Yükleniyor
Kolorektal Kanser Riskini Azaltmanın Altı Yolu

Kolorektal Kanser Riskini Azaltmanın Altı Yolu

  • Kolorektal Kanser Riskini Azaltmanın Altı Yolu
  • Kolorektal kanser için test yaptırın
  • Bol sebze, meyve ve tahıl yiyin
  • Sürekli olarak egzersiz yapın
  • Kilonuzu yönetin
  • Sigara içmeyin
  • Alkolden kaçının

Kolorektal kanser, en yaygın kanserlerden biridir. Her 25 kişiden 1'i hayatlarının bir noktasında kolon veya rektum kanserine yakalanıyor. Ancak, riski azaltmak için bazı şeyler var.

Kolorektal kanser için test yaptırın

 BT taraması, belirti veya semptomlar ortaya çıkmadan önce kanseri bulmaya yönelik bir testtir. Bu testler, tedavinin başarılı olma olasılığının yüksek olduğu erken bir aşamada kolon veya rektum kanserini tespit edebilir. Bazı kolorektal tarama testleri kolon veya rektumdaki kanser öncesi büyümeleri (polipleri) tespit edebilir ve ortadan kaldırabilir. Polipler kanserli değildir, ancak zamanla poliplerden kanser gelişebilir. Bunların çıkarılması kanser riskini azaltır. Taramaya ne zaman başlayacağınız ve hangi taramaların sizin için uygun olduğu konusunda doktorunuzla konuşun.

Bol sebze, meyve ve tahıl yiyin

Sebze, meyve ve kepekli tahıllardan zengin bir diyet yemek kolon ve rektum kanseri riskinizi azaltabilir. Ayrıca yağsız et ve işlenmiş et (sosis ve bazı şarküteri etler) tüketimini azaltmak kolorektal kanser riskini azaltır.

Sürekli olarak egzersiz yapın

Fiziksel olarak aktif bir hayat yaşamıyorsanız, kolorektal kansere daha duyarlı olabilirsiniz. Daha aktif olmak, riski azaltmaya yardımcı olabilir.

Kilonuzu yönetin

Fazla kilolu ya da obez olmak, kolon veya rektum kanseri geliştirme ve ölme riskini artırır. Daha sağlıklı beslenerek ve fiziksel aktivitenizi artırarak kilonuzu kontrol edebilirsiniz.

Sigara içmeyin

Uzun süre sigara kullananların, sigara içmeyenlere oranla kolon veya rektum kanseri geliştirme riski yüksektir. Sigara içiyor ve bırakmak istiyorsanız doktorunuzdan destek alın.

Alkolden kaçının

Alkol içmek, artan kolorektal kanser riski ile ilişkilidir. Yapılan bir araştırmaya göre, diyet, kilo ve egzersiz, kolorektal kanser riski ile yakından ilişkilidir. Yaşam tarzınızı değiştirmek zor olabilir. Fakat değişiklikler diğer kanser türleri, kalp hastalığı ve diyabet gibi diğer ciddi hastalık risklerini de azaltabilir.

Bu makaleyi yazmış olan, Doç. Dr. Nuri Okkabaz için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Doç. Dr. Nuri Okkabaz

Gastroenteroloji

Doç. Dr. Nuri Okkabaz Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt