Yükleniyor
Dişleri Korumada Yapılan 6 Yanlış Uygulama

Dişleri Korumada Yapılan 6 Yanlış Uygulama

  • Dişleri Korumada Yapılan 6 Yanlış Uygulama
  • 1. Gebe Kadın Dişçiye Gidemez!
  • 2. Süt Dişi Çürükleri Önemsizdir, Yerine Yenisi Gelir!
  • 3. Sert Fırçalarla Diş Fırçalamak En İyisidir!
  • 4. Yemek Arkası Diş Temizliğinde Kürdan Kullanmak Gerekir!
  • 5. Dişleri Çok Fırçalamak Çok İyidir!
  • 6. Yirmilik Dişleri Çekilmelidir!

Diş, insanın hayata pozitif bakabilmesinde ve günlük yaşantı kalitesinin artmasında en büyük yardımcı organlarından bir tanesidir. Dişi ağrıyan ya da dişi çürük olan bir kişinin etrafına sağlıklı gülücükler atması beklenemez. Bundan ötürü dişlere çok iyi bakılmalı. Lakin, günümüzde diş sağlığı ile ilgili yapılan bazı uygulamaların yanlış olduğunun altını çizmek gerekir. İşte, size dişleri korumada yapılan 6 yanlış uygulama…

1. Gebe Kadın Dişçiye Gidemez!

Diş sağlığı birçok şeyden daha önemlidir. Hele ki, gebelik söz konusu ise. “Gebe kadın dişçiye gidemez” gibi bilinen yanlış bir uygulama mevcuttur. Dişi iltihap almış bir anne adayının derhal zaman kaybetmeden bir diş hekimine muayene olması elzemdir. Aksi, halde iltihaplanma kişiye hayatı zindan edebilir.

2. Süt Dişi Çürükleri Önemsizdir, Yerine Yenisi Gelir!

Çocuklarda olan süt dişleri yani ilk dişler narin bir yapıya sahiptirler. Çünkü Süt dişleri normal dişlere oranla daha hassas olup dışarıdan gelen bakterilere karşı daha savunmasızdır. Bundan dolayı süt dişleri daha çabuk çürüyebilmektedir. Genel olarak ebeveynler tarafından bu süt dişlerinin çürükleri pek önemsenmez. Fakat, çocukların süt dişlerinde oluşan çürük tedavi edilmezse çürük iltihaplanmaya yol açar ve bu durumda kalıcı dişlere olumsuz olarak etki edebilir.

3. Sert Fırçalarla Diş Fırçalamak En İyisidir!

Diş temizliğinde sert fırçaların kullanılması yönündeki algı yanlış bilinen uygulamalardandır. Çünkü, sert fırça dişe ve diş minesine zarar vermektedir. Bundan dolayı da hekimlerin hemen hepsi yumuşak tipli diş fırçalarının kullanılması yönünde reçete ettikleri bilinmektedir.

4. Yemek Arkası Diş Temizliğinde Kürdan Kullanmak Gerekir!

Yemek arkası kullanılan kürdanlar bilinçsiz kullanıldığında büyük zararlar açabilir. Diş etlerine ve diş minesine büyük yara verebilir. Yemek sonrası kürdan yerine diş ipi kullanmak daha isabetli ve daha faydalı bir yöntemdir.

5. Dişleri Çok Fırçalamak Çok İyidir!

Diş sağlığı adına dişleri çokça fırçalamak iyi değil aksine diş minesine zarar verebilir. Diş macunlarının fazlaca dişe tatbik edilmesi diş minelerini aşındırabilir ve bu da ileri de diş kayıplarına kadar yol açabilir. En doğru yol sabah ve akşam olmak üzere dişleri iki kere kesin fırçalamaktır. Gerekirse aralarda arada bir ağız içi gargara yapılabilir ve tavsiye de edilir. Ağız gargarası için eczanenizle görüşebilirsiniz.

6. Yirmilik Dişleri Çekilmelidir!

Genellikle yirmilik dişlerin çekilmesi yönünde bir yanlış uygulama mevcuttur. Oysa yirmilik dişlerin kullanılması yönünde zararından çok faydası vardır. Bunun için yirmilik dişlerin çekilip çekilmemesi konusu mutlaka hekim tarafından karar verilmelidir. Evet, bazı yirmilik dişler için cerrahi bir operasyon gerekebilir ve çekilmesi uygun olur. Ama tüm bunların karar mercisi diş hekiminizdir.  

Bu makaleyi yazmış olan, Dt. Sait Albayrak için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Dt. Sait Albayrak

Diş Hekimi

Dt. Sait Albayrak Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt