Yükleniyor
Vajinismus Tedavisinde Hangi Yöntemler Başarılıdır?

Vajinismus Tedavisinde Hangi Yöntemler Başarılıdır?

  • Vajinismus Tedavisinde Hangi Yöntemler Başarılıdır?
  • Vajinismus Hastalığı Neden Ortaya Çıkmaktadır?
  • Vajinismus Tedavisinde Tercih Edilebilecek Yöntemler!

Vajinismus, kadınların cinsel organı girişindeki ve çevresindeki kasların kontrolsüz olarak kasılması neticesinde cinsel ilişkinin gerçekleştirilememesi ya da sancılı olarak gerçekleştirilmesi anlamına gelmektedir. Kontrolsüz olarak gerçekleşen bu vajina refleksi, kadın ve erkeğin ilişkisi sırasında uzman muayenesi, tampon ya da kendi parmağı ile dahi tetiklenebilmektedir. Meydana gelen kasılmalar, penisin vajinaya girişinin engelleyerek cinsel ilişkiyi gerçekleştirilemez kılmaktadır. Öte yandan bu kasılmalar yalnızca kadının cinsel organında değil, bazen vücudun çeşitli noktalarında da eş zamanlı olarak meydana gelebilmekte ve kadının nefes almasını zorlaştırabilmektedir.

Kadınlarda vajinismus hastalığı, değişik şekillerde görülebilmektedir. Bazen yalnızca cinsel ilişki sırasında meydana gelen bu cinsel işlev bozukluğu, doktor muayenesi ya da tampon yerleştirme esnasında sorun çıkarmamaktadır. Bazen de herhangi bir cismin girişine izin verilmemekte ya da yalnızca penisin belli bir kısmının girişine izin verilmektedir.

Vajinismus Hastalığı Neden Ortaya Çıkmaktadır?

Pek çok kadında vajina spazmlarının istemsizce ve kontrolsüz olarak gerçekleşmesi beklenmedik bir olay olabilmektedir. Bu olayın gerçekleşmesindeki nedenler ise net olarak ifade edilemezken, çeşitlilik gösterebilmektedir. Örneğin; yanlış ve sağlıksız cinsel mesajlar, cinsel organın etrafındaki kasların refleks olarak kasılması, hamilelik korkusu, cinsiyetin kötüye kullanımı, hamilelik korkusu, yetersiz cinsellik eğitimi, aile içi şiddet, aşırı heyecan, vajina kuruluğu, idrar yolu enfeksiyonu, aşırı tutucu bir ortamda büyümek ya da güvensizlik gibi durumlar, vajinismus nedenleri olarak gösterilebilmektedir.

Vajinismus Tedavisinde Tercih Edilebilecek Yöntemler!

Vajinismus tedavisi, oldukça kolay işleyen bir süreç olması ile bilinmektedir. Genellikle bu alanda uygulanan vajinismus tedavi yöntemleri, himenin alınması, psikoterapi ve vajinismus egzersizleridir.

Himenin alınması: Vajinismus hastalı olan pek çok kadın, kızlık zarının alınması ise bu hastalığı yeneceğini düşünmekte ya da bu şekilde yönlendirilmektedir. Fakat kızlık zarının alınması durumunda hastalığın daha da artış göstermesi söz konusu olabilmektedir. Oldukça nadir olsa da, bazen rijit ve kalın himenin bulunması durumunda cerrahi bir operasyon yapılmaktadır. Fakat bu operasyon, vajinismusun tedavi edileceği anlamına gelmemektedir.

Psikoterapi: Vajinismus hastalığının temel nedeni psikolojik problemler olarak görülmektedir. Dolayısıyla kadınların psikoterapi görmesi, bu hastalığın tedavisinde en önemli ve başlıca yöntem olarak kabul edilmektedir.

Vajinismus egzersizleri: Bu egzersizler, kadınların kendi kendilerine uygulayabilecekleri bir tedavi yöntemidir. Örneğin; nefes egzersizleri, kegel egzersizleri, genital masaj, aynalı egzersizler, vajinal dilatitörler, botoks uygulaması ve bunun gibi egzersizler, kadınların bu anlamda rahatlamasını, gevşemesini ve vajinismusun üstesinden gelebilmesini sağlayabilmektedir.

Bu makaleyi yazmış olan, Kl. Psk. Gamze Birol için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Kl. Psk. Gamze Birol Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt