Yükleniyor
Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

  • Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?
  • Hiperaktivite (DEHB) Belirtileri Nelerdir?
  • Hiperaktivitenin Tedavisi

Buna hiperaktivite, anormal aktivite veya anormal aktivite denir. Başka bir deyişle, çocukların kendilerini kontrol edememeleri bir akıl hastalığıdır. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocuklar konsantre olmakta veya hareketsiz kalmakta güçlük çekebilir. DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) olan bazı çocuklar sadece aile yaşamında değil okul yaşamında da sorun yaşayabilir. DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu), çocukların DEHB'lerine bağlı olarak farklı davranmalarına neden olabilir. Örneğin, hiperaktif çocuklar diğer çocuklardan daha fazla arkadaş edinmekte zorlanabilir.

Bu hastalığı olan çocukların ilgisi ve tepkisi diğer çocuklardan tamamen farklıdır. Öğretmenin sorduğu sorulara parmağını kaldırmadan doğrudan cevap verebilir. Dikkatleri kolayca dağıldıkları için unutabilirler. Genellikle rüya görme eğilimindedirler. Bir şeyler kaybedebilirler veya ödevlerini tamamlayamayabilirler. Çok konuşabilirler veya farkında olmayanları rahatsız edebilirler.

Bazı çocuklar zaman zaman bu davranışa sahip olabilir, ancak onları DEHB olan çocuklarla karıştırmayın. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocuklar bu davranışı sürdürmeye devam ediyor. Bu durum okul ve aile yaşamında çeşitli sorunlara neden olur.

DEHB (DEHB) olan çocuklar genellikle kaygı, sinirlilik, öfke ve üzüntü yaşarlar. Ancak unutulmaması gereken en önemli noktalardan biri de DEHB'nin (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) tedavi edilebileceğidir. DEHB'niz varsa, durumunuz ve insanların buna tepkileri nedeniyle endişeli veya depresif hissedebilirsiniz.

Hiperaktivitenin Ortak Özellikleri Şunları İçerir
Kararlı hareket .Agresif davranış. Dürtüsel davranış. Dikkati dağılmış.
Hareketsiz kalmakta veya dikkat etmekte güçlük çekiyorsanız, başka sorunlara neden olabilir. Örneğin:

Okulda veya işte zorluklara neden olur.
Arkadaşlarınızla ve ailenizle ilişki kurmaya zorlayın.
Kazalara ve yaralanmalara neden olabilir.
Alkol ve uyuşturucu kullanımı riski artar.
DEHB, genellikle altta yatan bir zihinsel veya fiziksel sağlık durumunun bir belirtisidir. DEHB ile ilişkili ana hastalıklardan biri dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğudur (DEHB). DEHB, çok aktif, dikkatli ve dürtü sel olmanıza neden olabilir. Genellikle genç olarak teşhis edilir. Bununla birlikte, bazı insanlara önce bir yetişkin olarak teşhis konabilir. DEHB tedavi edilebilir. En iyi sonuçları elde etmek için erken teşhis ve tedavi önemlidir. Birisi çocuğun hiperaktif olduğunu söylediğinde, bu çocuğun DEHB'ye sahip olabileceğini gösterebilir. DEHB, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu adı verilen bir hastalığı ifade eder.

DEHB olan çocuklar konsantre olmakta güçlük çekerler, hala koltuklarında otururlar ve dürtü sel olabilirler, bu da bazı şeyleri yaparken sonuçlarını dikkate almadıkları anlamına gelir. Bu, yaralanma gibi sorunlara neden olabilir. DEHB olan bazı çocuklar okulda zorluk yaşayabilir. Bazı insanlar arkadaş edinmeyi zor bulabilir. DEHB, çocuk doğduğunda ortaya çıkan bir şeydir. Başkalarından bulaşabilen grip benzeri bir hastalık değildir. Çocukların DEHB'li akrabaları varsa, DEHB ile doğma olasılıkları daha yüksektir.

Hiperaktivite (DEHB) Belirtileri Nelerdir?


DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu), birlikte doğdukları çocuğa bağlı olarak çocukların farklı şekillerde davranmasına neden olabilir. DEHB olan çoğu çocuk konsantre olmakta güçlük çeker. Bazı insanlar sınıfta oturup sıralarını bekleyemeyebilir. Diğer çocuklar ellerini kaldırmadan önce cevabı söyleyebilirler.

Bazen kafaları karışır, dikkatleri dağılır veya unutulurlar. Sınıfta hayal kurma eğilimindedirler. Kaybolabilirler ve ödevlerini tamamlamakta güçlük çekebilirler. Koltuklarında hareket edebilir, çok hareket edebilir, çok konuşabilir veya başkalarını rahatsız edebilirler.

Herkesin ara sıra böyle şeyler yaptığını hatırlamak önemlidir. Bunları bazen yaparsanız, bu sizin DEHB'niz olduğu anlamına gelmez (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu). Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan çocuklar genellikle bu sorunları yaşarlar. Bu onların evde ve okulda sorunlarla karşılaşmasına neden olabilir.

DEHB (DEHB) olan çocuklar endişeli, kızgın, kızgın ve depresif olabilir. Çocuklar, DEHB'nin (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) tedavi edilebilir bir tıbbi sorun olduğunu bilmelidir.

Ebeveynler ve öğretmenler çocuklarının DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) olduğundan şüphelendiklerinde, ilk adım bir doktora görünmektir. Doktor daha sonra çocuğu psikolog, psikiyatrist veya eğitimci gibi bir uzmana yönlendirebilir. DEHB'li çocukları ve diğer davranış problemlerini anlamada uzmandırlar. Doktorun işinin bir kısmı, DEHB'ye benzer ancak farklı tedavi türleri gerektiren diğer hastalıkları kontrol etmektir.

Günümüzde çocukları konsantrasyon, dürtüsellik ve düzensiz hiperaktivite ile teşhis etmek genellikle zordur. Aşırı aktivite ve yetersiz dikkatin nedenleri hakkında birçok rapor var. Tedavi sırasında sık uyuşturucu kullanımı tartışılan konuların bir başka yönüdür. Ancak DEHB'nin tanı ve tedavisi ve yetersiz dikkat bütüncül bir yaklaşım benimsemeli ve ilaç son seçenek olmalıdır.

Hiperaktivitenin Tedavisi

İlaçlar sorunun görünen tarafını çözdü ve olası kusurları gizledi. Çocuklar ve aile üyeleri, bu sorunun fiziksel bir hastalıktan kaynaklandığına ve iyileşme umutlarının azalabileceğine kendilerini ikna ederler. Bu nedenle çocuklar, kendi istekleri ve aile desteğiyle özdenetim olanağından özgürdür.

Bu makaleyi yazmış olan, Kl. Psk. Gamze Birol için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Kl. Psk. Gamze Birol Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler