Yükleniyor
Sağlık Rehberi
Kurumlar
Anasayfa
Poliklinikler

Dental İmplant Nedir?

  • Dental İmplant Nedir?

Dental İmplant Nedir?

Titanyum metalinden üretilmiş, çene kemiği içerisineyerleştiren, dişin kökünü taklit eden metal yapılardır.

Neden İmplant Tedavisini Tercih Etmeliyiz?

Implantı kullanmadığımız zaman şöyle bir seçenekler çıkıyorkarşımıza. Bir kaplama yaptırmamız gerekiyor. Kaplamanın yani kaplama köprüdediğimiz işin mantığı şuradan geçiyor.

Diğer iki tane dişiniz küçültülerek üzerine var olan boşluğudolduracak bir diş elde ediyoruz. Gerçek daimi dişlerimizi küçültüyoruz. Yanionlara bir zarar oluşturuyoruz ve üzerinde bir kaplama geçiriyoruz. Implanttaise hiç böyle bir şeye girişmiyoruz.

Eksik olan kısımdaki dişlerin yerine vidalarıyerleştiriyoruz. Yani halk arasında vida diye bilinen titanyum metalinüretilmiş implantları yerleştiriyoruz ve üzerlerine gerektiği kadar dişiyerleştiriyoruz. Başka bir seçenek de şöyle ilerliyor.

Diye halk arasında bildiğimiz total veya parsel protezlerinyerine bu implantları yerleştirerek normal bir diş fonksiyonundaoluşturabilecek dişler elde edebiliyoruz. Çünkü diş köklerinin taklit ettikleriiçin normal bir diş gibi üzerine yine protezlerimizi yapabiliyoruz veyaptığımız protezler normal bir dişlerin çiğneme kuvvetleri ortalama kırkaltmış kilo arasında değişir. Yine aynı şekilde implant üzerine yapılan dişlerde kırk elli kilo arasında değiştiği göstererek normal bir hayat standartlarıçerçevesinde yemek yememizi sağlayabilir.

İmplant Ameliyatı Zor Mudur?

Bu implant ameliyatları sürecinin tam bir net saati olmamaklabirlikte kişiden kişiye değişmekle birlikte ameliyatları kesinlikle ağrısızdır.Lokal anestezi altında gerçekleştirilen ameliyatlarımız kesinlikle ağrısızgerçekleşir. Hatta biz farklı bir sistem daha kullanıyoruz şu an kliniğimizde.Kullandığımız sistemde implant ameliyatı sonrasında dahi çok minimuma düştüğünügördük. Daha önce denediğimiz sistemlerde hastalarımızda bu şekilde geridönüşler aldık. Yani implant esnasında ve implant sonrasında ağrıları minimumşekilde yaşıyoruz artık. Gelişen sistemler, gelişen anestezi teknikleri bizlerebunları verebiliyor.

İmplant Yaptırmak İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Bu yaş sınırlaması sadece şu şekilde var. On sekiz yaşıdiyoruz genelde biz buna. Yani kemik gelişimini tamamlamış her birey. Eğer varoluyorsa kemik bulunan kemik implant her türlü yerleştirilebilir. Yüksek ileriyaşlarla ilgili herhangi bir sınırlama yok.

İmplant Ameliyatı Sonrası Dikkat EtmemizGerekenler Nelerdir?

Ameliyat sonrasında minik kanamaların gözükmesi, sızıntıhalinde, kanamaların gözükmesi çok normal. Bu kanamalar oluştuğu zamankesinlikle ve kesinlikle tükürmüyoruz.

Yutkunuyoruz ya da çok yavaş bir şekilde lavaboyabırakıyoruz. Çünkü orada var olan pıhtılaşmayı asla bozmuyoruz. Sigarakullanımı kesinlikle dört altı gün sigara kullanımı önerilmiyor. Çünkü oradavar olan açık bir yara var ve sigara o yaranın iyileşmesini her zaman içingeciktirecek. Ağrımız, sızımız, şişlikler, morluklar, bunun gibi şeylerin oluş çoknormal. Bunun için ilk yirmi dört saat soğuk buz kompresi yapıyoruz. Beş dakikakoyuyoruz, beş dakika bırakıyoruz. Beş dakika koyuyoruz, beş dakikabırakıyoruz. İlk yirmi dört saati bu şekilde atlatıyoruz.

Aynı şekilde doktorunuzun reçete edeceği ilaçları düzenli,nizam bir şekilde kullandıktan sonra herhangi birçok ciddi komplikasyonlarlakarşılaşmıyoruz.

Ameliyat Sonrası Normal Hayatımıza Ne ZamanDevam Edebiliriz?

Genellikle ilk yirmi dört saati biz istirahat olaraköneriyoruz.

Sonraki süreçte normal yaşantınıza dönebilirsiniz.

İmplantımızı Kaybedersek Ne Yapmamız Gerekiyor?

Yüzde doksan dokuz bütün firmalar implantları ömür boyugarantili olarak satarlar ve bu şu demek oluyor. Siz kendinize bir adet implantaldığınız zaman yaşam boyunca o implant sizinle birlikte olacak demektir.Kaybedilse dahi yerine tekrardan var olan kemiğe yenisi yapılacaktır.

Herhangi Bir Rahatsızlığı Olan İnsanlarınİmplant Yaptırması Uygun Mudur?

Bu konularda genelde bir uzman hekim görüşü, uzman hekimkonsültasyonu alıyoruz. Ama şöyle özetleyebilirim olayı eğer kontrol altındabir rahatsızlık söz konusuysa yani her şey kontrol altında, normal hayatınadevam edebiliyorsa eğer implant yaptırmasında herhangi bir sakıncası yoktur.

 

Bu makaleyi yazmış olan, Dt. Sait Albayrak için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Paylaş