Yükleniyor
Meme Kanserine Karşı Elle Muayene Nasıl Yapılmalıdır?

Meme Kanserine Karşı Elle Muayene Nasıl Yapılmalıdır?

 • Meme Kanserine Karşı Elle Muayene Nasıl Yapılmalıdır?
 • Elle Muayene Nasıl Yapılmalıdır?
 • Mamografi Nedir?

Meme kanseri, günümüzde oldukça sık rastlanan kanser türlerinden biridir. Dünya üzerinde milyonlarca kadında görülen meme kanseri, özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Meme kanserinin erken tanısında kadınların belirli periyotlar ile kendilerini kontrol etmeleri oldukça önemlidir. 20 yaşını aşmış olan her kadının, ayda bir defaya mahsus olmak üzere elle muayene yapması gerekmektedir.

Elle Muayene Nasıl Yapılmalıdır?

Meme kanserinde kendi kendine muayene erken teşhis edilebilmesi adına hayati bir önem taşımaktadır. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen ve hatta tarif edilen elle muayene ise şu şekilde olmalıdır:

 • Kadınların kendi kendini muayene ederken ayna karşısında ve yeteri kadar ışık alan bir alanda olması gerekmektedir. Ellerin bele koyulmalı ve her iki memede de renk, şekil, büyüklük ya da yapıda farklılık gibi herhangi bir şekil değişikliği olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ardından eller başın arkasına koyulmalı ve aynı şekilde gözlemlemeye devam edilmelidir.
   
 • Meme kanserinde elle muayenede ikinci aşama, ayna karşısında sol göğsü sağ elle, sağ göğsü ise sol elle kontrol etmektir. Bu şekilde her iki meme üzerinde küçük daireler çizercesine hafif bastırarak herhangi bir şişlik ya da sertlik olup olmadığı kontrol edilmelidir.
   
 • Her iki memenin ucu parmakların arasına alınmalı ve çok fazla sıkılmadan muayene edilmelidir.
   
 • Göğüs kontrolünün ardından her iki koltuk altının, elin tersi ile kontrol edilmesi gereklidir.
   
 • Kendi kendine muayeneyi duşta iken ıslak ve sabunlu cilt üzerinde gerçekleştirmek daha kolay olacaktır.

  Ayrıca elle muayenenin tüm aşamalarını sırt üstü yatar pozisyonda, kontrol edilecek olan memenin altına destek koyarak gerçekleştirilmelidir. Muayenenin sonunda dikkat çekici ya da şüphe duyucu bir durum olduğu takdirde en kısa süre içerisinde bir uzmana danışılması gerekmektedir.
   

Mamografi Nedir?

Mamografi, kendi kendine muayene esnasında teşhis edilemeyecek kadar ufak olan kitlelerin tespiti amacıyla az dozda çekilen bir göğüs röntgenidir. Kadınların gerçekleştirmiş olduğu elle muayene esnasında anlaşılamayacak kadar küçük olan kitleler, bu cihaz ve röntgen sayesinde tespit edilebilmekte ve bu şekilde tanısı koyulabilmektedir. Üstelik mamografi sayesinde meme kanserinden kurtulma olasılığı yüzde 95 olarak bilinmektedir. Dolayısıyla bu gibi durumlarda çekilen mamografinin kalitesi ve uzman tarafından yapılan yorumun doğru olması hayati bir önem taşımaktadır.

Bu makaleyi yazmış olan, Op. Dr. Tahir Sarıçam için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Op. Dr. Tahir Sarıçam

Genel Cerrahi

Op. Dr. Tahir Sarıçam Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler