Yükleniyor
Kilo Almak veya Vermek İsteyenler İçin Kilo Kontrolünün Temel Prensipleri

Kilo Almak veya Vermek İsteyenler İçin Kilo Kontrolünün Temel Prensipleri

  • Kilo Almak veya Vermek İsteyenler İçin Kilo Kontrolünün Temel Prensipleri
  • Kilo Vermenin veya Almanın Bilimsel Altyapısı
  • Kilo Verme/ Alma Süreci

Kilo Vermenin veya Almanın Bilimsel Altyapısı

Çoğu insan, kilo vermek için az yemenin yeterli olacağını düşünmektedir. Ancak ilk bakışta akla yatkın gelen bu mantık yürütmenin hiçbir bilimsel dayanağı bulunmamaktadır. Kilo almayı veya vermeyi belirleyen faktör, yiyip içtiklerimizle vücudumuza aldığımız kalori miktarıdır.

Her insanın yaşamsal faaliyetlerini sürdürmek için ihtiyacı olan bir kalori miktarı vardır. Kişinin yaşı, yaşantısı, yaptığı iş, cinsiyet, kas oranı gibi değişkenler, kişinin günlük kalori ihtiyacını belirlemektedir. 40 yaşında bir ofis çalışanı ile 30 yaşında bir beden eğitimi öğretmeninin ihtiyaç duyduğu kalori miktarları birbirinden farklıdır.

Peki kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır? Bir diyetisyene danışarak veya internette bazı sitelerde bulunan kalori ihtiyacı hesaplayıcı mekanizmaları kullanarak günlük kalori ihtiyacınızı öğrenebilirsiniz.

Kilo Verme/ Alma Süreci

Günlük kalori ihtiyacınızı öğrendikten sonra kaç kilo olmak istediğinize karar vermelisiniz. Bir kilo almak / vermek için ortalama 7000 kalori farkı oluşturmak gerekmektedir.

Örneğin: Günlük kalori ihtiyacı 2600 olan bir kişi, Günde 350 kalori fazladan alarak 2950 kalori alırsa yirmi günde bir kilo alacaktır. Aynı şekilde günlük kalori ihtiyacı 2600 olan bir kişi yirmi gün boyunca 350 kalori az alırsa yirmi gün sonunda bir kilo vermiş olacaktır. Bu süreçte spora başlarsanız veya sporu bırakırsanız veya yaşam tarzınızı değiştirirseniz günlük kalori ihtiyacınızın değişeceğini göz önünde bulundurmayı unutmayınız.

Bütün bunlar göz önüne alındığında, kilo vermemizi ya da almamızı sağlayan şeyin az veya çok yemek olmadığı, yemeğin niteliği yani makro besin değerleri olduğu açıkça görülmektedir.

Örneğin yeşil salata, yeşilliklerin karışımıdır. Otların kalorisi çok düşük olduğu için kişi ne kadar salata yerse yesin kilo alamayacaktır. Salatada kritik nokta içerisine koyduğumuz yağdır. Yağlar birim başına en yüksek kaloriye sahip besinlerdir. Yüz gram salatada 17, 100 gram yağda ise 884 kalori vardır. Bu hesaplamada 100 gram yağ tüketen birisi ancak 5 kilo 200 gram salata tüketirse 100 gram yağdan aldığı kaloriyi almış olacağı için az veya çok yemek değil, tüketilen besinlerin kalorilerine dikkat etmek gerekir.

Kilo alıp vermenin veya almanın en temel mantığı bu şekildedir.

Bu makaleyi yazmış olan, Dyt. Kübra Kıran için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dyt. Kübra Kıran Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt