Yükleniyor
Asosyalliğin Sağlığa Zararları Nelerdir?

Asosyalliğin Sağlığa Zararları Nelerdir?

  • Asosyalliğin Sağlığa Zararları Nelerdir?
  • Psikologlarda tedavi randevusu alma durumunuz var ise almanızı öneririz. Bahsettiğimiz zararlar insanın psikolojisini ve bedenini etkiler. İşte asosyalliğin sağlığa verdiği zararlar şunlardır;

Asosyal, kendisini toplumun dışında tutmuş, insan içine girmekten hoşlanmayan yani kısacası sosyal olmayan kişilere denir. Asosyallik globalleşen dünya da, toplumda çoğalmaya başlamış ve sonu gelmeyecek bir durumdur. Genellikle sıkıntılarından arınmak isteyen bireylerin, sorunlarıyla karşı karşıya gelmemek için kullandığı bir kalkan gibidir. Kendilerini dış dünyadan soyutlamalarıyla başlayan bu durum, bitkisel bir yaşama zemin hazırlar. İnsan ilişkilerinde ve kendi içinde birçok sıkıntı yaşarlar. Birçok ruhsal hastalığın asosyallikten başladığını görebiliriz. Genellikle ergenlik çağından itibaren, hayatla bir ilgisi olmayan, geleceğini düşünmeyen bireylerin tercih ettiği durum olsa da bazı istisnai olaylar göz önünde bulundurulmalıdır. Çoğu bilgisayar tutkunu insanda para kazanabilir. Bu durum bazı insanların para kaynağı olsa da bazı insanlarınsa çileleridir. Asosyalliği bir tür virüse benzetebiliriz, bu virüs günler geçtikçe daha da fazlalaşıyor. Oyun kolları gelişiyor ve oyun şirketleri daha fazla para kazanmaya başlıyor. Küçüklükten beri aklı da fikri de oyunla dolan, kişinin insanlarla konuşmak istememesi bile normal gelebilir. Bu durum onların için de ki bilinmezlikten gelir. Asosyal kişilerin, asosyallikten kurtulmaya çalışmayıp daha fazla üstüne giderlerse, istenmeyecek birçok zarar görürler. Bu zararlardan birisinin, insan ilişkilerinde zayıf kaldığı konusudur. Bu durum herkes tarafından bilinir ancak bilinmeyen birçok zararları da vardır. Asosyallik bir internet bağımlılığıdır.

Psikologlarda tedavi randevusu alma durumunuz var ise almanızı öneririz. Bahsettiğimiz zararlar insanın psikolojisini ve bedenini etkiler. İşte asosyalliğin sağlığa verdiği zararlar şunlardır;

  • Asosyal kişiler, depresyon başlangıçlarına hazır olan kişilerdir. Depresyona girdiklerinde bedenlerine gelen zarardan habersizlerdir. Hasta oldukları zaman bu durumu, mevsimsel gribe benzetmeleri doğaldır.
  • Hareketsizlikten dolayı, obezite sorunlarıyla karşılaşırlar. Kilo almaya meyilli durumdadırlar, bu durum ise, kişide özgüvensizlik yaratır.
  • Asosyallik, stres yaratır. Stresin ise sağlığa bilinen birçok zararı bulunmaktadır. Sürekli bir şekilde strese maruz kalan bireylerin, saç dökülmesi ve beyazlaması muhtemeldir.
  • Duruş bozuklukları ve kendilerini ifade etmekte güçlük çekerler. Duruş bozukluklarının oluşmasında ki temel sebep, aynı oturuşlarla gününü geçirmeleridir. Hareketsiz bireyler duruş bozukluklarını fark edemezler. Konuşma da güçlük ise, insan ilişkilerinde iyi olmamalarından dolayı, kendilerini nasıl ifade edeceklerini bilemezler. Bu durumsa, kendilerini kötü hissetmelerine neden olur.
  • Asosyal bireylerde, dalgınlık ve odaklanamama gibi problemler de ortaya çıkmıştır.
  • Duygu durum bozuklukları. Asosyal bireylerin, ansızın duyguları değişebilir ve kendilerini bir anda yalnız ve kimsesiz hissedebilirler.

Asosyalliğin sağlığa ve ruh sağlığınıza verdiği zararlar açıktır. Asosyallik ile ilgili bilinmesi gereken durumlardan bahsettik. Bu zararları ortadan kaldırmak ve asosyallikten kurtulmak sizin elinizde olan bir durumdur.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Kl. Psk. Fulya Zorlu Zorba için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Kl. Psk. Fulya Zorlu Zorba Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt