Yükleniyor
Anoreksiya Nervozo Nedir? Belirtileri Tedavi Süreci Nasıl İşler ?

Anoreksiya Nervozo Nedir? Belirtileri Tedavi Süreci Nasıl İşler ?

  • Anoreksiya Nervozo Nedir? Belirtileri Tedavi Süreci Nasıl İşler ?
  • Anoreksiya Nervozo Nedir? Belirtileri Tedavi Süreci Nasıl İşler ?
  • Anoreksiya Nervozo Belirtileri Nelerdir?
  • Anoreksiya Nervozo Nedenleri Nelerdir?
  • Anoreksiya Nervozo Tedavisi Nelerdir?

Anoreksiya Nervozo Nedir? Belirtileri Tedavi Süreci Nasıl İşler ?

Anoreksiya genellikle çocukluktan ergenliğe geçme evresinde kadınlarda meydana gelen, düzensiz beslenme sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Anoreksiya Nervozo fiziksel bir bozukluk olarakta niteleyebileceğimiz, gereksiz kilo kaybıdır. Psikolojik bir hastalık olmakla beraber, kilosunu takıntı haline getiren bireylerde görülme olasılığı yüksektir. Bunun sebebi sahip oldukları kiloyu fazla görmeleri ve bunun neticesinde kendilerine doğru olmayan diyet listeleri oluşturmaları, gerekli kütle endeksinin altında bir kiloda kendilerini görmek istemeleridir. Anoreksiya Nervozo zamanla iştahın kapanmasına ve vücut direncinin düşmesine neden olur.

Anoreksiya Nervozo Belirtileri Nelerdir?

Anoreksiyanın en önemli belirtisi fiziksel bir bozukluğa sebep olmasıdır. Yemek yeme isteğinin kaçması, karbonhidrat içeren bütün besinlerden uzak durulmasıdır. Ani kilo kaybı gözükmesi, vücut direncinin olması gerekenden aşağı da olmasıdır. Bu hastalığın kişi üzerinde yarattığı, sürekli olarak tartılma isteği, gerçek kilosunu kendi dışında kimseye açıklayamama , giyilen kıyafetleri sürekli bol seçmeleridir. Zorla yedirilmeye çalışıldıkları taktirde yediklerini hemen kusma isteği doğururlar. Anoreksiya Nervozo davranış bozukluklarına da neden olmaktadır.

Anoreksiya Nervozo Nedenleri Nelerdir?

Çocukluktan, ergenliğe geçerken karşılaşılan bu hastalığın tam olarak bir nedeni yoktur. Daha çok fiziksel görünüşlerinden tatminsizlik ve sahip oldukları kilonun çok daha altında olmak istemelerinden ötürü meydana gelen bir hastalıktır. Anoreksiyaya gerekli müdahaleler yapılmadığı taktirde kişinin ölümüne kadar yol açabilmektedir.

Anoreksiya Nervozo Tedavisi Nelerdir?

Anoreksiya hastalığında uzman kişiler tarafından tedavi edilmesi gerekir. Bu süreçte hasta gerekli kilosunun %30’unu kaybetmiş ise uzman hekimler tarafından hastane ortamında tedavi edilmesi gerekir. Düzenli olarak kilo takibi ve bulunduğu durumdaki psikolojik kontrolü yapılması gerekir. Bu süreçte aile desteği oldukça önemlidir. Hasta durumu atlattıktan sonra, gerekli kiloya ulaşsa bile belli aralıklarla hastane gözetiminde kontrol edilmesi gerekir.

Alanında Uzman İç Hastalıkları Uzmanlarımızdan Bilgi Almak için Tıklayın 

İç Hastalıkları Doktorları - Ücretsiz Randevu Al

#içhastalıkları
Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Muhammet Cabır Özdemir için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Muhammet Cabır Özdemir

İç Hastalıkları

Uzm. Dr. Muhammet Cabır Özdemir Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler