Yükleniyor
5 Basit Adımda Uyku Kalitesini Arttırma

5 Basit Adımda Uyku Kalitesini Arttırma

  • 5 Basit Adımda Uyku Kalitesini Arttırma
  • Kaliteli Uyku Yöntemleri Nelerdir?

Daha iyi bir uyku herkesin istediği şeyden sadece birisi. Stres dolu hayatlar maalesef daha iyi uykunun en büyük engellerinden sadece birisi. Her ne kadar stresten uzaklaşmak mümkün olsa da bu durumu sıfıra indirmek veya bir anda yok etmek mümkün değildir.
 

Tüm bunlara rağmen daha iyi bir uyku için izleyebileceğiniz belli başlı adımlar bulunuyor. İçeriğimizin sonunda hayatınızın oldukça büyük bir kısmını olumlu yönde etkileyecek yeni sağlıklı uyku bilgilerine erişebileceksiniz.

Uyku sağlık faktörünün en başında gelenlerden sadece birisi. Düzensiz uyku gün içinde yorgunluğun yanı sıra çocuklarda yüksek oradan yetişkinlerde daha düşük oranda obeziteye neden olabilmekte. Sağlıklı yaşamın sırrı en nihayetinde doğru uyku yöntemleri noktasından geçiyor.

Kaliteli Uyku Yöntemleri Nelerdir?

Kaliteli uyku çekebilmek için uyulması gereken bazı yöntemler bulunuyor. Bu yöntemleri sizler için sıraladık. Yöntemleri bir zorunluluk olarak görmek yerine hayat standartı olarak görmeniz yeni yaşamınıza geçiş sürecinde size oldukça katkı sağlayacaktır.

1 – Düzenli Uyku Saatine Sahip Olun

Kaliteli bir uyku çekmenin altın kuralı her gün uyabileceğiniz bir düzene sahip olmaktır. Bu düzeni öyle bir korumalısınız ki neredeyse ne olursa olsun düzenden şaşmadan devam etmelisiniz. İnsanlar hayatlarının ciddi bir kısmını uyuyarak geçirmekte. Azımsanacak bir süre olmayan bu uyku zamanlarını iyi ayarlamak yaşam kalitenizi arttıracaktır.

Günde 7 Saat ve üzeri uyku uyulması kişinin sosyal ve bireysel hayatını etkilemektedir. Her ne kadar uyku tatlı olsa da sabah erken kalkarak herkesten önce hayata başlamak sizi her zaman bir adım ileri götürecektir. Akşam ne geç ne erken bir saatte sabah da mümkünse gün doğumuna yakın bir zamanda kalkmanız önerilmekte. Bunu düzen haline getirmek uyku kalitenizi ciddi anlamda arttıracaktır.

2 – Doğru Bir Uyku Ortamı Oluşturun

Kaliteli uyku çekmek için yapılacaklar listesinin en başında uygun ortam bulunuyor. Her ne kadar düzenli bir saate ihtiyacınız olsa da doğru bir uyku ortamı bu işin kilit noktasıdır. Beyininiz siz uyurken de çalışmakta. Her ne kadar çalışıyor olsa da onu daha az yoracak bir ortama geçebilirsiniz.

Siz uyurken de dışarıdan gelecek olan muhtemel tehditlere karşın sürekli olarak analiz yapan beyniniz karanlık ışıksız ve sessiz ortamlarda daha rahat olacaktır.

Özellikle mavi ışık ve direk ışıklarından mümkün olduğunca uzak kalmanız kaliteli uyku konusunda büyük adım atmanızı sağlayacaktır. Odanız ortalama bir sıcaklıkta olmalıdır. Ne soğuk ne sıcak. Bunların yanı sıra diğer dış etkenlerden kurtulmak için göz bantları ve kulak tıkaçları da kullanabilirsiniz.

3 – Gün içindeki Masum Şekerlemeleri Bırakın

Uyku kalitesini arttırma ve kaliteli uyku çekmek için yapmanız gereken belki de bırakması zor bir alışkanlık bulunuyor. Gün içinde kestirmek. Her ne kadar gün içinde kestirmek bazı durumlarda öneriliyor olsa da kaliteli bir uyku hayatı için önerilmeyenler arasında yer alıyor.

Gün içinde kestirmeden çok zorlanıyorum diyenlerdenseniz yarım saati geçmeyecek düzeyde özellikle öğren saatlerinde bir uyku çekebilirsiniz. Sonrasında kestirmeler olmadan geceye kadar dayanmalısınız.

4 – Gün İçindeki Hareket Miktarını Arttırın

Gün içinde ne kadar hareketli olursanız gece daha kaliteli bir uyku çekersiniz. Özellikle spor yapan birisiyseniz bu durumda oldukça şanslısınız. Spor sonrasında hücreler kendisini yenilemek için acil bir şekilde dinlenme moduna geçmeye çalışacaktır. Uykuya hızlı dalabilmenin yanı sıra vücudunuz kaslarını onarabilmek için en iyi uykuyu sizlere sunacaktır.

Sadece spor yamak değil, günlük 10.000 adım yürümek bile uyku kalitenizi en üst seviyeye çıkartmak için yeterli olacaktır. Bunları da yapamıyorsanız mutlaka yataktan çıkmadan yapılan “uyku öncesi egzersizleri” yapmalısınız.

5 – Kafein Tüketimi Günün Belirli Saatlerinde Olmalı

Kaliteli uyku çekmek ve iyi bir uyku hayatı için kafein tüketimine dikkat etmelisiniz. Özellikle kahve seven birisiyseniz bu madde sizi biraz zorlayabilir. Kafein alımını günün erken saatlerinde yapmanız akşama kadar kafeinin gereken yere ulaşmasını sağlayacaktır.

Uyku zamanına yakın alınan kafein vücudunuzun daha aktif olmasına neden olacağı için uyku kalitenizi de düşürmektedir. Vücudunuz dinlenmek için harcaması gereken enerjiyi kan hücrelerinizde dolaşan kafeini harcamak için kullanacaktır. Bu da dinlenme olmadan geçen bir uyku hayatına işarettir.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Kl. Psk. Utku Türkmeneri için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Kl. Psk. Utku Türkmeneri Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt