Yükleniyor
Hamileyken Yoga Yapılır Mı?

Hamileyken Yoga Yapılır Mı?

  • Hamileyken Yoga Yapılır Mı?
  • Hamile Yogası Nedir?
  • Hamile Yogasının Faydaları Nelerdir?

Yoga, hamilelik sırasında aktif kalmanın harika bir yoludur. Bu yüzden gebelik döneminde yoga yapılabilir. Bu aktivite fiziksel ve zihinsel faydalar sunarken aynı zamanda düşük bir etki yaratır. Peki, hamileyken yoga yapmak ne gibi avantajlar sunar?

Hamile Yogası Nedir?

Doğum öncesi yoga, bedenle birlikte zihni ve ruhu da harekete geçiren uyarlanabilir bir egzersiz yaklaşımıdır. Prenatal yoga şeklinde de bilinir. Nazikçe esneme ve güçlendirme, zihinsel merkezleme ve nefes konusunda daha fazla farkındalık geliştirmeye odaklanır.

Hamile Yogasının Faydaları Nelerdir?

Doğum öncesi yoga etkili bir egzersizdir. Doğum öncesi yoga dersleri çok popülerdir ve bir kardiyovasküler egzersizle eşleştirildiğinde yoga, anne adaylarının formda kalması için ideal bir yol olabilir. İster acemi ister deneyimli olun, yoga sizi zinde tutabilir, kaslarınızı güçlendirebilir ve hamilelik sırasında dengenizi ve dolaşımınızı iyileştirebilir. Tüm bunlar eklem sağlığınızı en iyi şekilde destekleyecektir. Yoga size derin nefes almayı ve bilinçli olarak rahatlamayı öğretir. Tam olarak nefes almayı öğrenmek, bir yoga dersinde öğreneceğiniz ilk şeylerden biridir. Yogada uygulanan nefes alma tekniğini kullanmak için burnunuzdan yavaşça hava alır, karnınızı genişletirken ciğerlerinizi hava ile doldurur ve burnunuzdan nefes verirsiniz.

Hamilelikte yoga yapmak, sizi doğuma iyi bir şekilde hazırlar. Yoga sayesinde nefes tekniklerini öğrenir ve en çok ihtiyacınız olduğu zamanda sakin kalmayı bilirsiniz. Acı çektiğinizde veya korktuğunuzda, vücudunuz adrenalin üretir ve doğumun ilerlemesini sağlayan bir hormon olan oksitosini daha az üretebilir. Düzenli bir yoga pratiği, acı hissettiğinizde kendinizi kasma dürtünüze direnmenize yardımcı olacaktır. Yogada gevşeme uygulayarak, stresli durumlarla başa çıkmak için kendinizi daha donanımlı bulacaksınız.

Yoga, sizin ve bebeğiniz için riskleri azaltır. Doğum öncesi yoga hamilelik komplikasyonları yaşama şansınızı, ağrı ve stres durumunuzu ve hatta prematüre doğum riskini azaltır. Yoganın faydaları hamileliğiniz ve fiziksel sağlığınız ile sınırlı değildir. Doğum öncesi yoga yapmak başka gebelerle tanışmak ve bir topluluğun parçası olmak için ideal bir yoldur. Başkalarıyla birlikte olumlu, destekleyici bir ortamda olmak size düzenli bir duygusal destek verebilir ve egzersiz yapmaya devam etmek için motive olmanızı sağlayabilir.

İlk olarak, bir yoga programına başlamanızın veya devam etmenizin sizin için uygun olduğundan emin olmak için doktorunuzla bu konuyu konuşmalısınız. Eğer hamilelikte yoga yapmanız için herhangi bir sakınca yok ise işinde profesyonel olan bir eğitimciden destek alabilirsiniz. Egzersiz sırasında susuz kalmamak adına yeterince su tüketmeyi de unutmamanız gerekiyor.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Sıtkı Güven için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Sıtkı Güven Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt