Yükleniyor
Meme Küçültme Nedir?

Meme Küçültme Nedir?

 • Meme Küçültme Nedir?
 • Meme Küçültme Estetiği
 • Meme Küçültme Nedir?
 • Meme Küçültme Operasyonları Neden Yapılır?
 • Meme Küçültme Öncesi Hazırlık.
 • Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?
 • 1) Lejour (lolipop izle meme küçültme)
 • 2) Test T izle meme küçültme
 • 3) Greft Tekniği ile Meme Küçültme
 •  
 • Meme Küçültme Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?
 • Meme Küçültme Sonra İz Kalır mı Ne Kadar İz kalır?
 • Meme Küçültme Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?
 • Meme Küçültme Sonra Çok Ağrı Olur mu?
 • Meme Küçültme Kansere Sebep Olur mu?

Meme Küçültme Estetiği

Meme küçültme bir veya iki memeden glandüler ve yağ dokusunun çıkarılma işlemine verilen addır. Amaç memelerin boyutunu, ağırlığının azaltılması, kamburluk ve boyun fıtığını önlemek için yapılan bir ameliyattır. Meme küçültme ameliyatı genellikle bir plastik cerrah tarafından yapılır ve yaklaşık 2 ile 4 saat arası sürer.

Meme Küçültme Nedir?

Kadın memesinin boyutunu küçültmek ve sarkmış memelerin daha iyi bir görünüm haline getirilmesi için yapılan cerrahi işleme meme küçültme denir. Bu genellikle sırt ağrısı kötü bir duruş ve boyun fıtığı gibi sağlık nedenleriyle de olur. Ama aynı zamanda tamamen estetik amaçlıda olabilir. Genellikle meme dikleştirme ile meme küçültme de önerilir. Meme küçültme ameliyatları, ne zaman yapıldıkları ve riskleri hakkında ki tüm bilgileri alanında uzman doktorlar eşliğinde doktoruzman.com ekibi sizin için hazırladı.

Meme Küçültme Operasyonları Neden Yapılır?

Tüm meme küçültme işlemlerinde ilgili doku veya yağ alınır. Birçok kadın büyük göğüsler isterken, çok büyük göğüslere sahip olan kadınlara ise bir yük olabilir. Bu durumdan etkilenenler genellikle kronik sırt ağrısı, boyun ağrısı hatta boyun fıtığından mustariptir. Genellikle duruş bozuklukları ve hatta fıtıklaşmış omurgalar meydana gelir.

Çok büyük göğüslerden kaynaklanan psikolojik stres de ön plandandır bunlardan biri bulunduğun her ortamda gözler senin üzerindeymiş gibi hissetme durumu psikolojik bakımdan sizi çok etkiler. Estetik nedenlerden dolayı kadınlar genellikle kendilerini çok rahatsız hissederler. Bu da cinsel yaşamınızı ve spor aktivitelerinizi etkileyebilir.

Meme Küçültme Öncesi Hazırlık.

Operasyon öncesi hazırlıklar yapılması gerekir ve verilen doktor tavsiyelerine kesinlikle uyulmalıdır. Meme küçültme için nedenler şunlardır:

 • Duruş bozukluğu, sırt ve boyun ağrısı gibi ortopedik şikayetler
 • Eşit olmayan büyüklükte ki göğüsler
 • Göğüs altı kıvrımında cilt tahrişi ve egzama (
 • Psikolojik stres

Bu gibi durumlarda meme küçültme genellikle tek tedavi seçeneğidir ve hastayı büyük ölçüde hep psikolojik hem de fiziksel olarak rahatlatır.

Ameliyattan önce öncelikle operasyon planlaması yapılmamalıdır. Bunu yapmak için cerrah, göğüslerin boyutunu ve şeklini ölçer ve kesiği yönlendirmek için bir işaretleyici ile hastanın vücuduna kılavuz çizgiler çizer. Yatarken memenin şekli ayaktakinden önemli ölçüde farklıdır bu sebeple ölçüm ayakta olmalıdır. 

Meme Küçültme Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

1) Lejour (lolipop izle meme küçültme)

L-yöntemi ve T-yöntemi aynı prensibi takip eder, ancak cerrah göğüs altı kıvrımında yalnızca lateral yatay bir kesi yapmalı ve böylece T-şekli yerine L-şekli oluşturması dışında fark yoktur.

2) Test T izle meme küçültme

T yöntemi Anker veya Strömbeck yöntemi olarak da bilinir, doktor areolayı bir neşter yardımı keser. Sonuç olarak, kesim göğüsün altı kıvrımına dik olarak uzanır ve orada tekrar yatay bir çizgide kesişirler. Bu, cerrahi tekniğe adını veren T şeklinde bir kesi oluşturmasıdır. Doku alındıktan sonra cerrah areolayı kaldırır ve dikme işlemini yapar.

3) Greft Tekniği ile Meme Küçültme

Dikey Lejour yöntemi; Dikey teknikte (I veya mantar yöntemi olarak da bilinir), doktor normal cilt ve areola arasındaki sınırı kullanır. T yönteminde olduğu gibi, neşter ile keser ve aşağı doğru yönlendirir.

 • O yöntemi (Benelli yöntemi); Cerrah areola çevresinde dairesel bir kesi yapar.
 • O-Metodu en yaygın kullanılan meme küçültme yöntemidir. Ancak küçük bir kesi çok fazla dokuyu çıkaramayacağı için sadece küçük meme küçültmeler için daha uygundur.

 

Meme Küçültme Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyat sonrası şişlik ve renk değişikliği oldukça normaldir. Bunlar bir süre sonra kendiliğinden geriler ve yok olur. Bu ancak meme küçültme ameliyatından yaklaşık 2-3 ay sonra mümkündür.Genellikle bir süre sonra kendiliğinden eriyen özel dikişler kullanılır. Bunun için tekrar dikişlerinizi aldırmanız gerekmez. Meme küçültme ameliyatından sonra özel destekli sütyen giymelisiniz. Bu sadece yaraya baskı yapmakla kalmaz, iyileşme sürecinde memelerin yer çekimine karşı deforme olmamasına da neden olur.

Meme küçültme ameliyatı sonrası fiziksel kısıtlamalar olacaktır. Tenis, golf, voleybol veya ağırlık çalışması gibi öncelikle göğüs ve kol kaslarını zorlayan sporlardan kaçının. Üçüncü haftadan sonra spor yapılabilir. Ancak bir iki ay memelerin darbe almasında sakınmak gerekli olduğundan dolayı travmaya yol açabilecek sporlardan kaçının. Yara iyileşmesini bozmamak için saunaya veya solaryuma gitmemelisiniz ve meme küçültme ameliyatından sonraki ilk birkaç hafta yüz üstü ya da yan yatmak yerine sırt üstü yatmak da gerekir. Doğal meme de de sırt üstü veya yan yatılması önerilir.

Meme Küçültme Sonra İz Kalır mı Ne Kadar İz kalır?

Meme başında, meme başı halkası etrafında olan iz, göğüs bölgesinde, renk değişimine denk geldiğinden belli olmamaktadır. Tekniğine göre, meme başından aşağı doğru bir iz olabilir. Bu iz, ince bir iz şeklindedir. 

Meme altındaki iz, karşıdan bakıldığında gözükmez. Ama iz vardır. 

Plastik cerrahlar, göğüsleri küçültürken, memenin estetik görünmesine önem verirler ve meme başlarının kalkık olmasını sağlarlar. 

Gününüzde tıpta kullanılan malzemelerin gelişmesi ile günümüzde izlerin daha az belirgin olmasını sağlamaktadır. Son yıllarda yapılan, meme küçültme operasyonlarında izleri daha az belirgindir

Meme Küçültme Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Hastaneden en geç 3 gün içerisinde çıkartılır ve pansumanı hasta kendisi evde de de yapabilir. Meme küçültme sonrasında 2-3 hafta sonra iyileşme gözle görülür hale gelir. Tam iyileşme süreci 6 ayı bulmaktadır. 6 ayda göğüs tam olarak son şeklini alacaktır. Bu zamana kadar aşama aşama yapmanız yasak olan şeylere izin verilir. Bu sürecin sonra pansumanı hasta kendisi evden de de yapabilir. Muhakkak önerilen sütyen takımı devam etmelidir ve 6 hafta boyunca günde 24 saat takılması önerilir. 4. Gün duş almaya izin verilir. 1 hafta boyunca hareketsiz kalmak hastanın iyileşme süreci için gayet yeterli bir süreçtir. Daha sonra kademeli olarak hafif ve 2-3 hafta sonra hafif egzersizlere geçiş yapılabilir. Hasta tam olarak 2 ay sonra ağır egzersiz ve hareketlere geçiş yapabilecek kıvama gelebilir ama 6 ay boyunca hastanın göğüs kaslarını zorlayacak sporlardan uzak durması memenin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Meme Küçültme Sonra Çok Ağrı Olur mu?

Çok ağrı oluşmaz. Ameliyattan sonra bir miktar ağrı olması gayet normaldir. Ama bahsettiğimiz ağrıların hepsi basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilecek ağrılardır. Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatlardan sonra da ağızdan alınacak ağrı kesiciler verilecektir ve o ağrı kesiciler bu ağrıyı kolaylıkla kontrol altına alacaktır.

Meme Küçültme Kansere Sebep Olur mu?

Meme küçültme kansere sebep olmaz. Eğer ailenizde güçlü bir meme kanseri öyküsü varsa, genlerinizde hastalığa neden olan mutasyona sahip olma olasılığınız vardır ve yapabileceğiniz önleyici tedbirler olup olmadığını mutlaka merak ediyor olabilirsiniz. Meme küçültme ameliyatının kanser riskini azaltabileceğine dair kanıtlar olduğunu gösteren çalışmalar vardır, ancak ailenizde meme kanseri öyküsü var ise doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Meme küçültme ameliyatı kanseri tedavi edemez, ancak riski az da olsa azaltabilir.

 

Alnında Uzman Estetik ve Plastik Cerrahlarımızdan Ön Bilgilendirme Al
 

#estetik
Bu makaleyi yazmış olan, Urology And Surgery için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Urology And Surgery

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Urology And Surgery Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt