Yükleniyor
Sürekli Yorgun Hissetmenin 6 Nedeni ve Çözümü

Sürekli Yorgun Hissetmenin 6 Nedeni ve Çözümü

 • Sürekli Yorgun Hissetmenin 6 Nedeni ve Çözümü
 • Hayattan Bunalmak
 • Zehirli Bir Ortamda Olmak
 • Sürekli Endişeli Olmak 
 • Depresyonda Olmak
 • Sürekli Stresli Olmak
 • Kendini İhmal Etmek 
 • İdeal Hayatınızı Resmedin 
 • En Çok Zevk Aldığınız Hayata Dönüp Bakın  
 • Şu an Hayatınızda Neler Eksik? 
 • Kontrolünüzde Olan Şeyleri Vurgulayın 
 • Kontrolün Sizde Olmayan Alanlarda Çaba Gösterin
 • Hedef Belirleyin 

Kendini yorgun hissediyorsun ve bunun nedenini bilmiyor musun? Kronik yorgunluğa bir dizi farklı faktörler neden olabilir. Genellikle kötü beslenme, dehidrasyon eksikliği, kötü uyku alışkanlıkları gibi şeyler söylenir. Ama ya sorun fiziksel sağlığın değilse ya sorun zihinsel sağlığınla ilgili problem yaşıyorsan; ya sorun tamamen psikolojikse... Bu yazımda öncelikle 6 olası psikolojik nedeninden bahsedeceğim. Daha sonra da en önemli kısmı, hayatımızın canlılığını yeniden kazanmamıza yardımcı olabilecek 6 adımı anlatacağım. Eğer bu psikolojik nedenler sende var ise anlatacağım bu 6 adımı uygulayabilirsin. 

Hayattan Bunalmak

Şu anda hayatınızda zor bir dönemden mi geçiyorsunuz? Sevdiğiniz bir kişinin ölümüyle baş etmek, bir ilişkinin sonu, alışılmadık bir ortama uyum sağlamak, parasızlık, okul hayatındaki zorluklar, gelecek kaygısı gibi. Bunlarla başa çıkmak ne demek; üzerimizde çok fazla baskının olması demek öyle değil mi? Çok fazla karar verilecek uygulanacak şeyiniz olması demek. Katılmanız gereken çok fazla görev ve sorumluluklar ve artık nefes alacak yeriniz yokmuş gibi hissediyorsunuz. Tam bir zihinsel çöküşten birkaç santim uzakta olduğunuzu hissediyor gibisiniz. Belki de halihazırda çöktünüz.

Zehirli Bir Ortamda Olmak

Ailen neredeyse birbiriyle hiç geçinemeyen bir aile mi? Veya sorun arkadaşlarındadır; senden faydalandıklarını düşünüyorsundur. Bütün arkadaşların senin iyiliğini düşünmeyen sadece kendi çıkarlarını düşünen insanlar mı? Belki de seni bitkin düşüren patronundur. Seni artık iş ile yaşam dengesinin olmadığı bir noktaya kadar mı çalıştırıyor? Toksik bir ortamda olmak zihinsel sağlığınızı riske atar ve sürekli olarak enerjinizi tüketir.

Sürekli Endişeli Olmak 

Aşırı düşünmekten muzdarip misin? Aklında sürekli geçmişin pişmanlıkları, üzüntüleri ya da gelecek kaygısıyla mı meşgulsün. Anksiyete bozukluğu olan kişilerde bundan muzdarip olmak çok olasıdır; yorgun ve bitkin hissetmek. Çünkü beyinleri her zaman savaş ya da kaç modunda olur. Her şeyin korkunç bir şekilde yanlış olacağını varsayarak tüm yollar üzerinde aşırı düşünmeye gidiyorsunuz. 

Depresyonda Olmak

Kronik yorgunluk; bir kişinin depresyon tanısı alması için, temel kriterlerden biridir. Depresyonda olduğunuzda hiçbir şey yapmak istemezsiniz. Bu en sevdiğiniz şey bile olsa. Artık bir şey yapmanın, amaç edinmenin nasıl bir şey olduğunu merak eder hale gelirsiniz. Bütün gün uyuyup dinlenmiş bile olsanız, bitkin ve halsiz hissedersiniz. Her konuda isteksiz, sürekli mutsuz, odaklanma zorluğu çekiyor ve unutkanlık yaşıyorsanız; depresyonda olabilirsiniz. 

Sürekli Stresli Olmak

Derslerden iyi not almak için çalışma konusunda stres mi yaşıyorsunuz? Önemli bir dersin teslim tarihini yetiştirmek için ya da bir projeyi mükemmel bir şekilde yapmak için stres yaşıyor olabilirsiniz. Yüksek düzeyde strese sürekli ve uzun sürede maruz kalma, duygusal ve zihinsel yorgunluğun önde gelen nedenlerinden biridir. Araştırmacılar, aşırı derecede kortizon ve adrenalinin sizi zamanla yıpratabileceğini zaten buldular.

Kendini İhmal Etmek 

Doğru beslenmeyi bırakırsan, nerdeyse hiç uyumazsan ve kendini susuz bırakırsan fiziksel olarak iyi bir formda olamazsın. Tabi sadece buda değil sevdiğiniz keyif aldığınız şeyleri yapmak için kendinize yeteri kadar zaman ayırıyor musunuz? Ama en kötüsü kendinizle olan bağlantıyı kaybettiniz mi? En son ne zaman kendinize nasılsın dediniz?
  Hayatınızın Canlılığını Kazanmanıza Yardımcı Olacak 6 Adım

İdeal Hayatınızı Resmedin 

Seveceğinizi hayal ettiğiniz bir hayat var mı? Bu anında hayâl edebileceğiniz bir resim olmayabilir. İdeal yaşam tarzı hakkında düşündüğünüzde, yaşamak istediğiniz hayatın aklınıza gelen yönlerini anlamak için kendinize zaman verin. Aynı yerde ama farklı bir zihinsel duruma sahip bir yaşam mı? Yoksa tamamen farklı bir fiziksel çevre hayal ediyorsunuz? Neyi idealleştirirseniz hepsini tek tek not edin. 

En Çok Zevk Aldığınız Hayata Dönüp Bakın  

Kimse doğar doğmaz hayattan yorulmaz. Şimdi arkana bak hayatını dolu dolu yaşadığın zamanları düşün. Ayrıca o zamanlar sahip olduğunuz aktiviteleride düşün. Belki unuttuğunuz, atladığınız farklı bir tutkunuz olabilir geçmişte ve o zamanlar hayatınızı değerli kıldığınız değerleri yazın.

Şu an Hayatınızda Neler Eksik? 

Az önce bir liste yaptık. Hayatından keyif almadığın için, muhtemelen bu listenin farkında değilsin. Ama daha yakından bak. Belki de bu faktörleri uzaklaştıran sensin. Durum ne olursa olsun hayatınızda eksik hissettiğiniz şeyleri mutlaka listeleyin. Listenizi; hayatınızı daha iyi bir hâle getireceğini düşündüğünüz şeyleri, sahip olacak şekilde düzeltin. 

Kontrolünüzde Olan Şeyleri Vurgulayın 

Bu noktada hayattan ne istediğinizi, neye sahip olduğunuzu ve neyin eksik olduğunu biliyorsunuz. Doğal olarak hayatınızı düzeltmenin bir sonraki adımı nedir? Eksik olan şeyleri eklemektir. Genellikle hayatlarımızı iyileştirmeye çalışırken, yapmak olduğumuz şey; olumsuz olana yönelmek olur. Bu yüzden bizi neyin daha iyi hissettireceğini bulmak yerine olumsuzlukları işaret ediyor ve onları ortadan kaldırıyoruz. Bu size üstün başarı sağlayacaktır. 

Kontrolün Sizde Olmayan Alanlarda Çaba Gösterin

Listenin en zor kısmı; kontrolün sizde olmadığını düşündüğünüz yerdir. Bir şehre taşınacak paranız olmayabilir. Sevdiğiniz birini kaybetmiş olabilirsiniz. Durum ne olursa olsun her zaman ikinci seçenek olduğunu unutmayın. Her zaman elinizde olan ikinci en iyi seçeneği bulabilirsiniz. Bu zaman alan bir adımdır. Kendinizi ikna etmeniz, fikirle yetinmeniz ve onu başarmak için çalışmanız gerekmektedir. 

Hedef Belirleyin 

Hayattan yorgunluğunuzun bir işareti de dört gözle bekleyeceğiniz bir şeyinizin olmaması olabilir. Tahmin edin bunu düzeltmek için kontrol kimde? Tabiki sizde. Gerçekten düşünün. Hedeflerim ne? Amacım ne? Varoluş amacım ne? Misyonum Ne? Sürekli başarmaya çalıştığınız bir şeyi başarmakta yeteri kadar hedefiniz yoksa amaçsız bir hayat yaşıyorsunuz demektir. Bu yüzden kendimize hedefler koymalıyız. Bunlar hayata pozitif bakmamızı sağlayabilir.

Bu makaleyi yazmış olan, Psk. Tuğçe Turhan için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Psk. Tuğçe Turhan Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt