Yükleniyor
Vajinismus Hastalığı Nedir?

Vajinismus Hastalığı Nedir?

  • Vajinismus Hastalığı Nedir?
  • Vajinismus hastalığının nedenleri  
  • Vajinismus hastalığının tedavisi   
  • Vajinismus Tekil Bir Sorun Değildir.

Çoğu kadın kendisinde yaşamış olduğu bu cinsel sorunun nedenleri ve tedavileri ile ilgili çözümler aramakta, bu hastalığa kapılır mıyım diyerek endişe duymaktadır. Vajinismus diye adlandırılan hastalık cinsel ilişki sırasında vajinanın istemsiz olarak kasılması sonucu cinsel birleşmenin sağlanamaması ve acı duyulması durumudur.
Vajinismus hastalığı tedavisi için evde yapılması gereken birtakım egzersizler bulunmaktadır.

Günlük hayatta vajinal kaslar kadınların tamamen kontrolünde hareket ederken, cinsel birleşme sırasında penis girmeden hemen önce pelvik kasları devreye girerek güçlü bir şekilde kasılıp, penisin içeriye girmesini engellemektedir.

Aslında vajinismus diye adlandırılan durum hastalık değil bir semptomdur. Yani vajinismus hastalığın kendisini ortaya koyma şeklidir. Vajinismusun kasılma şiddetine bağlı olarak istemsiz pelvik kas kasılmaları, bel, kasık bölgesi, kalça ve bacaklar olmak üzere tüm vücutta da görülebilmektedir.  

Vajinismus hastalığı halk arasında ‘cinsel fobi’, yani cinsel ilişkiye girme korkusu olarak adlandırılmaktadır. Ön sevişmenin rahat ve haz dolu olmasına rağmen, birleşme anında kadının kendisini, psikolojik olarak korku içinde kasması ve ilişkiye izin vermemesi durumudur. Buna göre Vajinismus hastalığı ‘erteleme kaçınma hastalığı’ olarak da bilinmektedir. Kadınlar bu sorun sebebi ile utanmakta ve çözüm olarak türlü bahaneler ile kaçınmaya çalışmaktadır. 

Vajinismus hastalığının nedenleri 
 

Vajinismus hastalığı olarak adlandırılan semptomların, ilk ve tek belirtisi olarak, izlenen istemsiz pelvik kasılmalarının nedeni bilinç altına yerleşmiş olan cinsellik ve cinsel birleşme ile ilgili yanlış, abartılı, küçüklükten kalan günah söylemleri vb. eksik bilgilerdir. Bu tip bilinç altı kaygılara “bilişsel çarpıtma” adı verilmektedir.

Kadınlarda cinsel kimlik çok erken yaşlardan itibaren gelişmeye başlamaktadır. Cinsel kimliğin ve ilginin en hızlı olarak oluştuğu yaş aralığı 3-5 yaş arasında olan “Oedipus dönemi (Ödipus dönemi)” veya “Ödipal dönem” olarak bilinmektedir. Bu yaş aralığında olan çocuklar, anne- baba ve çevreden alınan, cinsel bilgi içeren, bilişsel çarpıtmalar sonucu yanlış olgular kişilerde ömür boyu kalıcı etkiler oluşturabilmekte, çocukların bilinçaltına yerleşmektedir.

Vajinismus hastalığının tedavisi  
 

Vajinismus semptomlarının tedavisi, diğer cinsel terapilerde dinamik olarak, bilişsel ve davranışsal yaklaşımlarla uygulanmaktadır. Bu psikolojik tedaviye “holistik cinsel terapi” veya “bütüncül cinsel terapi” adı verilmektedir. Bütünsel (holistik) cinsel tedavilerdeki ana amaç, henüz çok küçük yaş aralığından itibaren, süregelen yanlış ve eksik bilgilerin sebep olduğu hasarların düzeltilmesidir. Hatalı ve eksik davranışların, düşüncelerin yerine, doğru duygu ve davranışların geliştirilmesi ile cinsel sorunların çözümünde oldukça önemli bir yere sahiptir.


Vajinismus Tekil Bir Sorun Değildir.

Vajinismus semptomları, her ne kadar kadından kaynaklanan bir problem gibi görülse de, aslında çift problemi olduğu unutulmamalıdır. Vajinismusun bir aile problemi yani iki kişilik olarak görülmesi son derece önemlidir. Cinsel birleşememeden dolayı eşler kesinlikle birbirini suçlamamalı, tedavi süresince birbirlerine karşı anlayışlı olmalıdırlar. Ayrıca Vajinismus semptomlarında kadınların yalnız olmadığını, dünya üzerinde çok yaygın olduğunu ve kısa sürede geçici bir durum olduğu unutulmamalıdır.

Bu makaleyi yazmış olan, Psk. Tuğçe Turhan için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Psk. Tuğçe Turhan Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt