Yükleniyor
Ergen Bireylerde Var Olan Kimlik Statüleri

Ergen Bireylerde Var Olan Kimlik Statüleri

  • Ergen Bireylerde Var Olan Kimlik Statüleri

Ergen bireylerde kimlik oluşumu sürecini incelerken; ergen bireylerde farklı kimlik statülerin var olduğunu da belirtmek gerekmektedir. Bu kimlik statülerine bakacak olursak; erken bağlanmış, kargaşalı, kararsız ve başarılı kimlik statüleridir. Yazımızın bu aşamasında bahsettiğimiz kimlik statülerine daha yakından bakacağız.

Erken bağlanmış kimlik statüsünde ergen bireyler, bir karar alma sürecinden ve karar alma baskısından geçmemiştir. 

  Ergen bireyin kimlikle ilgili tüm kararları genelde ebeveynleri tarafından belirlenmiştir. Bu tip bir kimlik statüsünde yetişkinliğe geçiş; oldukça pürüzsüz ve çatışmasız bir şekilde yaşanır. Kargaşalı kimlik statüsünde ergen birey bir kriz yaşamaz. Ergen birey aynı zamanda mesleki rol seçimi ile ilgili olarak da herhangi bir güdülenme de bulunmaz. Bu tip bir kimlik statüsüne sahip ergen bir birey herhangi bir kimliğe bağlanmaktan tamamen kaçma eğilimindedir.

  Kararsız kimlik statüsünde ise ergen birey bir kimlik krizi yaşar. Ergen bireyin kaygısı yüksektir ve karar alma süreci uzun bir süre devam eder. Bu kimlik statüsü kişinin kendi ile en çok ilgilendiği kimlik statüsüdür.

Başarılı kimlik statüsünde ise ergen birey kimlik krizini atlatmıştır. Kimliğe bağlanmayı gerçekleştirmiş ergen bir bireydir.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Kl. Psk. Fulya Zorlu Zorba için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Kl. Psk. Fulya Zorlu Zorba Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt