Yükleniyor
Yüksek Lif Miktarına Sahip Olan Beş Besin Hangileridir?

Yüksek Lif Miktarına Sahip Olan Beş Besin Hangileridir?

  • Yüksek Lif Miktarına Sahip Olan Beş Besin Hangileridir?

Besin grupları içerisinde insan sağlığına en faydalı olanları arasında yer alan çoğunlukla kilo vermeyi hızlandırdığı için tercih edilmekte olan lifli gıdalar kanser, diyabet, kalp rahatsızlığı hastalıkları için de oldukça faydalı içeriklere sahiptir.

Sağlıklı, düzenli, dengeli bir beslenme düzeni için gerekli olan bu gıdalar aynı zamanda kolesterol düzeyinin düşürülmesi, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesi ve kan şekerinin kontrolü içinde oldukça önemlidir.

Enginar; Barındırdığı yüksek lif oranı hem de farklı besin öğeleri ile beslenme düzenine en uygun olan besinler arasındadır. Orta boydaki bir enginardaki lif oranı ise 10 gramdır ve antioksidan özellikleri ile de kolesterol ve sindirim içinde oldukça faydalıdır.

Ceviz; Yüksek lif oranı ile bilinen, hem sağlıklı diyet programlarında hem de sağlıklı beslenmede sıkça yer alan bir besin türüdür. Bir avuç ceviz içinde yetişkin bir insanın günlük ihtiyacının 10'da biri kadar lif bulunmaktadır.

Elma; Herkesin tüketmeyi sevdiği bir meyve olan elma içerisindeki yüksek lif oranı ile de bilinmektedir elma. Günlük lif ihtiyacının yüzde 15'ini ve daha fazlasını tek başına karşılayabilir. Aynı zamanda elmanın içinde bulunduğu yüksek su miktarı da liflerin vücuda hızla karışmasını sağlayabiliyor.

Brokoli; Diyetisyenlerin ısrar ile önerdikleri brokoli de lif açısından kuvvetli besinler arasında yer almaktadır. 200 gram brokoli de 2 gram kadar lif bulunmaktadır. Ayrıca yüksek besleyici değerlere de sahiptir.

Havuç; Dengeli ve sağlıklı beslenme programların vazgeçilmez besinlerin arasında yer almakta olan havuçta lif oranı ile dikkat çeken bir besin olmaktadır. Düzenli olarak tüketildiği zaman kan şekerini dengeleyen ve kolesterolü düşüren havuç lif yapısı ile de oldukça sağlıklıdır. Orta boy bir havuçta ise günlük lif ihtiyacının yüzde 7'si bulunabilir.

Dengeli ve sağlıklı beslenme için gerekli olan lifli gıdalar vücudumuz üzerinde çok önemli ve olumlu etkilere sahiptirler.

Bu makaleyi yazmış olan, Dyt. Tuğçe Emiroğlu için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dyt. Tuğçe Emiroğlu Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt