Yükleniyor
Folik Asitin Hamilelikteki Önemi

Folik Asitin Hamilelikteki Önemi

  • Folik Asitin Hamilelikteki Önemi

Folik Asit yapısında karbon, hidrojen, oksijen ve azot elementlerini içeren bir asittir. Folik asit B9 grubu vitamini olup, folik asitin vücutta depolanmadığı göz önünde bulundurularak, besinlerle ya da dışardan takviye edici ilaçlarla vücuda her gün yeterli miktarda olarak alınması gerekmektedir. Bu B9 vitamini özellikle yeşil yapraklı sebzelerde; mercimek, bezelye gibi bakliyat gruplarında; fıstık, fındık gibi kuruyemişlerde ve muz, kavun gibi meyvelerde çeşitli miktarlarda bulunmaktadır. 

Günümüzde hamile kadınlar, hamile kalmadan önceki süreçte ve hamilelik boyunca hem kendileri hem de doğacak bebekleri için geniş kapsamlı araştırmalar yapmaktadırlar. Bu araştırmalarını internet, bebek ve anne sağlığı üzerine okudukları kitaplar ve ne yazık ki kulaktan dolma bilgiler oluşturmaktadır. Bilgi çağında olmamızdan ötürü kolayca edinebildikleri bu bilgilerle, hamilelik durumlarıyla ilgili gittikleri sağlık merkezinde, bu alanda uzman doktorun karşısına çıkmaktadırlar. Burada uzmanın hamilelikle ilgili sorduğu veya incelediği ilk nokta folik asit ile ilgili olabilmektedir. Hamilelik öncesi vücutlarında kronik hastalıklarla ilgi olarak araştırma yapmayı gerekli gören anne adaylarımız dışında, hiçbir bilgi edinme gereği görmeyen annelerimiz ve anne adaylarımız folik asit kontrolü aşamasında endişeye düşmektedir. Çünkü, bebeğin sağlığı açısından annenin vücudunda bulunan folik asit miktarının hamilelikten en az üç ay öncesinin kontrol sürecine dahil edilmesi beklenmektedir. 

Bir B9 vitamini olan folik asitin insan sağlığı açısından vücutta belli bir oranda bulunması çok önemlidir. Fonksiyonlarına gelince folik asitin faydalarına da değinmek gerekmektedir. Öyle ki; uyarma işlemi yürüten folik asit akciğerlerin vücudun geri kalan kısmına oksijen taşımasına yardımcı olması açısından çok önemli bir bileşiktir. Ayrıca folik asitin hücrelerin istenen boyuta gelmesinde ve işleyişi hakkında çok önemli bir desteği söz konusudur. Folik asit bütün bunlarla birlikte damar sertliğini önleyerek, kalp krizi ve felç gibi durumlara karşın vücudu bir kalkan gibi korumaktadır. İlaveten folik asit kemik iliğinde beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin yapımında aktif rol oynamaktadır. DNA ve RNA yapım aşamasında ve karbonhidratların hücrelerin yapısına taşınacak enerjiye çevrilmesinde fonksiyonu büyüktür. Folik asitin vücutta 400 mcg ölçüsünde bulunması, kansere karşı vücutta bulunan diğer bileşiklerin aktifliğini artırmaktadır. Bu B9 vitamini hem kadında hem de erkek de üreme sistemlerinde hücrelerin oluşumunda ve gelişiminde katkısı olduğu için çocuk düşünen kişiler için çok önemli bir asittir. 

Folik asit hamilelerde, bebek gelişimini destekleyen özellikleri ve yararları olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Çünkü folik asit ile ilgili yapılan araştırmalar; folik asit anne karnındayken, bebeğin beyin ve omurilik fonksiyonlarının gelişimi için oldukça gerekli olduğunu göstermektedir. Öyle ki; anneden bebeğe yeterli miktarda folik asit aktarımı olmazsa bebeğin nörolojik ve omurilik hücreleri gelişimini tamamlayamaz hale gelmektedir. Bu şekilde doğan bebeklerin beyin ve duruş fonksiyonları bir bütün olarak gelişmediği için buradan sonrası için yapılabilecek pek bir şey kalmamış demektir. Buradan anne karnındayken bebeğin folik asite gereksinim duyduğu görülmekte olup, anne adayları bu asiti doktor kontrolünde dışarıdan takviye edici unsurlarla alabilmektedir. Çeşitli ilaç ve iğnelerle vücuda alınan folik asit besinlerle alındığı şekline benzer biçimde işlevlerini yerine getirebilmektedir. 

Sonuç olarak, çocuk düşünen anne adayları hamilelik gerçekleşmeden önce vücutlarında bulunan folik asit miktarı hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar ve bunun gayretini taşımalıdırlar. Çocuğun sağlıklı bir birey gibi yaşamını sürdürmesi için annenin çocuğuna karşı ilk vazifesi folik asit miktarını kontrol ettirmek olmalıdır. Devletin folik asit gerçeğini ve faydasını idrak etmesiyle folik asite erişim çok kolay bir hale gelmiştir. Doktor kontrolünde alınan bu vitamin gelecek nesillerde daha sağlıklı bireyler yetişmesi için çok önemlidir. 

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Sıtkı Güven için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Sıtkı Güven Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt