Yükleniyor
Sağlık Rehberi
Kurumlar
Anasayfa
Poliklinikler

Sağlıklı Bir Diş Eti Nasıl Olmalıdır?

  • Sağlıklı Bir Diş Eti Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı Bir Diş Eti Nasıl Olmalı?

Sağlıklı bir diş etinin görüntüsü soğuk pembe renkteolmalıdır. Eğer bir kızarıklık varsa veya herhangi bir kızarmaya doğru gidenbir yol varsa diş etlerimize kesinlikle bir rahatsızlık var demektir.

Fırçalarken, diş ipi yaparken, normal zamanlarda kesinliklekanama olmaması gerekiyor. Aynı zamanda diş etleri dişlere sıkı bir şekildeyapışık olmalı.

Sağlıksız Diş Eti Neden ve Nasıl Oluşur?

Doğru bir fırçalama oluşturamadığımız zaman aldığımızgıdaların birikmesiyle ve aynı zamanda tükürük içerisindeki kalsiyumun bugıdalarla birlikte çökelmesiyle taşlaşma oluşur ve oluşan taşlaşma artıkfırçalamayla çıkmaz. Ardından sağlıksız bir diş eti ve ağız kokusuna nedenolur.

Diş Taşları Temizlenmezse Ne Olur?

İçerisinde yoğun bakteri barındırırlar. Bu bakteriler zamanlakızarıklık, şişlik ve kanamaları başlatır. Bir zaman sonra bu bakteriler iyicekemiğe yayılır ve kemikte erimeler gösterir.

Kemik erimesinin ardından diş etleri çekilir ve dişlerzamanla sallanarak kaybedilir.

Sağlıklı Bir Diş Etine Sahip Değilsek NeYapmalıyız?

Öncelikli olarak acilen bir diş hekimine başvurmalısınız.

Ardından genel bir sağlığa kavuşturulan diş etlerinin idamesiiçin günde en az iki kez fırçalama ve günde bir kez diş ipi kullanılmasıyapılıyor. Günde iki kez fırçalama dediğimiz sabah kahvaltıdan sonra veözellikle ve özellikle akşam yatmadan önce diş ipini de akşam fırçasından sonradüzenli bir şekilde uyguluyoruz.

Diş Fırçalama ve Diş İpi Kullanımı NasılOlmalıdır?

Doğru bir diş fırçalama için öncelikle fırçamızın üzerineküçük bir mercimek tanesi kadar macunumuzu alıyoruz. Aldıktan sonra bu şekildeöncelikle dişlerin üst kısmını böyle ileri geri hareketlerle arkadakidişlerimin üst kısmını böyle ileri geri hareketlerle fırçalıyoruz.

Ondan sonra fırçamızı dış kısımlardan fırçalama yapacağız.Getiriyoruz dişlere kırk beş derece açı yapacak şekilde. Ne dik ne de tamyatay. Kırk beş derece açı yapacak şekilde getiriyoruz ve bu şekilde süpürmehareketi yapıyoruz.

Aşağı doğru süpürme hareketi yapıyoruz. Süpürme hareketiyapıyoruz ve bunu yaparken içimizden sayıyoruz. Bir, iki, üç, dört, beş, altı.Bir, iki, üç, dört, beş, altı. Bu şekilde altıya kadar sayıp, bütün dişlerindış yüzeylerini güzel bir şekilde fırçalıyoruz.

Dış yüzeyleri olduğu gibi aynı zamanda iç yüzeyleri de var.Buraları da yine aynı şekilde gösterme gibi bir, iki, üç, dört, beş, altı. Bir,iki, üç, dört, beş, altı diye fırçalıyoruz.

Ön dişlerin iç kısmına geldiğimiz zaman ağız içerisinde buşekilde yerleştirmem mümkün olmuyor. Onun için diş fırçamızı bu şekilde diktutuyoruz ve yine aynı. Bir, iki, üç, dört, beş, altı, bir, iki, üç, dört, beş,altı.

Bu şekilde ön kısımların iç kısımlarında bu şekildetemizliyoruz.

Diş İpi Kullanımı Uygulamalı Gösterimi

Evet, diş ipi kullanırken öncelikle otuz ile elli santimarasındaki bir diş ipini alıyoruz.

Böyle orta parmaklarımıza doluyoruz. Yine aynı şekilde burayıda orta parmaklarımıza doluyoruz. İşaret ve baş parmaklarımızın arasına küçükbir diş ipi miktarı kalıyor. Bu diş ipi ile geliyoruz iki tane dişimizinarasına yerleştiriyoruz.

Sağ, sol hareketlerle dişlerinin arasına yerleştiriyoruzzorlandığı zamanlarda.

Bunu yaptıktan sonra dişlerimizi c şeklinde çevreliyoruz. Sağsol hareketler yaparak temizliyoruz. Bunu tüm dişlerimizin arasına yapıyoruz.

Bu makaleyi yazmış olan, Dt. Sait Albayrak için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Paylaş