Yükleniyor
Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

 • Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?
 • Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir? Kimlere Yapılabilir?”
 • Burun Estetiği Nasıl Yapılır?
 • Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?
 • Burun Estetiği Sonrasında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
 • Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nedir?
 • Burun Estetiğinde Burun İçi Tampon Konulur Mu?
 • Rinoplasti Hastası Ne Zaman Taburcu Olur?
 • Estetik Sonrası Hastasında Çok Ağrı Olur mu? Morluk ya da Şişlik Olur mu?

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir? Kimlere Yapılabilir?”

Burun estetiği, ya da diğer adıyla rinoplasti burun şeklini değiştirmek amacıyla yapılan cerrahi operasyonlara verilen attır.

Burun estetiği yaptırmanın nedenleri arasında bir yaralanmadaki deformelerin onarılması, doğum kusurunun düzeltilmesi, burnun fiziksel görünümünü değiştirmek ya da bazı solunum güçlüklerinin iyileştirerek, nefes almayı kolaylaştırmak için yaptırılabilir.

Bazı vakalarda hem solunum güçlükleri hem de fiziksel görünüm rinoplasti seçeneğinin tercih edilmesinin en güvenilir yoldur.

 

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Rinoplasti, gerekli görüldüğü üzere kemiğini, kıkırdak dokusunu, deri tabakasını veya her üçünü birden değiştirebilir. Burun estetiği planlarken, rinoplasti cerrahı bireyin yüzünün diğer özelliklerini, burundaki cildi ve bireyin neleri değiştirmek istediğini göz önünde altın oranda ölçüm alacaktır. Burun ameliyatı için ön muayenede uygun görülen adaylara için kişiselleştirilmiş bir plan geliştirecektir.

Burun estetiği planlama altın oranın hesaplama aşamasına geçmeden önce doktor ile hasta arasında cerrahi operasyonun etkili olup olmayacağını belirlemek için bir ön muayene gerçekleştirilir ve bu durum doktor tarafından hastaya net bir şekilde aktarılır.

Bu görüşmede bireyin tıbbi geçmişi ortaya çıkartılmalıdır ve operasyon süreci bu bilgilere göre ilerlenir. Doktorun soracağı en önemli soru bireyin ameliyat için psikolojik olarak hastanın kendini nasıl hissettiği ve hedefleri hakkındadır. 

Cerrah burun estetiği adayına rinoplastinin kendisine olumlu ve olumsuz yönlerini açıkça ifade edecektir. Bunun ardından burun tıkanıklığı, yaşadığı rahatsızlık, geçmiş ameliyatlar ve kullanılan ilaçlar hakkında bilgi toplayacaktır.

Bu süreçte doktor daha önce verilmiş kan testleri gibi laboratuvar testleri de dahil olmak üzere tam bir fiziksel muayene yapacaktır. Ayrıca burun estetiği adayının yüz şeklini ve burnunun içiyle dışını inceleyecektir.

Bu sayede hangi düzenlemelerin yapılması gerektiğini ve cilt kalınlığı ve burnun ucundaki kıkırdak dayanıklılığı gibi fiziksel özelliklerin sonuçları nasıl etkileyebileceğini belirlemek daha kolay ve sağlıklı olacaktır. Fiziki muayene burun estetiğinin solunum üzerindeki etkisini belirlemek için de önemlidir. Bu aşamada son olarak sonuçların istenildiği gibi olmasının ardından cerrahi operasyona başlanır.

 

Burnun sağ sol ve tam karşıdan olacak şekilde fotoğrafları çekilebilir. Burun cerrahı bu fotoğrafları aynı zamanda önce ve sonrası için değerlendirmeler esnasında, ameliyat sırasında uzun vadeli incelemeler için kullanılabilir. 

Eğer hastanın küçük bir çenesi varsa, cerrah rinoplasti adayıyla çenesini büyütmek için de ameliyat yapılması hakkında bilgilendirme verebilir. Çünkü küçük bir çene büyük bir burun yanılsaması yaratacaktır. Bu durumlarda çene ameliyatı olması gerekli değildir ama yüz profilinde daha iyi bir oran ortaya çıkarılabilir.

Rinoplasti sonrasında genellikle aynı gün hastaneden çıkmak mümkündür. Ameliyat özellikle ayakta gerçekleşecekse eve dönmek üzere yardımcı olacak refakatçi bulunması önemlidir.

 

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

Kişilerin bu operasyon için uygunluğu test edilmelidir. Bazı kişilerin sağlık durumu, böyle bir estetik işleme uygun olmayabilir. Özellikle erkeklerde en az 18 yaşında olmak gerekir. Kadınlarda ise, kemik gelişimi bakımından bu sınır 16 yaştır.

Yaş sınırının yanı sıra, kişinin sağlık durumu da önemli bir kriterdir. Sadece sağlık durumu elverişli olan kişilerin rinoplasti yaptırması mümkündür. Sağlık durumunuzun elverişli olup olmadığına karar verecek olan kişi ise doktorunuzdur.

Burun Estetiği Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Burnun estetiği (rinoplasti) yaptırmak isteyen kişiler için, tek bir operasyon tekniği yoktur. Birden fazla yöntemler vardır. Bu yöntemler içerisinden en uygun olanın hangisi olduğuna doktorunuzla birlikte karar verilecektir. Genellikle ameliyat çeşitleri şu şekilde gösterilebilir:

 • Komplike Rinoplasty
 • Primer Rinoplasty
 • Septorinoplasty
 • Septoplasty
 • Tipplasty
 • Konka Cerrahisi

Belirtilen bu yöntemler ile farklı şekillerde ameliyat yapılması yapılmaktadır. Doktorunuz ile ön muayenede iken hangi tekniğin kullanılacağına dair detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Ayrıca, kullandığınız ilaçlar konusunda da doğru ve tam bilgilendirme yapmalısınız. Doktor tarafından kullandığınız ilaçlar kontrol edilir ve ameliyat öncesinde bırakılması istenen ilaçlar olabilir. Kan sulandırıcı ilaçlar, en az 10 gün öncesinden kesinlikle bırakılmalıdır. En az üç hafta öncesinden, sigara kullanımını da bırakmanız gerekir.

Burun Estetiği Sonrasında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Burun estetiğinden sonra hastanın bazı şeyleri bilmesi ve birtakım durumlara dikkat etmesi gerekir. Öncelikle, ameliyat sırasında uygulanan tamponlar, doktorunuzun belirttiği süre boyunca kalmalı ve doktor eşliğinde çıkarılmalıdır.

Ameliyat sonrasında, hafif yanma hissi meydana gelmesi gayet normaldir. Aynı zamanda, hafif ağrılar da söz konusudur bu ağrılar için ağrı kesici verilir. Burundan hafif kanlı akıntılar gelmesi de gayet normaldir. Operasyon bitince dört saat gıda alımı ve üç saat de sıvı alımı için beklenmelidir. 

Aşırı sıcak içeceklerden uzak durulmalıdır. Belirli bir süre için sümkürmeme ve benzeri durumlara dikkat etmek de önemlidir.

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nedir?

Estetik ameliyat olacak hastalar için iyileşme süreci bir hayli önemlidir. Doktorunuz tarafından size sunulan tavsiyelere özenle uymanız halinde başarılı bir iyileşme süreci geçirmek mümkündür. Sürecin rahat ve hızlı olması adına bu fazlasıyla önemlidir. Öncelikle şişme ve morluklar geçici bir süre ortaya çıkar ve son derece normaldir.

Ameliyattan sonra dinlenmeye ve çok fazla ayakta durmamaya özen gösterilmesi gerekir. Bu bağlamda; burun estetiği iyileşme sürecinde hasta ilk birkaç gün sıvı ile beslenmelidir. 2 hafta boyunca bol sıvı tüketmeye ve yumuşak şeyler ile beslenmek hem daha hızlı hem de acısız bir iyileşme sağlar. Aynı zamanda, kontrollerinizi de aksatmamanız gerekir.

Burun Estetiğinde Burun İçi Tampon Konulur Mu?

Burnun estetiği yaptıran kişilerde burun içi tampon genellikle kullanılır. Tampon nedeni ile hastaların birçoğu ameliyata tedirgin yaklaşmaktadır. Bu kapsamda; burun estetiği ameliyatı sırasında kan pıhtılaşması olmaması adına bu tamponların kullanımı yapılır. Kan pıhtılaşması ve burnun şişmesi sorununun önüne geçmek ve iyileşme sürecinde net bir sonuç elde etmek için tampon kullanımı oldukça önemlidir.

Rinoplasti Hastası Ne Zaman Taburcu Olur?

Rinoplasti zor yapılan bir operasyon değildir. Ancak belirtmek gerekir ki hastaların ameliyat sonrasında oldukça dikkatli davranması gerekmektedir. Operasyondan sonra, hasta 1- 2 gün hastanede kalmalıdır. Ne kadar süre kalacağına yine, doktorunuz karar verir. Çünkü bu ameliyattan sonraki birkaç gün iyileşme süreci için çok önemlidir.

Hastanın alışma sürecinde burnunun korunması için, hastanede kalması istenir. Aynı zamanda, beslenme için de hastanede süresi 1 ile 2 gündür. Hastanede kaldığınız süre boyunca, sıvı gıdalar ile beslenme sağlanır. Aynı zamanda, ameliyat sonrasında meydana gelebilecek çeşitli olumsuzluklara hemen müdahale etmek için de hastanede kalmak gerekir.

Estetik Sonrası Hastasında Çok Ağrı Olur mu? Morluk ya da Şişlik Olur mu?

Estetik ameliyat yaptıracak olan kişilerin, en fazla merak ettiği ve endişe duyduğu sorulardan bir tanesi işlemden sonra çok ağrı olup olmadığıdır. Estetik sonrasında hastada ağrı olması gayet normal bir durumdur. Ancak şiddetli ağrı söz konusu değildir. Sürecin daha rahat geçirilmesi için, doktor tarafından ağrı kesici ilaçlar yazılır.

Morluklar ve şişlikler de ameliyat sonrasında ortaya çıkması beklenir ve son derece normal durumlardır. Genellikle burun estetiği sonrasında ortaya çıkan morluklar hızlı bir şekilde iyileşir.

 

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Doktorları - Ücretsiz Randevu Al 

#

#estetik #burun estetiği istanbul #rinoplasti
Bu makaleyi yazmış olan, Urology And Surgery için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Urology And Surgery

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Urology And Surgery Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt