Yükleniyor
Kadın Hastalıkları Adet Düzensizliği

Kadın Hastalıkları Adet Düzensizliği

  • Kadın Hastalıkları Adet Düzensizliği
  • Adet Düzensizliği Tedavisi

Sağlıklı üreme çağına gelmiş kadınlarda adet sıklığı 21 ile 35 gün aralığında olmalıdır. Yani 35 günden seyrek 21 günden sık olmamalıdır. Adet olma sıklığı 21 günden kısa olursa burada bir adet düzensizliği söz konusudur. Bu iki değer dışındaki adet düzeni anormal kabul edilir. Bu durumda hemen durum tespiti yapılıp tedavi altına alınmalıdır. İstisna durumlarda adet düzeninde bozulmalar olabilir, ergenliğe geçiş yıllarında ve menopoza geçiş yıllarında adette düzensizlik görülebilir ve bu normaldir. Adet görmek en basit deyişle, rahim içi dokunun kanama geçirerek dökülmesi demektir. Toplamda 3 evreden oluşmaktadır.

  • İlk evre folikül evrede yumurta seçilir ve olgunlaşma sağlar.
  • İkinci evrede ise olgunlaşan yumurta patlar ve bu evre ovulasyon evresi ismini alır.
  • Üçüncü evrede ise gebeliğe doğru atım atılan yâda yumurtanın spermle buluşamayıp dışarı kanama yoluyla atıldığı evredir.

Adet Düzensizliği Tedavisi

Tedavi noktasında hormonal yâda cerrahi tedavi uygulanabilmektedir. Hastanın yaş faktörü göz önünde bulundurularak bazı durumlarda ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir. Adet olmayan her kadında yaşı her ne olursa olsun menopoz sorgulaması yapılmalı. Artık zaman bize gösterdi ki 20 yaşında bir kadın menopoza girmiş olabilmektedir. Aile öyküsü bir diğer önemli husustur.

Hormonal sebeplerden de adet düzensizliğinin oluşacağı unutulmamalıdır. Prolaktin hormonu kesintiye uğrarsa adet kesilmesine sebep olur. Diyabet, aşırı egzersiz, aşırı kilo, stres adet düzensizliğine yol açan gene başlıca etmenlerdendir.

Yaşamı tehdit eden ağır vakalar ağır beslenme bozuklukları blumia nevroza anekriyosa nevroza gene adet düzensizliğinin baş sebeplerindendir.

Adet 40 yaşını geçmiş kadınlarda düzensizleşmeye başlamıştır. Bu yaş menopoz döneminin yaklaştığıadet ortalama olarak 3-8 gün arası sürmeli ve günde ortalama 2-3 ped kanama olmalıdır. Yıl içeresinde 10-13 civarında adet görmek normaldir. Adet anında kullanılacak ağrı kesicilerde doktora danışılmalıdır. Ayrıca adet çok olursa vücuttan dışarı çıkan kirli kan miktarı da çok olur düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Oluşan fazla kanama kadında kansızlık demir eksikliği benzeri birçok hastalığa sebep olacaktır.

Kullanılacak kan cıvıtıcı ya da kan pıhtılaştırıcı haplar kanamayı artırır ve adet ara zamanında da kanamalara sebep olur.

Adet düzensizliği artık her yaşta olabildiği için muhakkak tıbbi tedavi olunması gereken bir konudur ve doktor gözetiminde ve denetiminde tedavi süreci olmalıdır.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Funda Doğaroğlu için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Funda Doğaroğlu

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Funda Doğaroğlu Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt