Yükleniyor
Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak Dolgusu Nedir?

  • Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak Dolgusu Nedir?

Alt ve üst dudak yapısını şekillendirmek ve dudaklara hacim kazandırmak amacıyla yapılan, alt ve üst dudağın iç kısımlarına ve çevresine dermal dolgu enjekte edilmesidir. Estetik bir müdahale olan bu işlem esnasında kullanılan dolgu maddesi ise cilde hacim ve şekil kazandırmasıyla bilinen hyalüronik asittir. Dokuları onarırken cildi de pürüzsüz tutan hyalüronik asit, dudak dokusu ile uyumlu bir yapıdadır. Hyalüronik asit ile uygulanan bu yöntem, dudak estetiği yöntemleri arasında en doğal dudak dolgusu uygulaması olarak kendini göstermektedir. 

Dudak Dolgusu Türleri  Nelerdir?

Dudak dolgusu estetiği türleri, geçici ve kalıcı dudak dolgusu olarak ikiye ayrılır. Ayrıca bu çeşitler, dudaklara verilmek istenen şekle bağlı olarak farklı isimlere de sahiptir. Kalıcı dudak dolgusu işleminde, dudaklara silikon işlemi uygulanır. Geçici dudak dolgusu işleminde ise farklı dolgu maddeleri kullanılabilir. Ancak en çok tercih edilen dolgu malzemesi hyalüronik asittir. 

Farklı isimlere sahip dudak dolgusu çeşitlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz: 

Afrodit Tipi Dudak Dolgusu: Adını güzellik tanrıçası olan Afrodit’ten almıştır. Dolgun bir görünüme sahiptir, estetik ve çekici dudaklar olarak öne çıkmaktadır. Bu dudak dolgusu uygulanırken, öncelikle kişinin altın oranda yüz hatları ve yüz yapısı ve dudak uygunluğu dikkate alınır. Bunu yaparken dudakların yüze oturması ve tam olarak uyumlu olması gerekir ve hedeflenir. 

Hera Tipi Dudak Dolgusu: Adını evlilik tanrıçası Hera’dan alır. Bu tip dudak dolgusu daha simetriktir, canlı belirgin ve dolgun bir dudak yapısı elde edilir. Dudak dolgusunun bu çeşidi, kişinin yüz hatları ve altın oran gözetilerek yapılır. 

Venüs Tipi Dudak Dolgusu: Adını aşk ve güzellik tanrıçası Venüs’ten alır. Bu tip dudak dolgusu, Afrodit ve Hera tipi dudak dolgusuna nazaran daha doğal ve sade bir görünümü hedefler. Genellikle alt ve üst dudakların eşit orana getirilmesinde kullanılır. Yine yüzün altın oran hesaplamaları gözetilerek yapılan bu dudak dolgusu, ince yüz yapısına  sahip bireylerin daha doğal ve estetik bir görünüme kavuşmalarını sağlar.

Eros Tipi Dudak Dolgusu: Adını aşk tanrısı Eros ’tan alır. Eros tipi dudak dolgusu işleminde hedef, üst dudağın yukarı kısmında yer alan ve Eros yayı adı verilen hattın dışa doğru kıvrılarak daha belirgin ve daha dolgun bir görünüme kavuşması sağlanmaktadır. 

Dudak Dolgusu Neden Uygulanır? Dudak Dolgusu Kimlere Uygulanmaz? 

Yaşlanmanın etkisiyle ciltteki kolajenin, elastin dokunun ve hyalüronik asittin miktarı azalmaya başlar. Bu eksikliği gidermek için uygulanan dudak dolgusu işlemi; hamileler (Hamilelerde dudak dolgusu yapılmasıyla ilgili etkileri test edilmiş herhangi bir araştırma sonucu yoktur bu sebeple bebeğe zararı var mıdır bilinmiyor.), iltihabi deri sorunu olanlar ve sürekli uçuk problemi yaşayanlar için kesinlikle uygun değildir. Ancak bunun dışındaki herkese kolaylıkla ve sorunsuz bir şekilde uygulanabilir. Dudak dolgusu uygulamasının yapılma nedenlerinden bir diğeri ise yine bireyin yaşının ilerlerlemesi durumda ortaya çıkabilen dudak kenarı sarkması sorunlarını ortadan kaldırmaktır. Bunların haricinde, dudaklarını şekillendirmek veya dolgunlaştırmak isteyen, estetik görümünden rahatsızlık duyan ve dudaklarında simetri problemi yaşayan herkese dudak dolgusu işlemi uygulanabilmektedir.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu işlemine başlamadan önce, ilk olarak altın oran ile yüzün yapısına uygun dudak şekli belirlenir. Uygulama başlamadan en az yarım saat öncesinde işlemin acısız uygulanabilmesi adına dudak bölgesine anestezik bir krem sürülür. Dolgu maddesini enjekte etme işlemi ise oldukça ince uçlu bir iğne yardımıyla yapılır ve bu iğne dudağa zarar vermez.  Kısa sürede biten bu uygulama, acısız ve kolay bir şekilde gerçekleşir.

Dudak dolgusu işlemi, her bireyde aynı bölgeye uygulanan bir işlem değildir. Dudağın alt veya üst kısmındaki kırmızı bölgeye yahut kontur adına verilen alana uygulanan bir işlemdir. Kişiye özel farklı teknikler uygulanan bu işlemin ardından, kısa sürede dudakların hacmi artar ve dudaklarda belirginleşme ve istediğiniz sonuç gözle görünür duruma gelir.

Dudak Dolgusu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Dudak dolgusu işlemi ne kadar sürer?

Çok ince bir iğne yardımıyla acısız bir şekilde gerçekleşen dudak dolgusu işlemi, ortalama 30 dakika sürmektedir. 

Dudak dolgusu kalıcı mıdır?

Dudak dolgusu yaptırmayı düşünen 10 kişiden 9’unun aklında ki soru  ‘’Dudak dolgusu geçici midir? Dudak dolgusunu yaptırdıktan sonra kalıcı ve kesin çözüm elde edebilir miyiz?’’ gibi soru işaretleri oluşmaktadır. Dudak yapısının dolgun, düzgün ve harika bir görünüme kavuşması için yapılan dudak estetiği, farklı yöntemler ve çeşitli biçimlerde gerçekleşmektedir. Doğal hyalüronik asit ile uygulandığından dolayı dudak dolgusu, oldukça güvenilir ve sağlıklı bir uygulamadır. Ancak dudak dolgusu kalıcı değildir. 

Dudak dolgusundan sonra nasıl bir süreç yaşanır? 

Dudak dolgusu uygulaması sonrası uygulamanın etkilerini göstermeye başlar. Dudak dolgusu sonrasında dudak bölgesinde kısmi ve kısa süreli morluklar ve şişlikler görülebilir. Bu durum, son derece doğaldır. Bu şişlikler, genellikle en fazla birkaç gün içerisinde kaybolmaktadır. Ancak bazen bir hafta kadar sürdüğü görülse de iki hafta içerisinde şişlik ve ödem tamamen kaybolacaktır. Dudak dolgusu işlemi tamamlandıktan sonraki 1-2 haftada gerekli kontroller yapılır. Bu kontroller gerçekleşirken, ihtiyaç duyulduğu takdirde küçük rötuş işlemi de uygulanabilir. İşlemden sonra ki genel kontroller oldukça önemlidir.

Botox ve Dudak Dolgusu İçin Randevu Al 

#estetik #botox, dudak dolgusu
Bu makaleyi yazmış olan, Urology And Surgery için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Urology And Surgery

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Urology And Surgery Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt