Yükleniyor
Sızıntılı Bağırsak Sendromu Nedir ve Neden Olur?

Sızıntılı Bağırsak Sendromu Nedir ve Neden Olur?

  • Sızıntılı Bağırsak Sendromu Nedir ve Neden Olur?
  • Sızıntılı Bağırsak Sendromu Diğer İsmi İle Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedir?
  • Sızıntılı Bağırsak Sendromu Sebepleri Nelerdir?

Sağlık dünyası ile ilgilenen hemen her bireyin kesinlikle bildiği ya da en azından bir kere olsun duyduğu sızıntılı bağırsak sendromu oldukça rahatsız edici görünebilir fakat dikkate alınması gereken ciddi bir problemdir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus sızıntılı bağırsak sendromunun değişik rahatsızlıklara sebep olabileceği ihtimalinden dolayı özellikle de çok titiz davranılması ve üzerine titrenilmesi gereken bir hastalıktır.

Kronik stres, aşırı toksin yüklenilmesi ve zayıf beslenme seçenekleri gibi dengesizlikler etkilendikçe sızan bağırsakların yaygınlaşma durumunun salgın oranlara ulaştığı aşikârdır. Hekimler, şu an bu durumum var olabileceğini kabul etmektedir ve bu durum özellikle şok edici gelmektedir. Çünkü 100 seneden uzun bir süredir tıbbi literatürde bağırsak geçirgenliği yani bağırsak sızan başka bir isim tartışılmaktadır.

Sızıntılı Bağırsak Sendromu Diğer İsmi İle Geçirgen Bağırsak Sendromu Nedir?

Modern tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat “Bütün hastalık, bağırsakta başlıyor” Sözü ile dünya tarihine geçmiştir. Hayatını kaybetmesinden sonra 2000 sene kadar süre geçti. bilimsel araştırmalar seneler öncesine dayanan bir problem olduğunu kanıtladı. 30 seneyi aşkın bir süredir tıbbi faaliyetler modern ve yaşam biçimlerinin sindirim sistemine zarar vermek suretiyle genel sağlığı olumsuz yönde etkilediğine dair gitgide daha fazla bilgi sahibi olmaya teşvik ediyor insanları.

Sızıntılı Bağırsak Sendromu Sebepleri Nelerdir?

Genel itibariyle bağırsakları sıkı bir birleşme proteinler aracılığı ile birbirine kenetlenen tek bir özel epitel hücreler tabakası şeklinde kurulmaktadır. Sızıntılı bağırsak semptomları bağırsak ile sıkı bağlantılı eklem arızasının bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sıkı eklemler bağırsaklar ile kan akışının arasında bir geçit özelliği taşımaktadır. Sindirim sisteminden kan dolaşımı gibi durumlara geçişlere izin verilen besinleri kontrol etmekle sorumludur.

Uzmanların yapmış oldukları tıbbi çalışmalara göre aşırı toksin yüklenilmesi, kronik stres, zayıf beslenme alışkanlığı, genetik yatkınlık ve bakteriyel dengesizlik gibi hususların tamamı bir arada toplanıldığında sızdıran bağırsak sendromu semptomları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle altta yatan diğer sebeplerin de anlaşılmasından sonra aslında tetkik, tedavi ve teşhis aşamalarının bireyin öyküsü dinlendikten sonra daha akılcıl tedavi uygulamaları seçilebilir.

Bu makaleyi yazmış olan, Doç. Dr. Nuri Okkabaz için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Doç. Dr. Nuri Okkabaz

Gastroenteroloji

Doç. Dr. Nuri Okkabaz Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt