Yükleniyor
İntroduktal Papillom Nedir?

İntroduktal Papillom Nedir?

  • İntroduktal Papillom Nedir?

İntroduktal Papillom meme başı altında süt kanallarının içerisinde gelişir. İyi huylu bir meme tümörüdür. Orta yaş ve yeni doğum yapmış kadınlarda görülmektedir. en sık olarak şikayetleri meme başı akıntısı ile karşılaşılmaktadır. İntroduktal Papillom meme başı akıntısı kahverengi ve sarı renkte, bulanık bir kıvamda meydana gelmektedir. Bu akıntılar bazı durumlarda kendini kanlı şekilde gösterebilmektedir. Meme başı akıntısından alınacak sürüntü yöntemi ile patolojik incelemeye gönderilir ve bu şekilde yanı konulabilmektedir. Bu tümörün ciddi sorunlara yol açmasından kaynaklı olarak, gerektiği durumlarda içinde bulunduğu süt kanalları ile birlikte çıkartılarak tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bu rahatsızlıklar memede meydana gelen küçük ve ele gelmesi muhtemel olmayan iyi huylu tümörlerdir. Bu iyi huylu tümörler, kan damarlarından oluşmasından dolayı kanlı akıntılara sebebiyet verebilmektedir. Aynı zamanda fibröz dokudan da oluşmaktadır. Orta yaş bayanlarda görülme nedenlerinden dolayı 35 yaş ile menopoza girme yaşına kadar bayanlarda nadiren görülen bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tümörün alınması gereken durumlarda papillom ve süt kanalı bir arada çıkarılması gerekmektedir. Bu işlem ciddi bir cerrahi müdahale gerektirmektedir. Çıkarılan bu dokuda kanser riskine rastlanıldığı zaman hastanın ek olarak kanser tedavisi de görmesi gerekmektedir.

Tetkik uygulama alanlarında; 40 yaşına kadar olan bayanlarda; meme ultrasonografi, meme elastografi; 40 Yaşından sonra ise gene bu uygulamaların yanı sıra mamografi ile bulgular saptanabilmektedir. Hasta sayısı oldukça az olan bu durumda yaşanan yan etkiler ve oluşumlar için hasta takibi yapılması ne yazık ki ciddi bulgular doğrultusunda ortaya çıkmamıştır.

İntroduktal Papillom meme başının arkasında bulunan süt kanallarının içerisinde bulunduğu için, ulaşım bakımından ve görülme bakımından kolaylıkla rastlanılan iyi huylu tümörlerdir. Orta yaşlı kadınlarda sıkça görülmesinin nedeni hem annenin doğurganlık evresinde bulunmasından kaynaklı hem de meme dokusunun bu yaş aralığında kendi yapısını yenilemenin yavaşlamaya başladığı dönemlerdir. Akıntı renklerine göre bulgu hakkında karar veriliyor olsa da asıl meme ultrasonu sayesinde bulunan bulgularda, tümörün yapısının şekli ve görüntüsü kanserli hücre olup olmadığı konusunda bilgi vermektedir. Kanser açısı oluştururken bu durumun risk faktörü minimum seviyelerdedir. Gerekirse cerrahi müdahale ile temizlenen bölge için çoğu zaman ameliyat yerine ilaç tedavisi kullanılmaktadır.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Funda Doğaroğlu için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Funda Doğaroğlu

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Op. Dr. Funda Doğaroğlu Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler