Yükleniyor
Pika Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Pika Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

 • Pika Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?
 • Pika Sendromu Nedir?
 • Pika Sendromu Belirtileri Nelerdir?
 • Pika Sendromu Nasıl Anlaşılır? Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Pika Sendromu Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır? Pika Sendromu, genelde çocuklarda ama nadiren yetişkin insanlarda görülen bir hastalıktır. Adını pek durmadığımız ancak çevremizde bazı annelerden çocuklarının toprak yediğinden şikayet ettiğine şahit olmuşuzdur.

Çocukların toprak yeme eylemini büyüklerimiz vitamin eksikliğinden kaynaklandığını ve telaş edilecek bir durum olmadığı söylerler. Fakat Pika Sendromu hastalığı, o kadar basit bir hastalık olmayıp acilen tedavi edilmesi gereken yanlış ve zararlı bir beslenme eylemidir.

Bu hastalar sadece toprak yemeyle kalmayıp sağlığa zarar verecek başka şerleri meye eyleminde de bulunurlar. Pika Sendromu hastaları, toprak yemeyle başlayıp kum, çakıl taşları, kil, kömür ve tebeşir yemeyle ilerler. hastalığın ilerleyen evrelerinde artık hasta kağıt nesneleri, metal nesneleri, kumaş türlerinden ip, bez parçaları ve yün gibi beslenmeyle alakası olmayan hatta sağlığa çok zarar verecek olan şeyleri yemeye başlarlar. Bu yanlış ve sağlıksız yeme bozukluğu olan hasta, tedavi edilmezse ileride yediği her hangi bir nesneden dolayı zehirlenmesine kadar gidebilir.

Pika sendromu, nedenleri arasında; demir eksikliği, yetersiz beslenme ve hamilelik, olabilir. Pika Sendromu, yetersiz beslenmeden dolayı insan vücudunun ihtiyacı olan mineral ve vitamin eksikliği ile ortaya çıkar. Pika Sendromu, tedavisi mümkün olan bir hastalık olup, ilgili bir hekime başvurulması dahilinde, tedavi edilir ve kişi sağlıklı beslenmesine geri döner.

Pika Sendromu Nedir?

Pika sendromu nedir? Pika sendromu, bir tür beslenme bozukluğu olan sağlık sorunudur. En sık küçük çocuklarda görülen Pika sendromu nadiren yetişkinlerde ve hamile kadınlarda da görülebiliyor. Beslenme bozukluğu olarak adlandırılan Pika Sendromu, çocukların toprak yeme eylemi ile frak edilir. İlerleyen Pika Sendromu vakalarında, hastaların sağlıklarına zarar veren nesneleri de yemeye başladıkları görülür. Öncelikle demir eksikliğinden kaynaklanan bu hastalık, vücudun bir vitamin eksiliğine gösterdiği reaksiyon olabilir. Sağlık Bilim İnsanları bu hastalığın nedenlerini; zihinsel sorunlar, ruhi bunalımlar, otizm ve şizofreni gibi nöroloji hastalıkları ile eşleştiriyorlar.

Pika Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Pika Sendromu belirtileri arasında; öncelikle çocukların toprakla daha çok haşır neşir olmaları ve sonrasında çocukların toprak ve topraksı olan nesneleri yemeleri ile ortaya çıkıyor.

Ebeveynler çocuklarının bu yanlış beslenme eylemlerini önemsemeyip ihmal ederlerse Pika Sendromu yani çocuğun yeme bozukluğu; demir, taş, kağıt parçaları ve bunlara benzer daha pek çok akıl almaz şeyleri yemeye başlaması ile devam eder. Ta ki zararlı şeyleri yemeye devam eden çocuk ileride ya zehirlenir yada başka bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kalır. Pika Sendromu belirtileri arasında bulunanlardan bazıları şunlardır:

 • Pika Sendromu olan hastanın sürekli karın ağrısı şikayeti vardır.
 • Pika Sendromu olan hastanın dışkısında kan görülmeye başlar.
 • Pika Sendromu olan hastanın kabızlık şikayeti artar.
 • Pika Sendromu olan hastanın sürekli mide bulantısı olur.

Bozuk beslenen çocuklar, yedikleri yabancı maddelerden dolayı yukarıda saydığımız belirtileri görmeye başlarlar. Hastada görülen bu şikayetlerin sebebi hastanın yediği şeylerle çeşitli toksin ve zararlı bakterilere maruz kalmasından dolayıdır.

Pika Sendromu hastalığının verdiği yukarıdaki belirtilerin sonucunda hasta:

 • Bağırsak tıkanıklığı yaşayabilir.
 • Kurşun zehirlenmesi yaşayabilir.
 • Çeşitli enfeksiyon hastalıklarına yakalanabilir.
 • Hastanın yediği mikroplu şeyler çeşitli organizma ve parazit oluşumuna sebep olabilir.
 • Hastanın taş ve demir gibi sert şeyleri yemeye çalışması diş sağlığını bozabilir.

Pika Sendromu Nasıl Anlaşılır? Ve Nasıl Tedavi Edilir?

Pika Sendromu Nasıl Anlaşılır? Çocukların toprakla çok oynamasının yanı sıra çocuğun toprak yemeye başlaması ile ilk belirtiler görülür. Ancak bu durum ebeveynler tarafından çok önemsenmez. Pika Sendromu olan çocuklar sadece toprak yemeyle yetinmeyip, her gün farklı bir zararlı madde yemeye başlarlar.

Çocuklarda görülen bu anormal şeyleri yeme isteği artık çevresinde herkesin dikkatini çekmeye başlar. Çünkü Pika Sendromu hastası artık sağlıksız ve beslenmeyle alakası olmayan nesneleri yemeye demir ve taş gibi şeyleri kemirmeye başlamıştır. Çocuklarında bu davranış bozukluğunu gören ebeveynlerin acilen bir doktora gitmeleri gerekir.

Bu makaleyi yazmış olan, Kl. Psk. Gamze Birol için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Kl. Psk. Gamze Birol Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler