Yükleniyor
Korona Virüsün İnsan Psikolojisine Zararları

Korona Virüsün İnsan Psikolojisine Zararları

  • Korona Virüsün İnsan Psikolojisine Zararları
  • 1.Bölüm Nasıl ve Ne kadar etkiledi Sonuçları neler oldu Sorunlar nelere sebep oldu Kimleri ne kadar etkiledi?
  • KORONA VİRÜSÜN PSİKOLOJİ ÜZERİNE TEDAVİLERİ NASIL YAPILABİLİR?

Korona virüsün geçtiğimiz haftalarda 1. yıldönümünü geçirdik en zor 1. yıldönümü olduğunu söyleyebiliriz. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen virüs bunun yanında birçok can kaybına da sebep oldu. İnsanların 1 yıldır en korkulu rüyası haline gelen virüs sağlık alanından başka birçok alanda da insanları olumsuz etkiledi bunların en başlıcaları ekonomi, bu örnekte de görüyoruz bir sebebin birçok sonucu olabiliyormuş. İnsanlar günlerce beklide haftalarca evlerinde mahsur kaldılar. Vaktini güzel ve faydalı geçirmek isteyen kişiler oldu bunun yanında sadece gün boyu yatıp sosyal medya da gezen dizi izleyen insanlar da oldu. Korona her aileye farklı izler bıraktı bazı aileleri yok etti üzücü ama gerçek olan bu biz de bu günkü makalede coronanın insan psikolojisi açısından zararlarından bahsedeceğiz.

1.Bölüm Nasıl ve Ne kadar etkiledi Sonuçları neler oldu Sorunlar nelere sebep oldu Kimleri ne kadar etkiledi?

Korona virüs hayatımıza girdiği günden bu yana birçok can alması sebebiyle insanlarda büyük korkulara sebep oldu. Başta uzmanlarca ciddiye alınmasa küresel bir sorun haline gelmesiyle beraber insanlar daha da tedirginleşti bu tedirginlik günlük yaşamdaki davranışlara düşüncelere etkisi büyük bir çapta oldu. Karantina dönemlerinde evde kalan insanlar acaba bize bir şey olacak mı gibi korkulara kapıldılar. Genç kesimi daha az etkilen bir virüs olmasına rağmen psikolojik açıdan en fazla gençleri etkilen bir virüs olması bizleri düşündürüyor olsa da bunun başlıca sebepleri var.

Bu sebeplerin en başında okulların kapalı olması okula alışık olan öğrenciler bu dönemde afalladılar kendilerini boşlukta buldular başta eğleneceklerini evde kalacakları için mutlu olduklarını düşünen gençler olaylar uzadıkça daha da kötüleştiler. Uzmanlar çalışmalarını hep virüsün sağlık açısından tedavisine kafa yordular ama psikolojik yanı boş bırakılınca insanlar daha derin yaralar bıraktı. Evet, belki bir gün bu virüsten kurtulacağız ama o zaman gençlerimiz büyüklerimiz bunu psikolojik buhranlarını yaşamaya devam edecek. Son zamanlarda uzmanlar farkına varmaya başladılar bunun ve bunla ilgili çalışmalar yapmaya başladırlar. Peki diyoruz çok büyük buhranlar yarattı diye bunlar neye sebep olabilir örneklerle açıklayalım; mesela evde kaldıkça inşalar görüşmeye yalnızlaşmaya alıştı herkeste korona olabilir şüphesiyle insanların arası açıldı insan sosyal bir varlık sosyal olan bir varlığı sosyalliğin 0 olduğu yerde tutarsan insan kendi benliğini bile yitirebilir. Sosyalliğin yanında yaşlı insanlar daha büyük sıkıntılarla baş başaydılar bu dönemde bunun sebebi bilindiği üzere virüs büyük çoğunlukla 65 yaş üstü dedelerimizi ninelerimizi etkiledi. Yaşlı olan bu insanlar beklide ölümün bu kadar apaçık olduğu ortamda yaşamak zorunda kaldı torunlarıyla çocuklarıyla sarılamaz oldular. Yaşlı insanlar çok duygusal olurlar onların ailesiyle bu kadar az vakit geçiriyor olmaları onları çok olumsuz etkiledi. Bazı dönemlerde yaşlı insanlarımıza sokağa çıkma yasağı geldi 4 duvar arasında resmen hapis yaşamı sürüldü bunlar da onları çok derin etkiledi. Belki birçoğu arkadaşını dostunu eşini yitirdi sevdiğin insanın elinden kayması onları yıktı. Devletimiz onların mutluluğu için çalışmalar düzenledi bu dönemledir ama ne yapsanız da bu insanların hayatın yorgunluğunu çekmiş insanların bu korkuları yaşarken nasıl iyi olabilirler. Bu ve bunu gibi birçok sebep yüzünden hem gençlerimiz hem de yaşlı insanlarımız çok olumsuz etkilendiler. Yaşlı ve genç kesim dışında orta yaş grubundaki insanları çok farklı şeklîlerde etkiledi bu korona virüs şimdi de onların neler yaşadığını inceleyelim. Orta yaş gurubu insanları korona virüs döneminde büyük ekonomik sorunlar yaşadı beklide birçok ailenin dükkânları kapandı işleri aksadı ya da hiçbir işi olmadı. Her grubu nerdeyse birbirinden çok farklı etkileyen bir virüsten bahsediyoruz. Anne babalar evde olan çocuklarını büyütmek için bu dönemde çektiği maddi sıkıntılar yüzünden kendilerine kızdı nasıl düzelir durumlarımız diye günlerce düşünüldü bu da ailelerin yaşamlarını olumsuz etkileyerek yaşam kalitelerini olumsuz etkiledi. Sonuç şu çıkıyor bu virüs herkesi bir nebze olsun etkiledi herkese bir nebze olsun dokundu beklide bazılarının hayatını bitirecek kadar sadece sağlık açısından değil birçok konuda insanlarımızı buhrana sürüklerdi.

KORONA VİRÜSÜN PSİKOLOJİ ÜZERİNE TEDAVİLERİ NASIL YAPILABİLİR?

Virüs evet birçok haneye birçok kişiye zarar verdi ve vermeye de devam ediyor olabilir peki, biz bunun zararların nasıl en aza indirebiliriz şimdi de bunlara cevap verelim

En önemli çözüm toplumsal ve devletin çabaları ile çalışmalar yapılmalı devlet eliyle terapiler ile insanlar tedavi edilmeli. Peki, biz evlerimizde çocuklarımıza yaşlı insanlarımıza nasıl tedaviler uygulayabiliriz. Öncelikle insanlar bir hobi edinmeli onları rahatlatacak vaktini alacak bir hobi bulunmalı puzzle olabilir resim olabilir oyun olabilir veya kitap okuma birçok şey bulunabilir.

Bir hobi edinildikten sonra insanlar kendileriyle arkadaş olabilmeli kendiyle konuşabilmeyi öğrenmeli bu ileride daha iyi sonuçları bize getirebilir. İnsanlara dizi izlemelerini tavsiye ederim kendilerine faydalı olacak birçok dizi film izleyebilirler hayatlarının geri kalanında onlara faydalı olacak film izlerlerse hem bu zamanın boşa gitmediğini hem de çok fazla eğlenebilirler. Film seçimleri, insanlara özgü olduğu için kendilerinin seçmesi için örnek vermiyorum. İnsanlara en iyi gelecek şey kendileri gibi olan insanlarla sohbet etmek önerim insanlarla telefondan sosyal medyadan sohbet etmeleri onlarla vakit geçirmeleri böyle yaparlarsa hem sıkıntıları geçer hem de kendilerini birilerine anlatırsa büyük bir rahatlama hissedeceklerdir. Bence en önemlisi insanın kendine değer vermesi kendinize değer verin bu günler biter ama biz düşüncelerimiz baki kalır bu yüzden hep iyi olanı düşünelim bazen polyanna olabiliriz. Polyanna olduğunuz için kimse size kızmaz son sözlerim bunlar hepiniz bu günlerin biteceğini bilerek yaşayalım sağlıkla kalın.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Kl. Psk. Fulya Zorlu Zorba için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Kl. Psk. Fulya Zorlu Zorba Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt