Yükleniyor
Spor Yapılan Günlerde Neler Yenmeli, Neler Yenmemelidir?

Spor Yapılan Günlerde Neler Yenmeli, Neler Yenmemelidir?

  • Spor Yapılan Günlerde Neler Yenmeli, Neler Yenmemelidir?

Birçok insan gün içerisin de spor yapıyor, fakat yapılan sporlardan ne kadar verim alınıyor veya neden verim alınamıyor diye sorguladınız mı hiç? Spor yapıyorsunuz fakat hâlâ istediğiniz gibi gözükmüyor musunuz? Yaptığınız sporlar boşa gitmesini istemezsiniz elbette. Sizce aşağıdaki maddelere uymadığınız için mi yeterli verimi alamıyorsunuz? Hadi kendinizi test edin.

Kahvaltıyı geçiştirmeyin: Aç karnına spor yapılması birçok uzman tarafından pek tavsiye edilmez. Bu yüzden kahvaltıdan 1.30 - 2 saat geçtikten sonra, spor yapılması önerilmektedir. Bu vücudu, daha enerjik hale getirecek ve yediklerimizi sindirmemizi kolaylaştıracaktır. 
Ne yenmeli : Spor öncesi genellikle karbonhidrat ve sağlıklı yağ gibibesin kaynakları tüketilmesii tavsiye ediliyor. Yulaf, muz, kuru meyveler, zeytin, avokado vb. Spordan sonra ise 45 dakika içerisinde protein ağırlıklı besinler tüketilmesi gerekiyor. Izgara tavuk, balık, kırmızı et, süt, yoğurt vb.

Spordan önce kahve tüketimi: Uzmanlar tarafından spor öncesi filtre kahve içiminin, metabolizmayı hızlandırıldığı söyleniyor. Hatta içerisine doğal tereyağının güzelce kahveyle karıştırılması gerek metabolizma, gerek yağ yakımı için çok iyi bir alternatif. Eğer tereyağını tercih etmiyorsanız, hindistan cevizi yağını tercih edebilirsiniz gerek lezzet, gerekse tat bakımından daha iyi bir seçenek olacaktır. ''Neden yağ? '' demeyin çünkü unutmayın spordan önce tüketilen besin kaynağı spor sırasında ilk önce eritilen besin kaynağı olacaktır.

Ne yenilmemeli : Spordan önce midenizi rahatsız edecek besinlerden uzak durulmalı. Yağlı kızartmalar, poğaça, börek gibi hamur işleri vb. 
Su içmeyi ihmal etmeyin: Her şeyden önce su geliyor tabi ki. Suyun faydaları saymakla bitmez, bu yüzden her sabah uyanıp ağız temizliğinizi yaptıktan sonra en az bir bardak su içilmeli, ağız temizliği çok önemli çünkü uyurken ağzımız da bir çok bakteri oluşuyor ve onları temizlemeyip direk su içersek bu bakterilerin midemize inmesine sebep olmuş oluyoruz. İsteğe göre ılık suyun içine sirke, limon, hatta biraz da toz acı biber eklenebilir. Bu metabolizmamızın daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır ve vücuttaki ödemi atmanıza da yardımcı olur.
Zayıflamak ya da sağlıklı bir vücuda sahip olmak sadece sporla olmaz. Bunun yanında beslenmenize de çok dikkat etmelisiniz. Yoksa yapılan sporların pek de bir faydasını göremezsiniz.

Bu makaleyi yazmış olan, Dyt. Beyza Ünlü için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dyt. Beyza Ünlü

Diyetisyen

Dyt. Beyza Ünlü Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt