin daha hijyen olması özelliğine sahiptir.
 • Propolisin kendine mahsus bir rengi ve kokusu bulunmaktadır. Rengi kahverengi olan ve tatlı olması gibi özellikleri bulunan propolis, arı polenine göre daha zengin bir içeriği bünyesinde barındırmaktadır.
 • Ürünün bileşimi oldukça zengindir ve insan sağlığına hastalıkların giderilmesi açısından fayda sağlamaktadır.
  %50 gibi büyük oranda reçine sahip olan propolis, %30 gibi bal mumu bulunmaktadır. İçeriğinin zenginliği ile bağışıklılık sisteminde faydası tıbbi olarak kanıtlanmıştır.
 • Kafeik asit ve fenil ester gibi bileşenlerin kanserin büyümesini engellediği ispatlanmıştır. Propoliste de yüksek oranda kafeik asit'in bulunması nedeni ile, sağlıklı olan hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesini engellemektedir. Ayrı kanserli hücrelerin ise kaybolmasını sağlamaktadır.
 • Propolis oldukça fazla kanser türünün önlenmesini sağlamaktadır. Bu kanser türlerinden en bilineni ise; karaciğer, kolon, meme, gırtlak, cilt ve yumurtalık kanserleridir.
 • Özellikle yapılan tıbbi çalışmlar neticesinde, karaciğere zararlı maddelere karşı propolis oldukça önemli bir rol üstlenmektedir ve bu maddelerin oluşmasını önlemektedir.
 • Propolis aynı zamanda birçok farklı virüs türünün oluşmasını ve yaraların oluşmasına fayda sağlamaktadır. İnsan derisindeki yanıklara iyi gelmesinin sebebi ise, hücre büyümesi hızlandırıcı özelliğinin bulunması ve bu yanıkların kısa süre içerisinde kapanmasını sağlamaktadır.
 • Yapılan araştırmalar ve analizler sonucunda, sadece alt solunum enfeksiyonlarına değil, aynı zamanda gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığı gibi üst solunum hastalıkların iyileşmesinde de önemli rol oynamaktadır.
 • Ülser, kolit gibi hastalıkların yanı sıra, mide ve bağırsak kanserlerinin iyileşmesinde fayda sağlamaktadır.
  Bunlardan hariç daha insan sağlığına çok sayıda faydası bulunmaktadır. Vücuda zarar verecek olan patojenleri, etkisiz hale getirmekte ve organların daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. Hekimler tarafından önemle kullanılması tavsiye edilen mucizevi bir üründür.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Çok sayıda faydası olan propolis, gelişi güzel kullanılmayan ve belli ölçülerde kullanılması hekimlerce tavsiye edilen üründür. Propolis'in faydalarını öğrenen ve kullanmak isteyen kişiler ise, propolis nası kullanılır? sorusunu merak etmektedirler. Yazımızı dikkatli şekilde okumanız ise sizin bu harika ürünün nasıl kullanılacağını ve sizlere nasıl fayda vereceğini öğrenmenizi sağlayacaktır. Propolis kullanımı mutlaka hekim veya uzman bir kişinin gözetiminde kullanılmalı ve kullanım tavsiyelerine uyulmalıdır. Ağız ve boğak yaralarına karşı çok faydalı olan ve saymakla faydası bitmeyen propolis, tablet veya kapsül şeklinde tüketilebilmektedir.

Bu ürünün kullanımı sadece bu şekilde değil aynı zamanda, krem şeklinde ve damla şeklinde de olmaktadır. Aynı zamanda propolis'in toz ve şurup şeklinde olan değişik ürünleri de bulunmaktadır. Özellikle uyku düzeni çeken kişilerin kullanması gereken ve kendilerinin uykularını düzene sokan bu ürün, tablet veya kapsül şeklinde alınmalıdır. Bu tablet uyku öncesinde hekiminizin tavsiye ettiği şekilde su ile tüketilmelidir. Eğer boğaz enfeksiyonu ile ilgili sorununuz bulunuyorsa, sprey olarak propolis kullanımı en uygun olandır. Vücudunuzun herhangi bir yerinde oluşmuş olan yaraların giderilmesi için ise, yara olan cildin üzerine krem şeklinde belli miktarda sürülmeli ve bu şekilde kullanılmalıdır.

Eğer iç hastalıklara karşı korunmak ve herhangi bir kanser türüne karşı vücudunuzun bağışıklılık kazanmasını isterseniz, bu ürünü bal ile toz halinde karıştırmanız ve bu şekilde tüketmeniz, en uygun kullanım şekli olacaktır. Yemeklerin yanlarında tükettiğiniz içeceklerin içerisinde konulduğu gibi, yoğurt içerisine konularak da kullanılabilir. Propolik kullanımı doz olarak kesinlikli aşılmamalı ve mutlaka hekiminizin belirlemiş olduğu dozlarda ve zamanlarda bu ürün tüketilmelidir. Bu şekilde faydasını hem daha fazla, hem de kısa zaman içerisinde göreceksiniz.
Propolis Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Diğer farklı ürün kullanımında nasıl dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunursa, aynı şekilde propolis kullanımında dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Propolis doğanın arılar vasıtası ile insanların sağlığına fayda sağlaması amacı ile vermiş olduğu, mucizevi ve çok değerli bir üründür. Eğer hekiminiz size propolis kullanmanızı tavsiye ettiği ise ve kullanım sonrasında size çok faydalı olacağını söylediyse, mutlaka kullanmadan önce kullanım klavuzunu okumanız ve bu doğrultu da bu ürünü tüketmeniz gerekmektedir. Eğer kronik bir rahatsızlığınız bulunuyorsa, kesinlikle bu ürünü kullanmadan önce hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Propolis kullanımı öncesinde ise şunlara dikkat ediniz ve daha sonra kullanınız.
 • Propolis doğal ve katkısız bir üründür. Bu yüzden içeriğinde bazı bileşenler bulunur. Bu bileşenler ise kanın pıhtılaşmasına neden olabilir ve yavaşlatır. Eğer hekiminiz tarafından planlanmış olan bir operasyon olursa, bu ürün de aynı diğer doğal bitkisel ürünler gibi kesilmeli ve kullanılmamalıdır.
 • Eğer bal'a alerjiniz bulunuyorsa ve yediğiniz zaman siz de yan etki meydana getirirse, bu ürünü kullanmanız hem kısıtlı olmalı hem de gerektiğinde hiç kullanılmamalıdır.
 • Bu ürünün alkol ile beraber kullanılması kesinlikli olmamalıdır.
 • Eğer propolis kullanmak istiyorsanız ve hekiminiz size propolis kullanmanızı tavsiye ettiği ise, hamile olma durumunuzda hekiminizin kontrolünde bu ürünü kullanmanız gerekmektedir.
 • Kronik bronşit, koah ve astım gibi rahatsızlığı bulunan kişiler, propolis kullanımı öncesi hekimine danışmalı ve daha sonra bu ürünü tüketmelidir.
 • Propolis de diğer bazı bitkisel ürünler gibi uzun süre kullanılmamalıdır. Bunun sebebi ise kişi de bazı alerjik reaksiyonlar gibi yan etkilerinin meydana gelmesidir.
 • Uzman hekim tarafından tavsiye edilen günde ve zamanda, söylenilen dozda ve şekilde propolis kullanımı, sizleri ciddi olarak hastalıklardan koruyacak ve bağışıklılık sisteminizi güçlendirerek, koronavirüs gibi virüslere karşı koruyacaktır.

Propolis kullanım süresince dikkat etmeniz gereken hususlara azami derece önem vermeniz ise, sizlerin faydasına olacaktır. Bu ürünü hangi amaçla kullanmanız gerektiğini doktorunuz size aç olarak mı? yoksa tok olarak mı? kullanacağınızı söyleyecektir. Fiyat olarak ise her keseye uygun olan propolis, sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat için tüketilmesi gereken ürünlerin başında gelmektedir.

Bu makaleyi yazmış olan, Dyt. Tuğçe Emiroğlu için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dyt. Tuğçe Emiroğlu Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt