Yükleniyor
Topuk Dikeni Nedir? Nasıl Tedavi Olunur?

Topuk Dikeni Nedir? Nasıl Tedavi Olunur?

  • Topuk Dikeni Nedir? Nasıl Tedavi Olunur?
  • Topuk Dikeni Nedir? 
  • Topuk Dikeni Nasıl Olur? 
  • Topuk Dikeni Nasıl Anlaşılır?
  • Topuk Dikeni Nasıl Geçer?
  • Topuk Dikeni Doğal Yolla Geçer mi?

Topukta farklı sebeple meydana gelebilen ağrılar olabilir. Bunlar içerisinde en sıkıntı çektiren topuk dikeninin çektirdiğidir. Topuk dikeni genel olarak yüksek topuk giyinen kadınlarda, sert zemin üzerinde sert hareketler yapmakla oluşabilir. Topuk dikeni ağrısı genel olarak tabanda bir çivi batması ya da taş batması hissiyatı oluşturur. Peki bu topuk dikeni nedir, nasıl tedavi edilir?

Topuk Dikeni Nedir? 

Topuk dikeni, topuk kemiğinin zemininde kalsiyum birikmesiyle kemik çıkıntısının meydana gelmesi durumudur. Ayakta yüksek ağrıya sebep olan bu hastalık hayatınızı şiddetli olarak sıkıntıya düşürebilir. Topuk tedavisi için bazı pratik yolları fizik tedavi uzmanları açıkladı.

Topuk Dikeni Nasıl Olur? 

Topuk dikeni, ayağınızın tabanında yer alan plantar fasia denilen zar tabakasının kronik olarak deforme olması sonucunda oluşan ciddi bir sağlık sıkıntısıdır. Tam olarak bir kemik rahatsızlığı değildir. Tam olarak bağ dokusu ile kasların usun süre gerginliği sebebiyle oluşur. Genel olarak görülen sebeplerinden biri sert zeminlerde koşmak yürümek ve zıplamakla oluşur. Bunların tekrarlanmasıyla oluşum hızı artar. Stres ve yoğun kilo da bu rahatsızlığı hızlandıran süreçlerden biridir.

Topuk Dikeni Nasıl Anlaşılır?

Ayağınızda oluşan bir ağrının rahatsızlığı sizin için pek önemsiz görünse de ciddi rahatsızlıkların özellikle topuk dikeninin başlangıç belirtisi olabilir. Bu ağrı yoğun olarak sabahları baş gösterir. Yataktan kalktığınız anda zemine basmanız bir süre sizin için işkence haline gelebilir. Topuk dikeni rahatsızlığının ilerlemesi halindeyse sabah görülen bu ağrılar tüm gün hayatınızı etkileyen bir boyuta ulaşabilir. Hastalığın çok ileriki safhalarında ağrılar dinlenme pozisyonunda olduğunuzda da devam edebilir.

Topuk Dikeni Nasıl Geçer?

Tedavinin ana amacı, ayağa olan baskıyı azaltmak ve ağrıyla oluşan iltihabı kontollü bir şekilde atıp, doku detavisine yönelmek ve yumuşak olan dokuların esnek hallerini arttırmaktır. Uzun süreli dinlenme, ayağa uygulanacak basınç seviyesini azaltacağı gibi bölgedeki iltihabın da dağılmasını buna ilişkin ağrı ve şişliklerin de giderilmesine faydalı olacaktır. Bu aşamada bu presi de destekleyici unsur olur.

Fizik tedavi uzmanınızın da önereceği, baskı hafifletici ayakkabıların kullanılması ve ayakkabının içine topuk kısmına halka şeklinde koyacağınız bir aletle baskı ve ağrının hafifletilmesine destek olunur. Başka tedavi yöntemleri de bulunur. Bunlardan biri şok dalgası tedavisi bir diğeri de yüksek ses dalgalarının topuk bölgesine verilmesiyle topuktaki ilgili bölgenin iyileşmesine destek olur. Gerekli durumlarda cerrahi uygulama gerekebilir ve bu durumda topuk dikeninin alınması için operasyon gerekebilir.

Topuk Dikeni Doğal Yolla Geçer mi?

Topuk dikeni rahatsızlığı başlangıç seviyelerinde doktor destekli, doğru ayakkabı tercihi ile doğal olarak geçebilir. Bu ağrı genel olarak sert tabanlı ayakkabı sebebiyle meydana gelir. Bu yüzden ağrı çektiğinizi düşündüğünüzde doktorunuza danışarak yumuşak tabanlı ayakkabılar ve istirahatle bundan kurtulabilirsiniz.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Recep Çalışkan için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Recep Çalışkan

Ortopedi ve Travmatoloji

Op. Dr. Recep Çalışkan Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt