Yükleniyor
Sıcak Havalarda Bebek Bakım Önerileri

Sıcak Havalarda Bebek Bakım Önerileri

  • Sıcak Havalarda Bebek Bakım Önerileri
  • Aşırı sıcak havalarda bebeği dışarı çıkarmayın
  • Doğru elbiseleri seçtiğinizden emin olun
  • Güneş kremi kullanın
  • Bebeğiniz yeterince sıvı almalı

Yaz aylarında bebek bakımı biraz daha zorlaşır. Sıcak havaların hüküm sürdüğü bu dönemde bebeğinizin sağlığı ve huzuru için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu yüzden bebeğinizin bakımı konusunda gerekli önlemleri alarak, yaz mevsimini çocuğunuzun daha rahat atlatmasına destek olabilirsiniz. Bir bebek bakıcısı ile çalışıyorsanız, onun da sıcak havalarda bebeğinizle özel olarak ilgilenmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Yaz, eskiden havuz kenarında kaygısız günler anlamına geliyordu. Ama anne olduktan sonra bebeğinizin güvenliğini de düşünür hale geldiniz. Yaz mevsiminde bebek bakımı söz konusu ise kış dönemine oranla sıcak havalarda bebek bakımında daha bir özverili olmalısınız. 

Peki, bu süreçlere nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Aşırı sıcak havalarda bebeği dışarı çıkarmayın

Yeni doğmuş bir bebeği ve tüm bebekleri yüksek sıcaklıklarda dışarı çıkarmak doğru değildir. Bu nedenle aşırı sıcaklıklarda ve özellikle öğlen saatlerinde bebeğinizi dışarı çıkarmayın. Tatildeyseniz, bebeğinizin gölgede kaldığından ve sıcak havadan korunduğundan emin olun. Bebeğinize bir yakınınız bakıyor ise ilgili kişinin öğlen saatlerinde ve sıcaklığın yüksek olduğu günlerde bebeğinizi dışarı çıkarmaması gerektiğini ona hatırlatmalısınız.

Doğru elbiseleri seçtiğinizden emin olun

Sıcak yaz günlerinde bebeğin iç mekanlarda kalması her zaman güvenlidir. Bebeğin pamuklu kıyafetler giymesi ise büyük önem arz eder. Terlemeyi önleyen ve teri emen pamuklu giysiler, sentetik kumaşlardan çok daha güvenli ve sağlıklıdır. Çocuğunuzun yaz mevsiminde rahat, gevşek, hafif ve pamuklu giymesi en doğrusu olacaktır. Ayrıca bebeğiniz açık havalarda mutlaka şapka takmalıdır. Bu şapkanın da açık renkli ve terletmeyen bir dokuya sahip olması gerekir. Bebeğinize yaz mevsimi için alışveriş yaparken bu hususlara dikkat etmeli, sıcak havalarda cildi terletmeyen ve rahatsız etmeyen kıyafetler satın almalısınız.

Güneş kremi kullanın

Güneş kremi, bebeğinizin cildini en iyi şekilde korur. Bu yüzden de yaz ayları başta olmak üzere her mevsim boyunca bebeğinize güneş kremi uygulamalısınız. Dört mevsim süresince, dışarı çıkılması gereken zamanlarda mutlaka güneş kremini bebeğinize uygulamalısınız. Aksi halde bebeğinizin cildi güneşten ötürü olumsuz etkilenebilir.

Bebeğiniz yeterince sıvı almalı

Bebeğinizin alnında ter boncukları görünmüyor olsa bile, sıcak havalarda daha fazla sıvı kaybettiğini unutmamalısınız. Kızarık bir yüz, sıcak ten, hızlı nefes alma ve huzursuzluk gibi belirtiler dehidrasyonun işareti olabilir. Altı aylıktan büyük bebeğiniz ve çocuğunuzun yeterli miktarda su alması gerektiğini hatırlatalım. Yaz aylarında normalden yüzde elli kadar fazla olacak şekilde bebeğinizin su içmesi önemlidir.

Bu makaleyi yazmış olan, Uzm. Dr. Metin Sezen için randevu oluşturun veya bu makale hakkında daha fazla bilgi edinin.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.
Bu Sağlık Rehberini Paylaşın
MAKALE YAZARI

Uzm. Dr. Metin Sezen

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Uzm. Dr. Metin Sezen Yazılarını İncele

Plastik ve Estetik Cerrahi Hizmetleri

Kategoriler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt
İlgili Diğer Makaleler
Devamını Göster
İçeriği Kısalt