Yükleniyor
Meditasyonun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Meditasyonun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 • Meditasyonun Sağlığa Faydaları Nelerdir?
 • Meditasyonun sağlığa faydaları ise şunlardır:

Meditasyon, bir kişinin zihninde yaşadığı sorunların çoğalmasından dolayı, özel hayatında ki ve iş hayatında ki streslerle başa çıkabilmek için uyguladığı bir tür yöntemdir. Açıklamayı daha ayrıntılı hale getirecek olursak; kişinin kendi içinde ki huzuru keşfedebilmesi, zihninde ki huzursuzluğu kontrol altına alabilmesi için uğraşılan duruma denir. Bu yöntemin geçmişi yüzyıllara dayanır ve strese karşı oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Meditasyonun, beyin dalgalarına oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Bu durum yüksek kan basıncını düzenlediğini ve kalp, damar hastalıklarına iyi geldiğinin göstergesidir. Son yıllarda meditasyona dair birçok bilgiler edinilmiştir. Bu durumsa meditasyona olan ilgilerin çoğalmasına neden olmuştur. Meditasyonun insanın bedenine ve ruhsal sağlığına iyi gelen bir yöntemdir. Genellikle sessiz ve sakin ortamlarda uygulanmaktadır. Bilincin tamamen açık olduğu durumda, ana odaklanıp varlığınızı hissetmenizle başlayan bir durumdur. Kendinizi anlamlandırmak için başladığınız bu yöntemde, içinizde olan bitenleri daha iyi tanıyabilirsiniz. Duygusal durumlarınızı kontrol altına almanızı sağlar ve bu durumsa iç huzura sebep olur. Meditasyonun sağlığa birçok faydası vardır. 

Meditasyonun sağlığa faydaları ise şunlardır:

 • Meditasyon her kesiminde hakim olduğu gibi, vücutta stresi azaltır. Bu durumsa kişiye sakinlik ve soğukkanlılık getirir.
 • Kişinin öz farkındalığını geliştirir. Kişiler bazı durumlarda kendilerini tam olarak tanımlayamazlar. Meditasyon kendinizi tanımanıza yardımcı olan bir yöntemdir.
 • Hafıza kaybına engel oluyor. Unutkanlığınızı azalttığı gibi hafıza kaybına da engel oluyor.
 • Disiplinli olmanızı ve bağımlıklarla mücadele etmenizi sağlıyor. Bağımlılıklarla mücadele ederken ki mesele disiplindir. Bağımlılıklarınızdan kurtulmak için meditasyonu denemeniz tavsiye edilir.
 • Düzensizliğinizi alır ve uykusuzluğa bir ilaç gibidir.
 • Meditasyon, kişiye iç huzur sağlar. İç huzursa tüm insanların hayattan beklediği bir durumdur.
 • Odaklanma problemi olanlar içinde meditasyon tavsiye edilir. Bir olaya, bir duruma, bir işe odaklanırken daha dikkatli olduğunuzu hissedeceksiniz.
 • Mutluluk seviyenizi yükseltir.
 • Psikolojik rahatsızlıklardan uzak tutar.
 • Kalp, damar hastalıklarına iyi gelir.
 • Yüksek kan basıncını düzenler.

Bu faydaların özetine, kişinin iç huzurunu yakalayabilmesi ve kendinin farkına varması diyebiliriz. Stresten kurtulmak için yapılan meditasyonun, diğer yönlerinden de bahsettik. Meditasyon yapmadan önce, zihninizi boşaltmanız lazım. Anı yaşamaya başladıktan sonra, zihninizin bir nevi içinde dolaşmaya başlıyorsunuz. Bir süre sonra nefes takibine başlıyorsunuz, nefesinize odaklanmanız size kendinizi iyi hissettirmeye başlıyor. Ardından mantra tekrar etmeye başlayarak, zihninizde ki enstrümanı çalıyorsunuz. Herhangi bir ses, kelime veya cümle olabilir. 

Bedeninizi ve ruhunuzun içini hissettikçe, gelen huzura aşina olduğunuz vakit, meditasyon yapmanın faydalarını görmeniz muhtemeldir.

Bu makaleyi yazmış olan, Kl. Psk. Gamze Birol için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Kl. Psk. Gamze Birol Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt