Yükleniyor
Vajinismus ve Parmak Egzersizleri Nelerdir?

Vajinismus ve Parmak Egzersizleri Nelerdir?

  • Vajinismus ve Parmak Egzersizleri Nelerdir?
  •  Vajinismus Parmak Egzersizleri
  • Vajinismus Parmak Egzersizlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 İlişki anında kadında oluşan istem dışı kasılma, korku duygusu ve ilikşkiden kaçma durumuna vajinismus adı verilir. Kadında oluşan bu tepkiler bilinçli değildir ve kontrol edilemez. Bu da tüm çabaların sonuçsuz kalması ve cinsel ilişkinin yaşanamaması anlamına gelir. Vajinismus zamana bırakılacak bir rahatsızlık değildir. Eğer rahatsızlığın düzeleceği düşünülerek zamana bırakılırsa, hali hazırda varolan durum daha şiddetli bir hal almaya başlayacaktır.

 Vajinismus Parmak Egzersizleri

Vajinismus, bazı egzersiz yöntemleri ile kontrol edilebilmektedir. Terapi veren kliniklerde, hastalara en çok önerilen egzersiz parmak egzersizleridir. Parmak egzersizleri ile amaçlanan şey, vajinada bulunan kasların yönetimini sağlamaktır. Bu egzersizler sayesinde kasları kontrol altına almak mümkündür.

Vajinanın girişinde yer alan kızlık zarının içinde bulunan delik, regl döneminde oluşan kanın dışarı atılımını sağlar. Parmak egzersizlerinde ise, bu deliğin içine öncelikle hastanın kendi parmaklarını sokması suretiyle vajinanın iç bölgesini hissetmesi sağlanır. Bu egzersizler bir süre sonra hastanın eşinin parmakları kullanılarak devam ettirilir. Vajinismus rahatsızlığından kurtulmak için yapılan bu egzersizde, başlangıçta serçe parmak kullanılır ve parmağın her boğumu bir haftalık aralarla vajina içine sokulur. Zaman geçtikçe bu egzersizin eş tarafından uygulanması oldukça önemlidir. Kişi bu şekilde öncelikle kendini keşfedecek ve kaslarına hakim olacak, daha sonrasında ise eşinin yardımıyla bu keşfi yapmaya devam edecektir.

Vajinismus Parmak Egzersizlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajinismus için parmak egzersizleri yapılırken dikkat edilmesi gereken faktörler vardır. Kişinin rahat bir pozisyonda bulunması egzersizlerin işe yarama oranını artırır. Öncelikle sırt üstü yatılmalı, bacaklar açılmalı ve kişi gevşemelidir. Bunun ardından serçe parmağın her boğumu haftalık aralıklarla vajinaya sokulmalıdır. Serçe parmakta bulunan üç boğumun sokulabildiği sürece gelindiğinde, orta ve işaret parmakta vajinaya sokulmalıdır. Parmaklar ayrı ayrı sokulduktan sonra, kişinin daha da rahatlaması ve ardından iki parmağı aynı anda vajina içerisine sokması istenir. Bu işlem tamamlandıktan sonra egzersizin, eşin iki parmağı ile yapılması gerekmektedir. Hastanın eşinin parmakları vajinaya girdiğinde iki parmağını açması gerekir. Bu şekilde vajina rahatça açılabilir hale geldikten sonra, çiftin cinsel ilişki yaşaması önerilir.

Bu makaleyi yazmış olan, Kl. Psk. Gamze Birol için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Kl. Psk. Gamze Birol Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt