Yükleniyor
Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği) Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği) Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

  • Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği) Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi
  • Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit) Nedenleri Nelerdir?
  • Tenisçi Dirseği Belirtileri Nelerdir?
  • Lateral Epikondilit Tedavisi Nasıl Olur?

Lateral epikondilit yani bilinen adı ile tenisçi dirseği, dirsek bölgesinde oluşan ağrıya denir. Dirseğin dış kısmında yani lateral kısmında oluşan tendonları içeren bir durumdur. Tendonların görevi kas gücünü kemiğe iletmektir.

Buradaki kasların görevi, ekstantör karpi radialis brevis, el bileğini hareket ettirmeye ve dengelemeye yardımcı olmaktadır. Tenisçi dirseği (lateral epikondilit) tendonun tutunmasının dejenere olmasına ve bölgeye çok daha stres binmesine sebep olur.

Lateral epikondilit hastalığına tenisçi hastalığı denmesinin sebebi kaldırma, kavrama ve tutma gibi bu kasın etkili olduğu aktivitelerde daha fazla ortaya çıkmasından kaynaklanmaktadır. Fakat sadece bu hastalığa sahip olanlar tenisçiler değildir. Birden fazla spor veya aktivitede ortaya çıkabilmektedir.

Dirsek etrafında bulunan bir veya birden çok tendonun iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. İltihaplar geçmez ve devamlılık gösterirlerse tendonlarda yıpranma ve aşınma gözlenebilir. Bu durumda tendonlarda kalınlaşma ve şişme gözlemlenir.

Dirsekte olan ekstansör karpi radialis brevis kasında bu sıklıkla gözlemlenmektedir. Dirseğin dış kısmında oluşan hasar ve ağrıya ‘’lateral epikondilit’’ denirken iç durumda oluşan ağrı ve hasara da golfçü hastalığı denilmektedir.

Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit) Nedenleri Nelerdir?

Dirseğin dış kısmında oluşan yoğun ağrı hissi şikâyeti olanlar için uzmana başvurmanın başlıca nedenlerinden biridir. Dirseğin dış kısmında yani lateral bölgesinde oluşan yoğun ağrı, hareketlerinde kısıtlılık, kavrama gibi hareketler yapıldığında görülen ağrı tendonun üzerine binen aşırı yük sonucu oluşmaktadır.

Zamanla tendonda oluşan hasar beraberinde şişlik, ağrı ve hareket kısıtlamasına neden olmaktadır. Yapılan hareketler ile birlikte ağrı ilk başlarda dirsekte başlar ve zamanla elin hareketlerini de kısıtlamaktadır.

Sürekli kullanım sonucu yani ağır iş yapanlar veya ev hanımları gibi sürekli tekrar eden işlerde bulunanlarda lateral epikondilit görülmektedir. Örnek vermek gerekir ise; bir kasabın sürekli aynı elini kullanarak et kesmesi sonucunda tendona aşırı yüklenmesi sonucu tenisçi dirseği problemi ortaya çıkabilmektedir. Veya dirseğe gelebilecek herhangi bir sert darbe ile tendonlarda ve kasta oluşacak hasarlarda da bu rahatsızlık ortaya çıkabilmektedir.

Tenisçi Dirseği Belirtileri Nelerdir?

Sürekli tekrarlanan iş sonucunda dirsekte meydana gelen ağrı, şişlik, el ve bilek hareketlerinde kısıtlama ve ağrı belirtiler arasındadır. Bir aktivite yaparken oluşan ağrı ilk olarak dirsekte görülmekle beraber daha sonrasında ele kadar ağrı görülmesi mümkündür. Bazı dirsek hareketlerinde ağrı görülebilmektedir. Dirsekte sıcaklık artışı, şişlik ve kızarıklık görülmesi hastalığın belirtileri arasında yerini almaktadır.

Lateral Epikondilit Tedavisi Nasıl Olur?

Genel olan lateral epikondilit (tenisçi dirseği) hastalığında ilk olarak başvurulan yöntem ameliyat değildir. İlk başlayan ağrılarda uzmanlar buz kompresi, ilaç, dinlenme ve kolu bir süreliğine kullanmayarak dinlendirmelerini önermektedir.

İlaç ve dinlenme ile geçmeyen ağrılarda dirseklik kullanımı (hareket kısıtlaması için) ve fizik tedavi önerilmektedir. Bu tedaviler altı ile sekiz ay arası uygulanmaktadır. Bu tedaviler genelde ileri olmayan vakalarda %10 işe yaramaktadır. %10’luk dilimde kalanlara ise ilaç ve fizik tedavi işe yaramadığı taktirde ameliyat ile müdahale edilmektedir.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Recep Çalışkan için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Recep Çalışkan

Ortopedi ve Travmatoloji

Op. Dr. Recep Çalışkan Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler