Yükleniyor
Kolon Kanseri Nedir? Kolon Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kolon Kanseri Nedir? Kolon Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  • Kolon Kanseri Nedir? Kolon Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
  • Kolon kanseri sebepleri ve risk faktörleri
  • Polipler:polip nedir?
  • Kolon kanseri belirtileri nelerdir Bağırsak kanserinin en önemli belirtisi:
  • Kolon kanseri teşhisi nasıl yapılır?
  • Kolon kanserinin tedavi yöntemleri nelerdir?

Sindirim sisteminin anüse bağlanan en son bölümü olan kalın bağırsak, 1,5, 2 metre arasında değişmektedir. Kalın bağırsak, kolon ve rektumdan meydana gelmektedir. Rektum: kalın bağırsağın anüsten 12 santimlik dışkının depolandığı bölümüne denilir. Kolon ise rektumdan sonraki kalın bağırsak bölümüdür. .

İnce bağırsakta büyük bir bölümü sindirilmiş olan besinler kalın bağırsağa gelmekte ve en son olarak, kolon denilen bölgede tekrar ayrışarak, içerisindeki su ve mineralleri ayrıştırarak geriye kalan kısmı anüs yoluyla atmak için rektuma gönderilir.

Kalın bağırsağın kolon bölgesinde meydana gelen kansere kolon kanseri denilir. Kolon kanserinin erken teşhis edildiği durumlarda, tedavisi mümkündür. Fakat fark edilmediği durumlarda: kalın lenf bezlerine, mide, dalak veya kan yoluyla diğer organlarada bulabilmektedir.

Kolon kanseri sebepleri ve risk faktörleri

  • Yas faktörü
  • Genellikle 50-60 yaşındaki kişilerde hastalığa yakalanma oranı daha fazladır.
  • Genetik faktörler
  • Aile bireyleri arasında kolon kanserine yakalanan kişi veya kişiler varsa bu yaşa yakın bir zamanda kolonoskopi yaptırılmalıdır.

Polipler:polip nedir?

Kalın bağırsağın içerisini örten tabakanın normalin dışında büyüyerek bağırsak kanalına çıkıntı yapmasına denilir. Diğer adıyla tümör olarak bahsedilen bu çıkıntılar iyi huylu ve kötü huylu olarak ikiye ayrılmaktadır. Fakat iyi huyluda olsa ilerleyen dönemlerde kötü huylu tümöre çevrilme riski bulunmasından dolayı alınması gerekmektedir

İnflamatuar bağırsak hastalığı Crohn ve ülseratif kolit bağırsak iltihapları gibi hastalıklar, kolon kanserine dönüşme riskini arttırmaktadır

Sağlıksız yaşam biçimi

Lif bakımından düşük gıdalar tüketenler, sigara ve alkol tüketen, şeker hastalığı olanlar, aşırı şişmanlık durumu olanlar veya hareketsiz yaşam biçimi olan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski fazladır

Kolon kanseri belirtileri nelerdir Bağırsak kanserinin en önemli belirtisi:

Sık tuvalete gitme gibi durumların görülmesidir Sürekli ishal veya kabızlık, dışkıda incelme, dışkıdan veya anüsten kan gelmesi, dışkıda yumurta akına benzer salgının görülmesi en önemli belirtilerdendir. Ayrıca hastalığın ilerlediği durumlarda şişkinlik ağrı gibi durumlar meydana gelmektedir. Dışkı yaparken zorlanma ağrı duyma, demir eksikliğine bağlı kansızlık, kilo kaybetme ve karın bölgesinde kitle oluşumu n kolon kanseriyle ilgili bulgulardır.

Kolon kanseri teşhisi nasıl yapılır?

Teknolojinin ilerlemesiyle kolon, bağırsakta kanser gibi hastalıkların teşhisi daha kolay hale gelmiştir. Kolonoskobi yöntemiyle hastalığın erken teşhisi mümkündür. Kolonoskobiyle kansere dönüşme riski olan polipler alınabilmektedir. Kesin tanı için kolonoskobi yapılırken hastadan bir parça alınarak patolojik incelemeye gönderilir.

Kolon kanserinin tedavi yöntemleri nelerdir?

Kolonkanseri tedavisinde en önemli basamak kolonoskobi yöntemiyle poliplerin alınır. Ancak hastalığın ilerleyip diğer organlara zarar vermesini önlemek için kemoterapi yöntemi uygulanır.

Kolon kanserini engelleme yolları Kolon kanserinden korunmanın birinci şartı lifli gıdalarla beslenmektir. Ayrıca kalsiyum, d vitamini alınması, spor yapmak ve yeterli su içmek korunmanın ilk şartıdır. Ayrıca kolon kanserine yakalanma riskine sahip olan kişilerin düzenli takıp içerisinde olması gerekmektedir.

Bu makaleyi yazmış olan, Doç. Dr. Nuri Okkabaz için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Doç. Dr. Nuri Okkabaz

Gastroenteroloji

Doç. Dr. Nuri Okkabaz Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt